Jít, či nejít, toť otázka. Číhá někde venku někdo lepší? Stojí vám tohle ještě za to? Podobné otázky si v partnerském vztahu aspoň občas klade velká část z nás. Jak ale ukončit ono nekonečné nerozhodné trápení a učinit definitivní rozhodnutí o budoucnosti?

 

Pokud si někdo klade ve vztahu otázku, zda odejít, je nad slunce jasné, že má jasnou představu o tom, jak to nechce ve vztahu mít. Navíc mu jeho mozek ochotně předkládá jeden důkaz za druhým, proč je to špatné a vůbec to za to nestojí, mnohdy bez jakéhokoli náznaku protichůdné polarity. V kognitivní psychologii se tomu říká potvrzující zkreslení. Důkazů o tom, že to za to stojí, jako by najednou nebylo. Tedy takhle – když už je člověk rozhodnutý odejít, přijde mnohdy přesně opačná fáze, selektivní vychytávání důkazů o tom, že to zas tak hrozné není. Tuhle hru jde hrát, v zásadě až dokud nás smrt nerozdělí, jako v pohádkách. Jen v takovém vztahu asi nebudeme šťastní a nebudeme se moci stát nejlepší verzí sebe sama. Pokud vás tento neustálý kolotoč myšlenek vyúsťující v dlouhodobou nespokojenost už nebaví, bude potřeba začít to dělat trochu jinak.

Prohlídka základů

Vědět, co ve vztahu nechcete zažívat, se určitě hodí. Mnohem podstatnější ale je vědět to, co ve vztahu zažívat chcete. Jak chcete, aby váš partnerský vztah vypadal za rok? A co za pět? Klidně bez ohledu na „osoby a obsazení“, prostě jak by měl vypadat? A buďte naprosto konkrétní. Klidně si na to vyhraďte čas a pěkně si to napište a teprve pak čtěte dál. Teď totiž pozor, přichází mnohem zásadnější otázka: co jste pro to v uplynulém týdnu, měsíci, a roce udělali? Ne, co měl, a neudělal ten druhý, ne, co byste bývali rádi udělali, jen kdyby… Jen to, co jste udělali.

Partnerské vztahy nejsou žádný med. Pokud jste si mysleli, že ano, patrně vás obelhali v pohádkách. Vztah potřebuje neustálou péči, stejně jako květina. Nikde jinde víc neplatí, že bez práce nejsou koláče. V pohádkách končí práce na vztahu zabitím draka a vysvobozením princezny, pak už jen stačí užívat si plodů svého úsilí až navěky. V životě tomu tak ale bohudík není. Kde taky sebrat draka a princeznu, že jo. Pokud už víte, jak chcete, aby váš vztah vypadal, a máte třeba i představu o tom, co byste pro to mohli vy dělat, je načase začít se zabývat tím, proč váš vztah je v současné době tam, kde je, a jestli je možné váš vysněný vztah vůbec vybudovat na základech toho současného. Když se během povodní nebo zemětřesení poškodí nějaký dům, posuzuje statik nejen stav budovy jako takové, ale hlavně stav jejích základů. Stejně tak i každý vztah má své základy a (nejen) v dobách nejtěžších je dobré se podívat, jaké vlastně jsou. Na jakých základech jste postavili svůj vztah a jsou tyto základy ve vašem vztahu ještě živé? A proč právě on(a)? Co na něm/ní milujete?

Dobré základy bohužel nemusejí znamenat, že...

...CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V DUBNOVÉ MARIANNE

cover

Promotion