Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak se podle terapeutky vyrovnat s životní prohrou

Info ikona
žena

Ztroskotal vám dlouholetý projekt a spousta vašeho úsilí přišla vniveč? Procházíte rozpadem manželství? Nebo jste single a cítíte totální zmar, jelikož se vám nepodařilo vytvořit vysněnou rodinu? Prostě a jednoduše, žijete dnes úplně jiný život, než jaký jste si představovali. Jak se tedy vyrovnat se situací, kterou vnímáte jako svou životní prohru?

Kateřina Chytra | 7. 01. 2024

Reakce na emočně náročné období bývají různě silné, zpravidla se však odehrávají v následujícím pořadí. Nejprve tomu nemůžete uvěřit a říkáte si, že to není možné. Po fázi popírání přichází zpravidla velká zlost na druhé, na život a ve finále na sebe. Po zlosti následuje útlum a deprese, a vy nejste schopni vidět pozitivní budoucnost. I když jsou všechny tyto fáze bolestivé a nepříjemné, vězte, že jsou přirozenou součástí smíření se. Proto je nezbytné nechat je ve vlnách projít a přijmout.

Mohlo by se vám líbit

Jediná cesta vede přes přijetí

Přijetí prohry znamená pustit a cítit všechny emoce, které se vám s životní situací spojují. Prožijte si naplno hněv, smutek, či zklamání a především uznejte a oplakejte promarněné přání. Emoce se vyplaví a uvolní prostor pro nový pohled. Pokud byste snad chtěli své emoce přeskočit, vytěsnit, nebo uzamknout do třinácté komnaty, pak se vždy budou tlačit na povrch a budou vám otravovat život.

Někteří lidé si myslí, že když přijmou a uznají svůj neúspěch, svůj strach nebo svoji samotu, jakoby už navždy byli poražení. Opak je ovšem pravdou. Až plnou akceptací reality přestáváte bojovat se životem a může přijít uvolnění a smíření.

Vina jako past mysli

Životní prohru si spojujeme s neúspěchem v profesní nebo soukromé oblasti, především ale s vlastním selháním. Pravděpodobně i vás teď užírají pocity viny, co vše jste udělali špatně, co jste mohli udělat jinak, kdyby… Nenechte se však vtáhnout do hry o vlastní špatnosti.

Vina je past, kterou si naše mysl vytváří a často nám ji nabídne, ať už se ke stejné situaci postavíme tak či onak. „Měla jsem svému manželovi vyjít vstříc a namísto toho jsem se zachovala sobecky.“ A v podobné situaci slyšíte ve svém nitru: „Zase jsem mu vyšla vstříc a neuhájila jsem si svůj prostor.“ Vina jako naprogramovaný vzorec chování vždy ohne realitu tak, aby vás nepustila vaše zklamání vyléčit a posunout se. Drží vás stále v minulosti.

Mohlo by se vám líbit

Zdravá reflexe

Namísto konceptu viny a vlastního pranýřování se na věc podívejte střízlivýma očima. Nepřibarvujte si nic a nikoho na růžovo, ale ani na černo. Zanalyzujte si důvody, které vás dovedly až sem. Pokud se vám rozpadlo manželství, vnímejte, že jste s manželem měli každý svoji polovinu hřiště. Jak jste na ní hráli a co byste dnes udělali jinak? Pokud jste single a utekly vám plodné roky, vnímejte, jaké vztahy jste dosud tvořili a jak jste se v nich chovali a cítili?

Proč je tak těžké se s prohrou vyrovnat?

Ve svých životech jsme se často naučili identifikovat se s určitými společenskými rolemi. Máme tady roli vzorné manželky pana starosty, roli úspěšného podnikatele, dobré mámy, geniálního studenta, apod. Pak ztráta takové role jakoby znamenala ztrátu naší identity. Když se vám rozpadlo manželství a nejste tím skvělým manželem nebo manželkou, kým jste? Abyste se vyrovnali s životním nezdarem, potřebujete opustit tyto mylné představy o sobě a začít se vnímat celistvě.

Mohlo by se vám líbit

Podpora

V náročném životním období je nesmírně důležité opřít se o záchrannou sít. Takovou sítí pro vás může být rodina, přátelé nebo oslovte odbornou pomoc. Mluvte o tom, jak se cítíte a co uvnitř sebe prožíváte.

Nové sny a vize

Nyní se můžete rozhodnout, jak prožijete další roky svého života. Necháte si je zakalit neustálým sebeobviňováním a pláčem nad nezdařenou kapitolou života? Obraťte list a čas, který vám zbývá, využijte naplno. Poučte se ze svých chyb a rozhodněte se je neopakovat. Nevydařilo se vám podnikání? Třeba je na čase věnovat se konečně rodině, nebo milovanému sportu, nebo začít péct buchty. Rozvedli jste se? Věnujte čas sobě a svým touhám, které jste dříve nemohli. Nepodařilo se vám založit rodinu? Pak můžete vytvořit a porodit zajímavý projekt, který bude pomáhat mnoha lidem a naplníte tak svůj smysl jiným způsobem. Nikdy není pozdě! A pamatujte:

Silní lidé se nepoznají podle toho, jestli jsou nebo nejsou úspěšní. Skutečně silní lidé se poznají podle toho, že svůj neúspěch přetavili v moudrost a prohloubili tak kvalitu svého života.

O autorce:

Mgr. Kateřina Chytra, koučka a celostní terapeutka, která již od roku 2012 podporuje ženy na jejich cestě za harmonickými a autentickými vztahy. V praxi jí pod rukama prošly stovky klientek, vedla v Praze workshopy na témata Vytvořte si harmonický vztah, Emoční programování, Komunikace ve vztazích, Energetické a meditační techniky. Vztahovost školila v rámci Školy koučů Pure mind a předávala tak své zkušenosti dalším koučům. Spolu s manželem se spolupodílela na pořádání festivalu Vědomého manželství a na meditační akci Ticho pro mír. Dnes žije na chalupě na Vysočině a vychovává s manželem čtyřletého syna. Své klientky provází individuálně v online terapiích nebo v online Trapeutických meditacích. Najdete ji na www.chytraterapie.cz nebo na sítích.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku