Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

6 tipů, jak zůstat o Vánocích fit a v kondici

Chlebíčky na návštěvě, cukroví k televizi, svařák na trzích a pak ještě ten bramborový salát. K tomu všemu o něco méně pohybu než jindy, a navíc absolutní kontrast k předvánočnímu stresu, ze kterého se tělo možná ještě ani nestihlo vzpamatovat. Poznáváte se? Máme pro vás tipy, jak si zachovat zdravé návyky i na konci roku.

Eliška Vrbová | 23. 12. 2023

Podávání vrcholových sportovních výkonů ve vánočním čase asi nikdo neočekává. Přesto bychom o svátcích na pohyb úplně zanevřít neměli. Jak sport zařadit do programu, a Vánoce si i tak užít se vším všudy?

Hurá na procházku!

Pravidlo číslo jedna zní: snažte se si i přes svátky zachovat dostatečné množství přirozeného pohybu. Mezi obědem a odpolední kávou vyrazte na procházku po okolí nebo se na návštěvu k příbuzným, pokud to vzdálenost a počasí dovolují, vydejte pěšky. Zkuste si dát svoji malou osobní výzvu a stanovte si počet kroků, které musíte každý den o svátcích ujít. Pokud jeden den vynecháte, nic se nestane, ale uvidíte, že se po například 7000 krocích denně budete cítit o něco lépe, a hlavně se vám na mysl nebudou tolik vkrádat výčitky, že byste si ten další kousek cukroví či chlebíček už asi neměla dávat. V posledních letech navíc o Vánocích bývá poměrně hezké a teplé počasí, takže se klidně můžete vydat i na delší výšlap do přírody nebo prochodit město, které už dlouho toužíte navštívit, ale zatím na něj nebyl čas. Ideální symbiózou krásné architektury, příjemných pěších tras a přírody je například Litomyšl. Které město máte na seznamu vy?

Mohlo by se vám líbit

Power walking aneb Když při „obyčejné“ procházce spalujete kalorie

Nedodrželi jste novoroční předsevzetí, ve kterém stálo, že budete nejméně třikrát v týdnu cvičit? Pokud jste ztratili odhodlání, chuť nebo motivaci, nabízíme vám vcelku bezbolestnou alternativu. Seznamte se s power walkingem, aktivní chůzí, díky které formujete postavu a zvyšujete psychickou odolnost.
marianne.cz

Snít o Vánocích bílých

Už dobře víme, že bílé Vánoce jsou v dnešní době mýtus a jinde než na obrázcích od Josefa Lady je jen tak neuvidíme. Ale v horách se přece jen sníh občas objeví a lyžařská sezona tak může být i přes Vánoce v plném proudu. Vyrazit mezi svátky na hory není totiž vůbec špatný nápad, spojíte příjemné s užitečným, kdy si dáte na lyžích či běžkách trochu do těla, ale zároveň si užijete kouzelnou atmosféru, kterou horské hotely, chaloupky a restaurace zapadané sněhem vytvářejí. A nemusíte se v žádném případě omezovat jen na tuzemská střediska! Co se třeba poohlédnout po vícedenním lyžování v rakouských Alpách nebo v Tatrách? Lyžařské podmínky jsou s českými horami nesrovnatelné a troufáme si říct, že si od všeobecného vánočního shonu za hranicemi odpočinete přece jen o trochu víc.

Kafe, nebo sauna?

Vánoce jsou především o setkávání se s rodinou a přáteli. V praxi to často znamená, že se od sezení doma na gauči přesunete autem na cizí gauč, kde opět sedíte, a skoro ve všech případech do sebe navíc ládujete další rodinnou specialitu, kterou ale přece musíte ochutnat! Co to tentokrát trochu změnit? Plánujete setkání s kamarádkou a šly byste velmi pravděpodobně do kavárny či restaurace. Zkuste navrhnout, jestli nevyrazíte třeba do sauny, bazénu či wellness. Probrat veškeré novinky a drby můžete úplně stejně efektivně, a ještě uděláte něco pro své tělo. Dokonce můžete takový zážitek kamarádce darovat jako dárek. Přidejte voucher na masáž a uvidíte, že bude mít z času pro sebe možná větší radost než z další rtěnky, čokolády či knihy.

Cvičení jako čas pro sebe

Přiznejme si, že nepřetržitá socializace spojená s Vánocemi může být pro některé z nás v jeden moment už příliš. Přes svátky se většinou najde málo chvil, které si člověk může užít skutečně o samotě a soustředit se jen na sebe. Vzhledem k neustálým návštěvám, společným obědům, večeřím, večírkům a výletům je najednou konverzací, které se navíc často točí kolem životních otázek, na něž se člověku třeba ani nechce odpovídat, zkrátka až dost. Zkuste si proto vyhradit chvíli na cvičení, ať už doma, nebo v posilovně, a vnímejte tento čas jako čas sama pro sebe, kdy vás nikdo z rodiny nebude rušit. Můžete být sama se svými myšlenkami, anebo myšlenky naopak úplně opustit a poslechnout si u cvičení třeba oblíbený playlist nebo podcast. Je už jen na vás, jestli zvolíte jógu, pilates, intenzivní silový trénink, nebo vyběhnete na pár kilometrů do přírody.

Mohlo by se vám líbit

Bez plavek a výhradně pro dospělé! Nejčastější mýty o saunování

Někdo ho miluje, jiný nenávidí. Saunování je opředeno spoustou pravidel a tradic, ale také mýtů. Co dodržovat, a na čem naopak nelpět?
marianne.cz

Méně je více

Pokud jste zvyklá sportovat pravidelně nebo jste třeba se cvičením a hubnutím či zpevňováním postavy začala teprve nedávno, možná se bojíte, co s vaší nastavenou rutinou udělají vánoční svátky. Základem je nemít přehnaná očekávání. Už během prosince se vzhledem ke všem přípravám na Vánoce může stát, že pravidelné tréninky nebudete stíhat tak, jak jste byla doposud zvyklá. A to vůbec nevadí! Lepší je vždy alespoň nějaký pohyb než vůbec žádný, a tak zkraťte délku tréninku z hodiny na třicet minut a cvičte tentokrát raději doma než ve fitness studiu, kde k času tréninku navíc musíte připočítat cestu. Pokud vám přece jen vyhovuje spíš posilovna, zkuste třeba trénink ve formátu 12-3-30. Cvičení probíhá na běžícím pásu, kdy si nastavíte pás na 12% sklon, jdete rychlostí 3 míle (tedy asi 4,8 km) za hodinu po dobu 30 minut. Nezdá se, ale je to výzva. V úplných začátcích je vhodné snížit sklon, tempo i čas tak, aby odpovídaly vaší současné kondici.

Mohlo by se vám líbit

Cvičící metoda 12-3-30: Ideální kompromis mezi chůzí a rychlým během

Už vás nebaví rutinní cvičení v posilovně? Nebo pravidelné lekce pilates? Pokud chcete svou cvičící rutinu ozvláštnit, vyzkoušejte metodu 12-3-30. Potřebovat budete pouze běžící pás a třicet minut vašeho času.
marianne.cz

Síla skupiny

Když budete mít pocit, že se vám do pohybu ale vůbec nechce, vzpomeňte si na poučku, že ve dvou se to lépe táhne. Nemusíte sportovat sama, pokud nepotřebujete využít zmíněný čas jen pro sebe, vytáhněte partnera nebo rovnou celou rodinu! Zapojte do sportovních aktivit i děti, vymyslete společnou pohybovou hru nebo si s kamarády dejte vánoční výzvu za pomoci chytrých hodinek. Po Novém roce můžete porovnat výsledky, z čehož se klidně může stát tradice pro každý další měsíc. A pokud se vám náhodou přes Vánoce sportovat nepodaří, nezoufejte. Všeobecné zklidnění po Novém roce možná nabídne daleko více možností, jak s pravidelným pohybem začít. Motivovat vás mohou třeba nejrůznější fitness aplikace nebo třicetidenní výzvy. Stačí si vybrat režim, který vám bude naprosto vyhovovat a budete ho plnit s radostí. Protože právě o ní by sport a pohyb měly být.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Zdraví
Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály

Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály