Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Proměňte pravidelné cvičení v příjemný zvyk

Všichni víme, že sport je pro naše duševní i fyzické zdraví důležitý. Bohužel, každodenní povinnosti, domácí práce i péče o rodinu způsobují, že si na sportování nedokážeme najít čas. A co hůř, pokud už chvilku najdeme, pak se nám do cvičení vůbec nechce. Co tedy můžeme udělat proto, aby se ze cvičení stal příjemný návyk?

Možná jste se na začátku letošního roku rozhodli, že budete třikrát v týdnu navštěvovat fitness centrum. A možná jste novoroční předsevzetí pár týdnů dokázali plnit. Následně ale přišel zlomový týden, během kterého jste cvičení vynechali, a následně jste se nedokázali dostat zpátky do cvičebního tempa. Nebojte se, nejste v tom sami. Hlavním důvodem neúspěchu totiž je, že jste si stanovili neudržitelné cíle, a především jste zapomněli na nejdůležitější věc – cvičení musí být v první řadě zábava. Nikoliv povinnost.

Mohlo by se vám líbit

Jóga, pilates, barre. Víte, jaké cvičení je pro vás nejvhodnější?

Přiznejte se, kolikrát se vám stalo, že jste se nemohla rozhodnout mezi jógou, pilates nebo barre? Všechny tyto metody se praktikují ve studiu, potřebujete k nim podložku, protahujete se a zároveň zapojujete i posilovací cviky. Všechny tyto skutečnosti se dají snadno zaměnit, ale každé ze zmíněných cvičení má jiný dopad na vaše individuální zdravotní potřeby.
marianne.cz

Víte, co vás baví?

Každý člověk je jiný a každého baví něco jiného. Pokud vaše kamarádky chodí na hodiny zumby, pak to neznamená, že nutně musíte chodit s nimi. Naopak, pokud chcete, aby vás cvičení doopravdy bavilo, musíte si vybrat sport, který je vašemu srdci nejbližší. I když hledání bude dlouhé a náročné, jistě na jeho konci objevíte příjemnou aktivitu, u které se nejen zapotíte, ale především pobavíte. Hledejte, pátrejte, zkoušejte!

Pomaloučku, polehoučku

Nikde není psáno, že na první lekci musíte zbourat sál svým zběsilým tempem. Naopak, určitě se vyplatí, když se s novým sportem budete příjemně oťukávat. Namísto devadesáti minut power jógy si raději dopřejte šedesát minut jin jógy. Obdobně postupujte také u kardio sportů. Zároveň je třeba podotknout, že není hanba, když hodinu nedokončíte, nebo si „naordinujete“ pauzu ve chvíli, kdy už nemůžete.

Info ikona
Sport

Parťák nadevše

Není důležité, abyste s kamarádkou navštěvovala stejné sportovní hodiny. Důležité je pouze to, abyste ve svém okolí měla parťáka, se kterým si můžete povídat o strastech a slastech sportování. Zkuste poprosit například partnera, aby šel do cvičící výzvy s vámi. Uvidíte, že vzájemná motivace bude jedině ku prospěchu. Jeho podporu nejvíc oceníte ve dnech, kdy se vám do cvičení nebude za žádnou cenu chtít.

Naplánujte si týden

Všichni víme, že dospělý člověk nemá času na rozdávání. Přesto se určitě ve vašem týdnu najde pár hodin, které můžete sportování věnovat. Vše je jenom o správném time managementu. Zkuste si v neděli večer vzít k ruce kalendář a dopodrobna si naplánujte následující týden. Následně získáte „prázdná okna“, která můžete věnovat právě cvičení.

A pokud nemáte na sport čas během odpoledne či večera, pak nezbývá nic jiného, než nastavit budíček na časnější hodinu. Nezapomeňte, že kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá výmluvy.

Domácí posilovna

Především v minulém roce jsme zjistili, že domácí cvičení vůbec není tak nudné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Naopak, na YouTube v současné době existuje nespočet cvičebních videí, díky kterým si na své přijde opravdu každý. Pokud tedy nechcete utrácet peníze za permanentku do fitness centra, nebo ve vašem městě nemáte sportovní lekce, pak na nic nečekejte a proměňte svůj obývák v jednu velkou cvičící zónu.

Mohlo by se vám líbit

Cvičte podle menstruačního cyklu! Vyhnete se zdravotním komplikacím i nabírání na váze

Měly bychom si zvyknout na to, že hormony jsou neviditelným šéfem našeho těla. Ovládají nejen naše emoce, chutě či psychickou pohodu, ale nenápadným hláskem promlouvají také do našeho tréninkového plánu. Zkuste s hormony nebojovat, ale naopak jim naslouchat. Uvidíte, že docílíte nejen lepších sportovních výkonů, ale především vnitřní harmonie.
marianne.cz

Související články

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Móda
Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Tradice
Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití

Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití