Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Proč právě vy patříte mezi nejbohatší lidi na světě

Info ikona
žena

Pokud byste udělala průzkum mezi svými kamarádkami, pravděpodobně by vám řekly, že leden nebo únor považují za nejdepresivnější měsíce v roce. Hned z několika důvodů to může být pravda, ale na ty se tentokrát zaměřovat nebudeme. Raději vám ukážeme, že i přes všechny komplikace, které právě řešíte, je váš život ve světovém měřítku krásný a bohatý.

Skutečné bohatství totiž nereflektuje pouze částka na vašem bankovním účtu. V širším smyslu totiž tento pojem zahrnuje i nehmotné zdroje, jako je vzdělání, zdraví, zkušenosti nebo třeba kvalita vztahů. Tento balíček pak přispívá k celkové životní úrovni a schopnosti každého z nás bohatství tvořit. Tady přidáváme několik tvrdých faktů, které ale potvrzují, že jste ve skutečnosti boháč.

 

Mohlo by se vám líbit

Krutá realita

Pokud na sobě máte oblečení, ve své lednici máte dostatek jídla a zároveň vlastníte místo, kde můžete spát se střechou nad hlavou, jste bohatší než velká část populace.

Zprávy uvádějí, že až 783 milionů lidí trpí chronickým hladem kvůli kombinaci konfliktů, ekonomických výkyvů a extrémů klimatu. Dalších více než 333 milionů lidí čelí akutní potravinové nejistotě a neví, odkud přijde jejich další jídlo. Jeden z deseti lidí na celém světě chodí spát každou noc hladový. Je také uvedeno, že 45 % dětských úmrtí na celém světě je způsobeno hladem a přidruženými příčinami a přibližně 700 dětí denně umírá na nemoci způsobené špinavou vodou a nehygienickými životními podmínkami​.

Bohatství, které nevidíme

Jestli navíc vlastníte peníze, za které si můžete koupit, co chcete a zároveň máte svobodu, díky které jdete, kam chcete, patříte mezi 18 % nejbohatších lidí na světě. Miliardy lidí totiž žijí v zemích postižených represí, tedy potlačováním lidských práv a svobod. Pokud jste dnes zdraví, máte požehnání, které oproti vám nemají miliony lidí, kteří tento týden nepřežijí. A nakonec, pokud čtete tento článek, jste bohatší než 773 milionu lidí na světě, kteří nemohou číst, vzdělávat se a mít tak potřebné informace k získávání znalostí. Většina z těchto lidí jsou ženy.

Balanc je klíč

Nechceme, abyste popírala svoje emoce a už nikdy nebyla naštvaná. Všechny máme právo se občas cítit mizerně. Někdy ani nemusíme mít důvod, obzvlášť v určité fázi měsíce, že? Pokud se cítíte pod psa, bičovat se ještě za nedostatek vděčnosti je samozřejmě kontraproduktivní. Ale ruku na srdce: kolikrát za den se naštvete kvůli maličkostem? A kolikrát by vám pomohlo nad nimi mávnout rukou, přejít ten malý rušivý element pohody a raději se rovnou zaměřit spíš na to, co v životě máte, než na to, co v něm chybí? Budeme vám (i nám) držet palce.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku