Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Hledání přátel v dospělosti: Dejte si při něm pozor na 5 červených vlajek

Co se týče vztahů, snad všichni ví, jaké jsou červené vlajky ve vašem potenciálním partnerovi. Při volbě přátel jsme přitom častokrát shovívavější. Tomu tak je možná i z toho důvodu, že se přátelé v dospělosti ne až tak snadno hledají (ne že by to s partnery bylo výrazně snazší). Nicméně existují určité věci, které nás mohou upozornit, že tohle přátelství nebude to pravé ořechové.

Tereza Čaladi | 9. 04. 2024

Bylo vícekrát potvrzeno, že dobrá přátelství mohou mít pozitivní dopad na vaše zdraví, náladu a celkovou pohodu. Ale přátelství mohou být i toxická. Člověk občas může v prvních momentech působit jinak, než jaký ve skutečnosti je. Můžete mít pocit, že jste si konečně našli tu nejlepší kamarádku či kamaráda, po nichž jste tak dlouho toužili, ale pak je snadné se spálit. Pokud tomu chcete předejít, přečtěte si pár bodů, které vaše přátelství ověří.

5 červených vlajek u přátel

Ačkoliv romantické vztahy mohou vaše srdce zlomit, rozpad přátelských vztahů ho může roztříštit. Jak řekla Phoebe v tematickém seriálu Přátelé: „Holky a kluci budou přicházet a odcházet, ale tohle...tohle je na celý život.“ Přátelé jsou vaším podpůrným systémem, když to nevyjde s tím, o němž jste si mysleli, že s ním budete mít partnerský vztah na celý život. Proto je dobré vědět, zda v tu chvíli nepřijdete i o ně. Kdy to hrozí?

  • Mluví před vámi špatně o svých dalších „přátelích“

Pokud váš nový kamarád či kamarádka často mluví špatně nebo odsuzují své přátele nebo lidi ve svém životě, co jim brání, aby udělali totéž s vámi? Zpočátku vám může pomoci cítit se k nim blíže, když máte pocit, že se vám svěřují se svými stížnostmi. Pokud si ale časem začnete všímat, že jsou často nespokojení s většinou lidí ve svém životě, můžete se začít cítit nesví z toho, kdy se karta obrátí a vy se stanete tím, o kom se špatně mluví, když tam nejste.

  • Řeknou vám věci, které s nimi ostatní důvěrně sdíleli

Nejdřív se můžete cítit poctěni, že se vaše nová kamarádka rozhodla s vámi sdílet tato tajemství. Postupem času ale mezi vámi může vzniknout nedůvěra, protože můžete zjistit, že upravujete to, co jí říkáte, a dáváte si pozor na to, co s ní sdílíte, protože narůstá nejistota ohledně toho, s kým bude vaše soukromé informace sdílet.

Mohlo by se vám líbit

Přátelství v dospělosti: Hůře se navazují a ještě hůře udržují. Jak tedy na ně?

Když jsme byli dětmi, šli jsme do školy, naším nejlepším kamarádem se obvykle stal náš spolusedící a s přáteli jsme se vídali několikrát do týdne, protože jsme chodili společně do školy nebo na kroužky. V dospělosti to není tak snadné. Zároveň ale ne nemožné.
marianne.cz

Ve zdravém přátelství byste měli mít možnost vyjádřit, jak se cítíte, a sdílet své myšlenky na různé záležitosti. Pokud se často bojíte, že to povede k negativní reakci nebo že se nebudete moci podělit o to, co cítíte nebo co si myslíte, je to známka toho, že se v tomto přátelství necítíte emocionálně bezpečně a nemusí být tím pravým pro vás.

  • Snižují vás rafinovanými způsoby

Možná je to prostřednictvím komplimentu nebo otázky, která vás přiměje přemýšlet, jaké mají úmysly. Mezi přáteli dochází k nedorozuměním, ale pokud často přemýšlíte nad tím, zda vaši noví kamarádi řekli něco záměrně, aby vám ublížili, nebo se často cítíte zmateni jejich výroky, je to obvykle známka toho, že důvěra ve vaše přátelství může chybět. Může jít například o věty typu „Gratuluju k nové práci, upřímně jsem si nemyslel, že ji dostaneš!“ nebo „Jsi tak vtipná, když se uvolníš.“

  • Porušují vaše hranice

Pozorujte, co se stane, když v rámci tohoto přátelství stanovíte hranici nebo vyjádříte preferenci. Je dotyčný vnímavý a respektuje vaše hranice, nebo se je snaží překročit? To můžete otestovat například tím, že řeknete, že se nechcete účastnit nějaké činnosti, nebo nechcete řešit nějaká konkrétní témata. Pokud vás do toho bude nutit, není to ono.

Mohlo by se vám líbit

5 znaků, že jste z vašeho přátelství vyrostli a nyní je toxické

Přátelství je velice vzácná věc a jednoznačně pro něj platí, že kvalita je důležitější než kvantita. Není totiž důležité, kolik kamarádů ve svém životě máte, ale jak dobrých. Občas je přitom potřeba se zamyslet nad tím, zda stále dobří kamarádi jste. A my pro vás máme znaky, které vám to pomohou určit.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?