Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Aerobik, zumba a další fitness trendy, které byly hitem v minulosti

Neustále hledáme nové způsoby, jak se cítit a vypadat lépe. Jen se to v průběhu času proměňuje. Zavzpomínejte si s námi, jaká cvičení byla masově populární v minulosti.

Tereza Čaladi | 9. 05. 2023

V současné době je široce populární cvičení zvané pilates, který spočívá v pomalých pohybech, vědomém dýchání a procvičování svalů, o kterých jste ani nevěděli. V minulosti si ale téhle slávy užívala i jiná cvičení, a to ještě ve větším měřítku. Pojďte si s námi připomenout, která to byla. Spoustu z nich začínala v Americe, většina z nich se k nám ale postupně dostala.

Hula Hoop aneb cvičení s obručí

Možná vám to bude znít neuvěřitelně, ale cvičení s obručí bylo v Americe v 50. letech jedním z prvních fitness trendů. Konkrétně se s ní vždy cvičilo po dobu 30 minut, což, jak se ukázalo, bylo skvělým tréninkem celého těla. Podle Mayo Clinic ženy za tu dobu spálí asi 165 kalorií, muži zhruba 200. Dnes obruče vnímáme spíše jako hračky pro děti, ale pokud s ní chce někdo cvičit, může si pořídit tu částečně zatíženou.

Vibrační pás

V 60. letech se stal populárním vibrační pás. Člověk díky němu už nemusel točit s obručí okolo těla, ale stačilo si kolem jakékoli problematické oblasti omotat široký pás, zapnout ho a čekat na zbavení se nechtěného tuku. Vibrace měly napodobovat masáž. V té době se věřilo, že masáže léčí únavu, odstraňují toxiny, zvyšují svalový tonus a zlepšují krevní oběh. Žádný pot, žádný problém! Až na to, že to ve skutečnosti nefungovalo

Jazzercise

Prvním velkým fitness trendem, který byl počátkem zhudebněného choreografického cvičení, byl takzvaný jazzercise. Ano, v 70. letech se jednalo o ženy v body s páskem a návleky na kotnících. Cvičení je mixem jazzového tance, baletu, pilates, jógy a kickboxu. Někde se cvičí dodnes, pouze úbor se změnil.

Aerobik

Aerobik vznikl jako vedlejší produkt jazzercise. Zatímco tato dvě cvičení jsou podobná, aerobik je méně taneční. Původně byl vynalezen v 60. letech, ale začal o něj být zájem, až když Jane Fonda přišla s knihou a páskami na cvičení aerobiku. Použité taneční pohyby byly smíchány s fitness pohyby, jako je zvedání kolen nebo pochodování na místě. Aerobik se stal skutečně cvičebním impériem a inspiroval mnoho různých vedlejších produktů, jako je vodní aerobik a step aerobik. Svou slávu si užíval zejména v 80. letech, ale hojně se cvičil i v 90. letech. A cvičí se dodnes. Jen už ne v takové míře.

Info ikona
Žena cvičící aerobik

Tae Bo

Mistr karate Billy Banks převzal svět fitness v 90. letech. Vytvořil Tae Bo, vysoce intenzivní kardio cvičení, které kombinuje bojová umění, box, tanec a hip-hopové beaty. 

Spinning

Pokud jste viděli Deník Bridget Jonesové, pak jistě víte, jak vypadá spinning, neboli jízda na rotopodech s instrukcemi trenéra a za doprovodu hudby. Ten vymyslel cyklista Johnny Goldberg, který byl zároveň osobním trenérem. Jednou v noci jel na kole a málem ho srazilo projíždějící auto. Z tohoto strachu dostal nápad přesunout cyklistiku do interiéru. Goldberg začal s výukou spinningu v roce 1990 a byl to začátek revoluce ve cvičení. Pak jej doladilo přidání pozitivní hudby.

Zumba

Okolo roku 2000 jakoby se pytel roztrhl se zumbou. Možná si také pamatujete, jak v podstatě nahradila aerobik a najednou všichni cvičili ve volných kalhotách. Stejně jako u předchozích cvičení na energickou hudbu. Je přitom inspirovaná latinou a mísí taneční styly jako salsa, tango, bachata a flamenco s optimistickou latino nebo popovou hudbou

Dnes samozřejmě existují další fitness trendy jako již zmiňovaný pilates, jóga, crossfit či celá kultura posiloven. Zároveň ale můžete i dnes vyzkoušet některé z těch retro zmíněných výše.

Mohlo by se vám líbit

Proměňte pravidelné cvičení v příjemný zvyk

Všichni víme, že sport je pro naše duševní i fyzické zdraví důležitý. Bohužel, každodenní povinnosti, domácí práce i péče o rodinu způsobují, že si na sportování nedokážeme najít čas. A co hůř, pokud už chvilku najdeme, pak se nám do cvičení vůbec nechce. Co tedy můžeme udělat proto, aby se ze cvičení stal příjemný návyk?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění

Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění

Zdraví
Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení