Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

"Moje dítě říká, že je nebinární. Jak se mám zachovat?" Odborník radí

Když si dnes vzpomeneme na dobu, kdy být homosexuál bylo naprosté tabu, bylo to nelegální, nechutné, zvrácené, nemocné a hříšné, a lidé, kteří tyto „praktiky“ provozovali, se měli jít léčit, napadne nás, jak pošetilý tento názor byl. Dnes díky bohu víme, že homosexualita není nemoc. Přesto by se mnoho rodičů nesmiřovalo se skutečností, že je jejich dítě homosexuál, snadno. A nyní si představte, že vám vaše dítě oznámí, že je nebinární.

Podle názoru sexuologa Pavla Turčana existují tři pohlaví – mužské, ženské a nebinární. Může nastat situace, že se vám vaše dítě svěří s tím, že si o sobě myslí, že je právě nebinární. Ať už jsme o tomto pojmu slyšeli cokoliv, nebo si o něm myslíme bůh ví co, je dobré vědět, co to vlastně znamená. To je základ, bez kterého nikdy nebudeme moci pochopit pocit, který se v našem dítěti odehrává.

Mohlo by se vám líbit

Co si představit pod pojmem genderově neutrální výchova a jak na ni

Možná jste si všimli, že někteří rodiče kolem vás oblékají v poslední době holčičky méně do růžové a nechávají chlapečky hrát si s kočárky. To je jeden ze způsobů, jak aplikovat genderově neutrální rodičovství. Jaké jsou ty další a co to přesně znamená pro vás máme níže.
marianne.cz

Nebinární osoby nezapadají do škatulek

Homosexualita, ačkoliv je to něco trochu jiného, protože se jedná o orientaci, nikoliv o identitu, má jasnou definici. Každý ví, co to znamená, co si pod tím přesně představit. Stejně to máme i s trans lidmi. V otázce nebinárních osob to tak snadné není. Pro lidi, kterých se to netýká, je daleko těžší pochopit, co být nebinární vlastně je. „Máme určité společenské konstrukty – co je typické pro ženy a co pro muže. Nebinární člověk je někde uprostřed. Může být blíž k ženě, nebo blíž k muži. Také se někdo může cítit být někdy více ženou, jindy zase více mužem. Jsou to lidé, kteří do našich standardních škatulek nezapadají,“ vysvětluje Pavel Turčan.
 

Tito lidé se mohou setkat s velkým nepochopením právě ze strany nejbližších, což pan doktor potvrzuje. „Dnes nám často pacienti vodí svou rodinu, která jejich identitu potřebuje přijmout. Součástí naší práce je pomoci rodinám a blízkým vše pochopit a snažit se přijmout. Prvotní vysvětlení je na mně, pak už je posílám k rodinnému terapeutovi,“ vysvětluje pan Turčan a dodává, že jsou kolikrát zajímavé obavy rodičů, jak to přijmou babička a děda. Ve výsledku to přitom prarodiče přijímají mnohdy lépe než samotní rodiče. Podle jeho slov je jen zlomek těch, co nedokážou přijmout své dítě takové, jaké je. „To už je potom o sobeckosti,“ říká.

Dítě si potřebuje vyzkoušet žít nebinárně

Dítě potřebuje být pochopeno. Potřebuje dostat šanci, aby si mohlo alespoň vyzkoušet žít tak, jak si přeje. Stačí, když ho rodiče a okolí třeba jen začnou oslovovat tak, jak samo chce. Kdyby šlo pouze o hledání se, může se pak zase beztrestně vrátit zpátky.

Mohlo by se vám líbit

Pro holky panenky, pro kluky autíčka! Proč v dětech stále podporujeme genderové stereotypy?

Když se řekne genderový stereotyp, většina z nás si vybaví neférové pracovní prostředí nebo předsudek, že řidičské vlastnosti žen jsou mnohem horší než mužů. Ve skutečnosti se ale s genderovými stereotypy setkáváme už od dětství.
marianne.cz

Je genderová neutralita hloupost? 

Často slyšíme názor, že se lidé mají moc dobře, a tak si vymýšlejí hlouposti. Je možné, že to někteří, kteří si nejsou zcela jisti sami sebou nebo prochází vzdorem v období puberty, mohou na chvíli jako pózu použít. Těch je ale menšina, a právě proto je dobré dát jim prostor, ať si to mohou vyzkoušet. Pokud půjde o vzdor, tak to dítěti dlouho nevydrží a vzdá to. „Ve své péči mám asi šedesát dospívajících dětí a z nich se jen dvě vrátily zpátky. Rodiny byly nakonec spokojené, že to tak dopadlo,“ dodává Pavel Turčan.

Vítězství není to, zda se dítě vrátí zpět, nebo zůstane nebinárním. Vítězství je, když je vaše dítě spokojené a najde svou cestu. Život nebinárního člověka rozhodně není jednodušší, takže to skutečně není nic, co by si člověk vybral, aby byl momentálně trendy. Nejjednodušší je být ve svém těle spokojený. Jen blázen by si vybral něco složitějšího a náročnějšího a riskoval tak například šikanu okolí. Na to je dobré pamatovat.

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
„Živili jsme tě, tak se o nás postarej!“ Skutečně musíme rodičům splatit dluh za výchovu?

„Živili jsme tě, tak se o nás postarej!“ Skutečně musíme rodičům splatit dluh za výchovu?

Rodina a děti
Křik ani násilí na děti nefungují: Naučte se základní principy moderní výchovy

Křik ani násilí na děti nefungují: Naučte se základní principy moderní výchovy

Rodina a děti
Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Rodina a děti
Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek

Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek