Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Terapie tmou: Nový fenomén, nebo hazard se zdravím?

Tma – pro někoho synonymum strachu, pro jiného klid a smíření.

„Pro oči nevidí!“ Tak zní oblíbené rčení, které jste ve svém životě už nesčetněkrát zaslechli. V každodenním shonu totiž často přehlížíme maličkosti, a tak nám občas uniká kontext dané situace. Zkuste se alespoň na malý moment zastavit a vyzkoušejte si žít několik dnů v naprosté tmě. Daleko od rodiny, daleko od pracovní rutiny a především daleko od slunečních paprsků i digitálního smogu, který nás každý den obklopuje, možná objevíte maličkosti, které jste dosud neviděli.

Zároveň během terapie potrapte své další smysly a zkuste se zaměřit na jejich zdokonalování. V běžném životě se totiž na zrakové vjemy spoléháme až na 70 %, a tak je nejvyšší čas aktivovat i naše další schopnosti. 

Mohlo by se vám líbit

Ať je duši dobře aneb Malé kroky k psychické pohodě

Zatímco bolest těla nás v klidu nenechá, bolest duše častokrát podceňujeme a zlehčujeme. Přitom duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické. Naučte se po malých krůčkách pečovat o své nitro a dopřejte mu lásku, kterou si zaslouží. Odměnou vám bude nejen dobrá nálada, ale také úsměv na rtech a čistá mysl.
marianne.cz

Proč zrovna tma?

Zažili jste někdy chvíli, kdy jste se probudili do černočerné tmy a měli jste dojem, že byste byli schopni sestavit stroj času, nebo z fleku napsat světový bestseller o astrofyzice? Tma nás může nesmírně inspirovat a otevřít tzv. „třetí oko“. Zároveň uklidňuje naše rozvrkočené emoce a dodává nám pocit smíření a klidu. Vnímavější lidé mohou během pobytu ve tmě dojít k sebepoznání, jiní si urovnají své hodnoty či si „alespoň“ odpočinou.

I když slovo terapie koketuje s lékařským slovníkem, nenechte se zmást. Terapie tmou není prokázanou léčebnou metodou, a dokonce se nedoporučuje všem. Pokud například trpíte některou z psychických nemocí, rozhodně se této formě „léčby“ vyhněte. Je tedy na každém z nás, zda se odváží a udělá krok do tmy. Pozitivní také je, že vy sami si určíte, jak dlouho v černočerné tmě chcete zůstat. 

Info ikona
Terapie

Průběh terapie

Nehledejte v terapii tmou žádnou velkou vědu. Pokud to zjednodušíme, pak stačí, když si vyberete místo, kde terapii nabízí. Následně dostanete přesné pokyny, jak se na terapii připravit či co si s sebou sbalit do batůžku. Většinou se doporučuje, abyste doma nechali chemické sprchové gely, antikoncepci nebo třeba deodoranty. Dobrou zprávou je, že na většině míst se můžete těšit na pravidelnou stravu, která bude odpovídat vašim požadavkům. 

Během terapie vám „průvodce“ bude nosit jídlo, a zároveň se z něho může stát i vaše vrba. Pokud se s nikým nebudete chtít za svůj pobyt setkat, pak bude vaše přání respektováno. Třešničkou na dortu i odměnou vám bude brzký budíček v den odjezdu, během kterého zažije východ slunce.

Mohlo by se vám líbit

Jak bojovat s úzkostí a stresem? Slovinci vsází na včelí terapii

Co uděláte, když se cítíte pod psa? Možná jdete na procházku, možná si nalijete skleničku vína nebo vyrazíte na hodinu jógy. Pokud byste ale žili ve Slovinsku, pravděpodobně by vaše kroky směřovaly do včelína.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?