Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Už fakt musím začít cvičit. Umíte ale základní pohyby?

Štvou vás kila, která nosíte navíc a ráda byste začala s pravidelným pohybem? Toto záslužné rozhodnutí neuspěchejte, nejdříve potřebujete zjistit, jak jste na tom s pohybovou gramotností.

O finanční nebo počítačové gramotnosti jste už určitě slyšela. Co je to ale vlastně pohybová gramotnost? A proč je důležitá, když chcete shodit jen pár kilo? Jde o schopnost člověka pohybovat se s jistotou a efektivitou v různých fyzických aktivitách. Je stejně důležitá jako třeba psaní a čtení, protože hraje v každodenním životě zásadní roli. Navíc se netýká pouze sportu a cvičení. Pohybová gramotnost je o celkové schopnosti ovládat a koordinovat své tělo ve všech situacích – od sezení a stání, až po složitější pohyby při různých sportech nebo třeba při nečekaném pádu.

Mohlo by se vám líbit

Krok za krokem k harmonii těla a duše díky józe

O tom, že pohyb je pro lidskě tělo i mysl naprosto zásadní, není pochyb. V dnešní době tento fakt ale stále mnoho lidí nebere v potaz. Pokud chcete s pravidelným pohybem začít nebo zkrátka chcete přidat do svého života nový druh sportu, zvažte tuto starověkou disciplínu.
marianne.cz

Od nuly ke spokojenosti 

Pokud patříte mezi ženy, které si lásku k pohybu nikdy nevytvořily a nyní se tento fakt spolu s nesprávnou stravou podepsal i na vaší postavě, určitě byste se měla poradit rovnou s několika vzdělanými odborníky, jako je nutriční terapeut, fyzioterapeut, lékař a fitness instruktor. Pokud byste se z nulového pohybu a s několika kily nadváhy rozhodla například pravidelně běhat nebo cvičit s činkami, můžete si velmi ublížit. A to nejen fyzicky, ale i psychicky. Udržitelná a zdravá redukce váhy je totiž opravdu věda. Jen s podporou odborníků a vaší vlastní vůlí můžete postupně objevovat radost z pohybu a jeho pozitivní vliv na celý váš život.

O krok napřed

Návštěva fyzioterapeuta vám může ukázat například to, že celý život chodíte špatně. Že máte nevhodné držení těla, používáte více pravou stranu, nebo že některé vaše svaly jsou výrazně oslabené. Věřte tomu, že takové problémy má dnes většina populace, jenom o nich neví a nebo je prostě neřeší. Když budete o krok napřed a začnete pozvolna a od základů, předejdete možným zraněním nebo i trapným okamžikům ve fitku. Proto není žádná ostuda vyhledat pomoc, spíš naopak jde o důkaz toho, že to se svým zdravím myslíte vážně.

Zdraví na prvním místě

Zdravý člověk v kondici by měl zvládnout aktivity, které rozvíjejí různé motorické dovednosti, jako je koordinace, rovnováha, síla, flexibilita i vytrvalost. A všechny tyhle schopnosti se hodí rozvíjet už v dětském věku. Přesně tomuto tématu se věnuje projekt "Pohybová gramotnost" po záštitou Českého atletického svazu, který se zaměřuje na získávání základních pohybových dovedností dětí i rodičů. A pokud si nejste jistá a chcete kvalitní, vědecky ověřené informace o výživě a zdravém životním stylu, poslechněte si třeba podcast od Institutu moderní výživy, ve kterém Ing. Bc. Lukáš Roubík spolu s Bc. Miloslavem Šindelářem otevírají další zajímavá témata.

Mohlo by se vám líbit

Dieta začíná v hlavě

A končí upraveným talířem, který před sebe postavíte. Tvrdí odborníci. Důležité je v každém případě chtít hubnout pro sebe a vědět, že jojo efekt číhá za každým rohem. V době domácí karantény zvlášť.
marianne.cz

První krok, nejdůležitější krok

Tak pojďte, je čas vystoupit ze své komfortní zóny a začít! Každá změna vyžaduje první krok, a ten nejdůležitější je rozhodnutí začít. Nemusíte hned běhat maraton nebo zdolávat vrcholky hor. Začněte malými, ale pravidelnými kroky. Zkuste procházku v přírodě, protažení na podložce v obýváku nebo tanec v rytmu vaší oblíbené hudby. Do „pravého cvičení“ nebo běhání se můžete pustit později. Teď se počítá každý pohyb a uvidíte, že s každým dalším se budete cítit lépe.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Ráno bez kocoviny: Praktické tipy, jak zvládnout letní grilovačky a oslavy ve zdraví a bez bolesti hlavy

Ráno bez kocoviny: Praktické tipy, jak zvládnout letní grilovačky a oslavy ve zdraví a bez bolesti hlavy

Zdraví
Jak na zdravé stravování v létě? Vsaďte na sezónní potraviny a pitný režim, radí nutriční terapeutka Karolína Beranová

Jak na zdravé stravování v létě? Vsaďte na sezónní potraviny a pitný režim, radí nutriční terapeutka Karolína Beranová

Zdraví
Trenér Milan Konopásek radí: Jak správně sportovat v horkých letních dnech

Trenér Milan Konopásek radí: Jak správně sportovat v horkých letních dnech

Zdraví
Mindfulness jako cesta k plnému soustředění a vnímání: Stačí jej trénovat pár minut denně

Mindfulness jako cesta k plnému soustředění a vnímání: Stačí jej trénovat pár minut denně