Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak se vyrovnat se změnami ve vašem životě: Klíčové je přijmout je a naučit se být flexibilní

Život je plný změn. Některé přicházejí nečekaně, jiné plánovaně, ale každá změna může přinést pocit nejistoty a obav. Ať už se jedná o změnu práce, stěhování, rozchod nebo třeba příchod nového člena rodiny, všechny tyto situace vyžadují schopnost adaptace. Jak tedy zvládnout životní změny a přizpůsobit se novým situacím? Přinášíme vám několik praktických tipů.

Veronika Zvonková | 26. 06. 2024

1. Přijměte své emoce

Změna může vyvolávat celou škálu emocí, od nadšení a zvědavosti až po strach a úzkost. Je důležité si uvědomit, že všechny tyto pocity jsou naprosto normální. Dejte si čas a prostor na to, abyste je prožila. Nezapomeňte, že i negativní emoce jsou součástí procesu adaptace. Netlačte na sebe a nesnažte se zlehčovat své pocity a vinit se za ně. Zkrátka to, co cítíte, je vaše aktuální realita a potřebujete nějaký čas na to, než vše dokážete zpracovat. Každý je jiný a každý vše prožívá jinak. Nelze se ani v tomto ohledu s nikým srovnávat. 

Mohlo by se vám líbit

Jak dělat (životní) změny?

Obecně vzato, když dělat změny, tak k lepšímu. Tento jednoduchý pohled je velmi důležitý pro uvažování a rozhodování o změnách. Proto si ho zapamatujte a uvidíte, že váš život bude lepší…
marianne.cz

2. Buďte k sobě laskavá

Při zvládání změn je důležité nezapomínat na vlastní péči. Dopřejte si dostatek odpočinku, stravujte se zdravě a věnujte se aktivitám, které vás baví a naplňují. Odměňujte se za drobnosti, soustřeďte se na to, co vám přináší radost a obklopujte se lidmi, kteří vás dobíjí a cítíte se s nimi dobře. Překonávání změn není o tom, že se jednoho dne probudíte a vše bude snazší. Je to právě o maličkých krůčcích, kterými vaši pozornost nasměrujete jinam. Laskavost k sobě samé vám pomůže zvládat stres a dodá vám energii potřebnou pro překonání náročných období. 

3. Stanovte si realistické cíle

Změny mohou přinášet chaos a zmatek, proto je dobré mít jasný plán. Stanovte si malé, dosažitelné cíle, které vás postupně dovedou k adaptaci na novou situaci. Pomoci vám může třeba deník nebo speciální diář, který bude zároveň vaším symbolem cesty k překonání těžkého období. Můžete jej tedy pojmout jako plánovač vašich cílů, ale zároveň sem vypsat i své pocity. Pokud jde o plánování, rozdělujte si úkoly na menší kroky a postupujte po jednom. Každý splněný cíl vám dodá pocit úspěchu a motivaci pokračovat dál.

Mohlo by se vám líbit

Diskusní fórum: Změna je život?

marianne.cz

4. Ventilujte své pocity

Sdílení svých pocitů s blízkými lidmi může být velmi uklidňující. Nebojte se otevřít a říct, co vás trápí. Podpora od rodiny a přátel vám může poskytnout novou perspektivu a cenné rady. Pokud cítíte, že potřebujete profesionální pomoc, neváhejte se obrátit na terapeuta nebo kouče. V dnešní době není ostuda svěřit se do rukou profesionála, ba naopak. Od toho tu jsou a ačkoli přátelé a rodina vás mohou vyslechnout, objektivní pohled na věc nezávislého člověka se zkušenostmi s různými příběhy lidí vám možná dá úplně jiný pohled. Ať už se rozhodnete jakkoliv, rozhodujte se sama za sebe. Neduste v sobě emoce, i kdybyste je měla vyventilovat jen formou psaní, malování, nebo zpěvu. Najděte si svůj způsob sebevyjádření, který vám bude vyhovovat.

5. Flexibilita je klíčová

Život je plný nečekaných zvratů a ne vždy jde všechno podle plánu, a proto je potřeba se naučit vidět život takový, jaký skutečně je, a ne takový, jaký by mohl být. Jak se říká: "Život je to, co se děje mimo plány.", nebo "Člověk míní, život mění." Ano. Některé situace jsou opravdu velmi těžko překonatelné. Ale bohužel i to je součást života a nelze proti tomu nijak bojovat. Je potřeba si postupně uvědomit, že každý konec je nový začátek a za každou velkou bolestí se postupem času objeví i mnoho hezkého, ačkoli je to možná v první chvíli nepředstavitelné. Snažte se učit flexibilitě a být otevřená novým možnostem. Přizpůsobení se novým situacím vyžaduje schopnost rychle se adaptovat a hledat alternativní řešení. Flexibilita vám umožní vidět změny jako příležitosti k růstu a osobnímu rozvoji.

Mohlo by se vám líbit

Jak se podle terapeutky vyrovnat s životní prohrou

Ztroskotal vám dlouholetý projekt a spousta vašeho úsilí přišla vniveč? Procházíte rozpadem manželství? Nebo jste single a cítíte totální zmar, jelikož se vám nepodařilo vytvořit vysněnou rodinu? Prostě a jednoduše, žijete dnes úplně jiný život, než jaký jste si představovali. Jak se tedy vyrovnat se situací, kterou vnímáte jako svou životní prohru?
marianne.cz

6. Učte se nové dovednosti

Každá změna přináší příležitost naučit se něco nového. Může jít o absolvování nějakého kurzu - stylistického, vizážistického, kurzu vázání květin nebo malování či hry na kytaru. Může jít také o nějaké nové zážitky, které se stanou vaším návykem. Pro překonání změn je skvělý třeba několikadenní retreat nebo jógový pobyt, kde nejen poznáte spoustu nových lidí, ale úplně se oprostíte od vnějšího světa a zaměříte se sama na sebe. Nebo se můžete vrhnout do studování cizího jazyka, vaření, vyrábění či pletení. Důležité je soustředit vaši pozornost někam jinam a cítit se u toho dobře. Nabývání nových zkušeností a vědomostí vám nejen pomůže těžké období snáze překonat, ale také se budete díky tomu cítit sebevědoměji.

7. Zaměřte se na pozitivní stránky

I když se změna může zdát děsivá, snažte se najít na ní něco pozitivního. Možná to nepůjde hned, ale postupem času to bude rozhodně snazší a snazší. Možná si i říkáte, že na takové změně nic pozitivního není. Nicméně, může to být šance poznat nové lidi, získat nové zkušenosti nebo se osvobodit od něčeho, co vám již nesloužilo. Zaměřte se na příležitosti a výhody, které změna přináší, a využijte je ve svůj prospěch.

Mohlo by se vám líbit

Náročné období? Kniha Listopád je připomínka toho, že mohlo být mnohem hůř

Jméno Alena Mornštajová není třeba českým čtenářům představovat. Jednu z nejúspěšnějších současných autorek proslavily především romány Hana a Tiché roky. Dohromady se jich prodalo už bezmála 300 tisíc. V nakladatelství Host teď vydává novinku s názvem Listopád.
marianne.cz

8. Praktikujte mindfulness

Vypnout vlastní myšlenky se často může zdát jako nadlidský úkol. Užít si přítomný moment naplno a vychutnat si jej málokdo umí, protože mozek je neustále v pohybu a všechny ty myšlenky nám neumožní proniknout do absolutní přítomnosti. Mindfulness neboli všímavost vám může pomoci zvládnout stres a úzkost spojené se změnami. Pravidelné cvičení mindfulness, jako je meditace nebo hluboké dýchání, vám pomůže zůstat klidná a soustředěná. Umožní vám lépe zvládat emoce a soustředit se na přítomný okamžik. 

Mohlo by se vám líbit

Lék na stres i pomocník pro šťastnější život aneb Objevte sílu mindfulness

Najít si v dnešní uspěchané době čas pro sebe je mnohdy oříšek. Odbíháme od jednoho úkolu ke druhému, vyřizujeme e-maily mezi přípravou dětí do školy a plnou pozornost věnujeme jen máločemu. Koncentrace pokulhává a spolu s ní i energie, naopak vlna stresu se na nás valí rychlostí, které se nestačíme divit. Věřte nebo ne, tenhle zažitý „řád“ můžete jednou provždy otočit ve svůj prospěch.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení