Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Muži a seznamování: Stále se od nich očekává, že budou dělat první krok?

Info ikona
Muž a žena podávající si ruce

Randění je v dnešní době poněkud záludnou disciplínou a co platilo v minulosti, není dnes už zcela zřejmé. Loňský výzkum, který se zaměřil na data o randění v Česku, ale určité věci objasnil.

Tereza Čaladi | 20. 06. 2023

Seznamování za několik posledních let prošlo spousty proměnami. Už se nepořádají bály za účelem seznamování, jak to můžeme vidět v seriálu Bridgeton a jak to bylo v minulosti, ale spíše si dnes lidé hledají někoho na online seznamkách (ačkoliv to neznamená, že neexistují možnosti seznámit se offline). Navíc se dnešní společnost proměňuje a stejná míra snahy je obvykle očekávaná od mužů i žen. Ale jedno zůstává stejné – první krok se stále očekává od mužů.

Vyplývá to z nedávného výzkumu Behavio, který se zaměřil na data o randění v Česku. Ten probíhal v říjnu 2022 na 1000 respondentech reprezentativních pro českou online populaci. Podle 59 % z nich je to muž, kdo má zvát na první rande, podle 67 % by měl na prvním rande platit muž a podle 41 % má dát muž i první pusu.

To rozhodně neznamená, že je špatně, když napíše žena jako první nebo když se žena jako první pokusí o polibek. „Genderové normy v randění jsou stále poměrně silné. Většina mužů ženskou aktivitu ale vítá a z práce s mými klientkami mám pocit, že čím dál tím víc žen umí první krok udělat,“ doplňuje socioložka a psychoterapeutka Markéta Šetinová, která se na výzkumu ve spolupráci s výzkumnou agenturou Behavio podílela.

Navíc v některých situacích jsou očekávání víc vázaná na pohlaví než v jiných. O ruku by podle výzkumu měli téměř jednoznačně žádat muži (podle 81 %), u prvního „miluji tě” je ale podle většiny jedno, kdo se vyznání ujme. Jistá očekávání na muže – zejména v randících začátcích – tu ale jsou. Otázkou je, jak to vnímají.

Mohlo by se vám líbit

Muži a první krok

Jako ženy můžeme mít pocit, že to muži mohou mít snazší – obvykle se od nich očekává, že budou těmi iniciativnějšími, mají tak více příležitostí. Ale ne pro každého z nich to je jednoduché. I pro ně to může být výzva.

To potvrzuje vztahový kouč seznamovací agentury Date2K Jakub Mertl, který zároveň vede specializované kurzy pro mladé muže Jak sbalit holku a Jak se úspěšně seznámit online, o které je dnes zájem. Obvykle se jich účastní muži do 35 let, kteří se profesně pohybují v oblastech, kde dominují muži (IT, automobilový průmysl...) a o to více musí být aktivní při hledání „té pravé“ jinde. Kurzy je „učí“, jak vhodně na to. Kromě jiného je zásadní naučit se nebrat odmítnutí jako fatální selhání nebo potvrzení, že za nic nestojím, ale jako pouhou zkušenost, která mne posouvá dále,“ komentuje Mertl. „Výhodou kurzů je možnost sdílení svých osobních zkušeností a hlavně pokroků s dalšími účastníky, což skvěle motivuje a v řadě situací i pomáhá posouvat svoje limity,“ doplňuje.

Když ženy udělají první krok

Sečteno a podtrženo: první kroky od mužů jsou očekávané, ale od žen jsou vítané. To dokazuje studie online seznamovací aplikace OkCupid, podle níž ženy, které napíší jako první, bývají často úspěšné v zahájení konverzace. Částečně je to způsobeno zajímavým trendem, kdy muži ve srovnání s většinou žen častěji reagují na jakoukoli první zprávuPodle těchto dat je konkrétně 2,5 krát větší pravděpodobnost, že na zprávu zareagují, než u žen. Rozhodně tedy není čeho se bát. A pokud to i tak nevyjde, je důležité si pamatovat, co je zmíněno výše – neznamená to, že člověk za nic nestojí, jen ještě musí chvíli hledat tu správnou „shodu“.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku