Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak udržet krok se zdravým životním stylem

Leden se pomalu chýlí ke konci. Vánoční oslavy odezněly, cukroví zmizelo a po stromečku zůstala jen vzpomínka. A i když čas běží jako voda v potoce, do chvíle, kdy si budeme říkat, že Vánoce jsou zase za rohem, nás ještě pár týdnů čeká. Co snad ještě zůstává, jsou naše novoroční předsevzetí. Mezi ty nejčastější patří odhodlání zhubnout, jíst zdravěji a pravidelně cvičit. Ale…

Marcela Said | 29. 01. 2024

V průměru novoroční předsevzetí opouštíme do dvou týdnů. I proto je druhý pátek v lednu označován jako den konce předsevzetí. Pokud se vám podařilo tuto hranici přeskočit, jste na cestě k cíli. Jestli naopak patříte k odpadlíkům, nic vám nebrání začít znovu. Nový rok je jen pomyslnou hranicí. Nikde není psáno, že nemůžete začít s novým návykem klidně i 29. ledna. Slovy klasika – nejlepší den pro změnu byl včera. A ten druhý nejlepší je dnes. Pokud tedy je vaším cílem změna životního stylu, nová postava a lepší stravovací návyky, máme pro vás několik dobrých rad, jak toho dosáhnout a svou misi nevzdat. 

Mohlo by se vám líbit

„Nikdy není pozdě být zdravější,“ říká nutriční specialistka Gabriela Peacock

Nutriční specialistka členů britské královské rodiny a dalších známých osobností Gabriela Peacock (44) žije v Londýně, ale pochází z Pardubic, a tak se do Česka občas vrací. Po uvedení její druhé knihy Mladší za dva týdny jsme si povídaly o přerušovaném půstu, absurdních dietách i o tom, proč její děti rády jezdí do Česka na prázdniny.
marianne.cz

Tip 1: Hledejte nové recepty  

Cesta za novým životním stylem může být ohromným gastronomickým dobrodružstvím. Nemusíte se omezovat jen na kuřecí prsa, okurku a salát. To by byla trochu nuda. Vaše možnosti jsou téměř neomezené. Cílem by měla být nutričně vyvážená kuchyně, která vám dopřeje dostatek živin.  

A i když milujeme tradiční české dobrůtky, je pravda, že s pořádnou porcí svíčkové na smetaně nebo švestkových knedlíků se zdravý životní styl moc nemusí. Naštěstí, svět je plný fantastických a chutných receptů, které lze uvařit i z lokálních surovin. Ať už jde o skvělé saláty, polévky, kari, nebo recepty z ryb či kuřecího masa. A dokonce i dezerty mohou být zdravé. Proč ne! 

Tip 2: Udržujte seznam svých cílů  

Pracujte se seznamem svých cílů jako s živým programem. Revidujte a aktualizujte ho podle svých priorit. Vnímejte svůj život jako projekt a při každém předsevzetí, rozhodnutí a volbě si položte velmi jednoduchou otázku: „Bude mi tato volba ku prospěchu?“ Tímto postupem se naučíte zpomalit a možná také odbouráte několik zlozvyků, které vás doposud brzdily v dosažení vytoužené hodnoty na váze. A je jedno, jestli šlo o druhý kus dortu se šlehačkou, nebo rozhodnutí zhlédnout další díl Sexu ve městě místo procházky nebo běhání.  

Tip 3: Pravidelně vizualizujte  

Musíte vědět, kam jdete, abyste tam mohli dojít. Proto je důležité, abyste si svůj cíl připomínali tak často, jak je to možné. Pokud si budete vědomí svých cílů, stanou se vaší identitou a konání správné volby bude o hodně snazší.  

Měření
Mohlo by se vám líbit

Jak se během zimy udržet v kondici? Myslete na zdravý životní styl

S příchodem zimy se mění nejen počasí, ale také naše každodenní návyky a životní styl. Udržet se v kondici během chladných měsíců může být výzvou, ale s několika jednoduchými kroky lze podpořit vitalitu a posílit imunitní systém.
marianne.cz

Tip 4: Ulehčete si to  

Mohlo by se ale zdát, že příprava jídla bude pro vás při změně životního stylu časově náročná. To není pravda. Pokud si na nový typ stravování zvyknete, půjde vám to od ruky. Ale ani na začátku své snahy nemusíte v kuchyni trávit každou volnou chvilku, abyste jedli lépe. Jsme si jistí, že skvělé a zdravé recepty lze připravit i za několik minut.   

Zdravou snídani připravíte jako lahodné smootie, vejce na stovky způsobů, nebo misku lahodné kaše. Na oběd se vám může hodit plněná tortilla a na večeři zase různé druhy zapékané zeleniny nebo lahodný salát. 

Tip 5: Buďte k sobě laskaví 

Ať už se do nového života ponoříte s jakýmkoli odhodláním, je téměř jisté, že dojdete do bodu, kdy vaše staré já začte vystrkovat růžky a hlásit se o slovo.  

Vůbec se tím netrapte. Buďte k sobě laskaví a odpusťte si, že jste si na narozeninové oslavě své tetičky dopřáli ten kus čokoládového dortu. Netrestejte se za to. Pochvalte se, že jste ten dort nespořádali celý a potom šup zpátky k novému režimu.  

Když se totiž budete trýznit výčitkami, je pravděpodobné, že je budete mít tendenci „zajíst“ a z jednoho prohřešku se tak stane naprostý kolaps a ukončení vašeho snažení. A museli byste začít zase od nuly. A to by předci byla škoda. No ne?  

Hledáte více zdravých a rychlých jídel, které můžete letos vyzkoušet? Nepřehlédněte nový web VařímeRychle.cz, který vám přináší inspirace na zcela nové neotřelé recepty. A nejlepší je, že všechny připravíte do 30 minut. U nás totiž vaříme rychle, abyste mohli jíst lépe.  

Související články

Životní styl
Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Životní styl
KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku