Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Bathleisure: sebepéče, kterou každá z nás potřebuje

Info ikona
žena ve vaně

S novým rokem přichází spoustu předsevzetí ohledně toho, jak být více aktivní. Nezapomínejte ale na to, že je i velmi důležité zpomalit. Trend bathleisure vám s tím může pomoci.

Tereza Čaladi | 6. 01. 2024

Bathleisure je o chvilkovém zastavení a resetování. Samotný termín „bathleisure“ poměrně dobře vypovídá o tom, o co se jedná. „Bath“ znamená koupel a „leisure“ volný čas. Jde vlastně o takový povznesený koupelový rituál. Zároveň to ale jednoduše označuje i ženy s turbanem na hlavě a naolejíčkovaným obličejem. Můžete si ho tak oblíbit, i když nejste fanouškem dlouhých horkých koupelí.

Bathleisure je tím, co potřebujete, abyste se cítili dobře. Je to pro novopečené rodiče, kteří mají 15 minut pro sebe. Může to být vaše hodinové uvolnění po náročném dni v práci se zamčenými dveřmi a sklenkou červeného vína. Možná je to dokonce cesta a koupel ve vašem domě z dětství, díky kterému se cítíte dobře. Je to wellness, ale ten druh, který lze začlenit do vašeho každodenního života,“ popisuje Glamour vizážistka Jamie Genevieve, která tento termín uvedla do povědomí ostatních potom, co na trh přivedla novou stejnojmennou tělovou řadu. Podle ní jde zkrátka o to, že by si měl na sebe člověk umět najít čas a chvíli o sebe pečovat.

Mohlo by se vám líbit

Co podle Genevieve pro „bathleisure“ potřebujete?

Sůl do koupele, pěnu, masážní olej, svíčky a případně i měkoučký župan. Hlavním gró ale je, že si zkrátka dopřejete pár minut v koupelně a už tolik nezáleží na tom, zda si tam budete dávat dlouhou koupel, nebo dělat několika krokovou skincare.

Benefity „bathleisure“:

1. Zastavení

Výsledkem je, že se dokážete chvíli věnovat sobě a být tak v přítomném okamžiku. Pro někoho to může být jistá forma meditace, a sice že u tohoto koupelnového rituálu tak nějak vypne. Ti, co rádi overthinkují, možná získají takto příležitost pro utřídění svých myšlenek. Hlavní ale je, že na chvíli zkrátka zpomalíte.

2. Sebeláska

Každý by se měl mít rád a v rychlém chodu, který je ve světě, na to lidé často zapomínají. Proces, kdy nanášíte olejíček na vaše tělo nebo si masírujete váš obličej pomocí rollerů, je tím, kdy investujete svůj čas a energii do sebe. Učí vás to být k sobě vlídnější, a to je schopnost k nezaplacení. Navíc to z vás potom bude vyzařovat a vy budete takoví více i na druhé, zároveň se sebou ale nenecháte zametat. Právě zde tak může začínat budování vašeho seberespektu.

3. Lepší spánek

A nakonec, pokud si přeci jen dopřejete tu vanu, nejen skincare v koupelně, může to zlepšit váš spánek. Podle studie Oregonské univerzity je ideální se koupat 1-2 hodiny předtím, než ulehnete ke spánku. „Napuštění horké koupele přirozeně zvýší vaši tělesnou teplotu, přinutí ji klesnout, když se dostanete ven, a podpoříte uvolňování přirozeného spánkového hormonu melatoninu, který funguje spolu s přirozeným cirkadiánním rytmem našeho těla a pomáhá navodit hlubší a kvalitnější spánek,“ popisují odborníci ve studii.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku