Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 způsobů, jak vám může mindfulness pomoci dosáhnout orgasmu

Každý má intimní život, ne každý si ho ale dokáže užívat. Nemusí to přitom být složité. Britská psychosexuální a vztahová terapeutka Kate Moyle nedávno odhalila, jak v této oblasti může pomoci mindfulness.

Tereza Čaladi | 16. 09. 2023

Ačkoliv se o tom příliš nemluví, stále přetrvává orgasmická propast neboli rozdíl v tom, kolik mužů a kolik žen dosahuje orgasmu. Podle akademického časopisu o sexuologii Archives of Sexual Behaviour se jedná v současnosti o rozdíl 30 %, jelikož orgasmu dosahuje zhruba 95 % mužů a pouze 65 % žen. Podle letošního průzkumu z dubna realizovaného výzkumnou společností Behavio Češky netrápí ve velké míře pouze neschopnost dosáhnout orgasmu, ale i ztráta sexuální touhy. S těmito problémy přitom může pomoci mindfulness.

Co je mindfulness?

Pokud jste o fenoménu mindfulness ještě neslyšely, jedná se o věnování pozornosti tomu, co se odehrává uvnitř vás a kolem vás v přítomném okamžiku. Volně se tak dá překládat jako všímavost. Člověk se pomocí mindfulness učí pozastavit a uvědomit si věci v sobě i okolo sebe. K procvičování obvykle pomáhá meditace. Později se mindfulness může stát běžnou součástí vašeho života, kdy se dokážete pozastavit kdykoliv potřebujete.

Mohlo by se vám líbit

Lék na stres i pomocník pro šťastnější život aneb Objevte sílu mindfulness

Najít si v dnešní uspěchané době čas pro sebe je mnohdy oříšek. Odbíháme od jednoho úkolu ke druhému, vyřizujeme e-maily mezi přípravou dětí do školy a plnou pozornost věnujeme jen máločemu. Koncentrace pokulhává a spolu s ní i energie, naopak vlna stresu se na nás valí rychlostí, které se nestačíme divit. Věřte nebo ne, tenhle zažitý „řád“ můžete jednou provždy otočit ve svůj prospěch.
marianne.cz

Jak mindfulness může pomoci v sexuálním životě

Psychosexuální a vztahová terapeutka Kate Moyle, která zároveň vede podcast The Sexual Wellness Sessions nedávno prozradila magazínu Stylist, jak konkrétně může mindfulness pomoci změnit vztah žen k sexu a kromě jiného jim například i pomoci dosáhnout orgasmu. Zde je 5 východisek, které zmínila:

1. Pomáhá pochopit vaše touhy

Vzhledem k tomu, že podle výzkumné společnosti Behavio trápí 31 % Češek ztráta sexuální touhy, je důležité si je uvědomit. Tedy být všímavé samy k sobě. A potom se nebát tyto touhy sdílet s vaším partnerem.

2. Pomáhá normalizovat konverzace o sexu

Hanba je největší výzvou, kterou většina lidí při sexu pociťuje,“ tvrdí Moyle. Hovořit přitom o tom, jak se lidé při sexu cítí, je podle ní základ. Pomoci s tím mohou techniky mindfulness, které pomáhají učinit rozhovory o sexu pohodlnějšími pro všechny zúčastněné. Mezi ně patří podle stránky Mindful následovné:

  • Buďte přítomní a nezabývejte se v době konverzace ničím jiným než vašimi slovy či slovy vašeho partnera.

  • Rozmyslete si, co chcete říct.

  • Nechte se vyslechnout a ujistěte se, že vás partner pochopil.

3. Pomáhá žít v přítomném okamžiku

Moderní svět je velmi rušivý a člověk se snadno dostane do toho, že spěchá svým životem, ale nedokáže ho dostatečně prožívat. Tím se ale může o mnoho ochudit. Rozptýlení je jedním z klíčových inhibitorů sexuálního vzrušení a touhy, a proto nasměrování vaší pozornosti na určitou oblast, často na fyzické vjemy, které zažíváte, může zlepšit vaši sexuální zkušenost a uvědomění si vlastního vzrušení,“ prozradila Moyle.

4. Pomáhá se soustředěním se na váš orgasmus

Moyle kromě jiného zmiňuje i to, že se ženy mnohdy soustředí na partnerův orgasmus a opomíjejí příjemné pocity, které zažívají ve svém těle. Tento akt by si přitom měli užívat oba partneři. A tím, že se budete soustředit i na sebe, budete vědět, co se vám líbí a dokážete to komunikovat s partnerem, můžete oba dosáhnout daleko většího uspokojení.

5. Zlepšuje vztah člověka se sebou samým

Mindfulness prostřednictvím vedených meditací pomáhá lidem uvědomit si svou hodnotu a učí je, jak se mají mít rádi. Svou duši i své tělo. To je důležité nejen při sexu, ale celkově v životě. Když se má člověk rád a je k sobě shovívavější a šetrnější, obvykle se mu daří lépe, než když na sebe vyvíjí tlak a neustále si nadává prostřednictvím své vnitřní kritičky. Buďte tak na sebe laskavější, poznejte se a dejte tu příležitost i vašemu partnerovi.

Mohlo by se vám líbit

Slow sex: Fenomén měnící pohled na intimitu

Uvědomění. Intenzita. Celistvost. Nové pojetí sexuality vám ukáže nečekané aspekty partnerského vztahu. A možná vám i zachrání manželství.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě