Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Štěstí je krásná věc! Česká republika patří k dvaceti nejšťastnějším zemím

Info ikona
Štěstí

„Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá,“ píše ve své básni Adolf Heyduk. Přesto se zdá, že tato zlatá muška alespoň občas na naši českou hlavu usedne a přinese nám do života trošku štěstí. Důkazem je žebříček nejšťastnějších zemí světa, ve kterém se Česká republika umístila na osmnáctém místě.

Mezinárodní den štěstí, který připadá na 20. března, je dlouhodobě spjat s vyhlášením World Happiness Report, tedy žebříčkem nejšťastnějších zemí světa. A jinak tomu nebylo ani letos, kdy výzkumníci opět použili statistickou analýzu k určení zemí, které oplývají štěstím a spokojeností. Nutno dodat, že nejde o žádný nahodilý průzkum složený z odpovědí respondentů. Naopak, tvůrci Word Happiness Report analyzovali komplexní data průzkumu Gallup a sledovali výkon země v šesti kategoriích: HDP na obyvatele, sociální podpora, očekávaná délka života, svoboda činit životní volby, velkorysost populace a vnímání korupce. Výsledkem je velmi podrobná analýza 146 zemí světa, ze které vyplývá, že si v České republice nežijeme vůbec špatně. Ba naopak, patříme k dvaceti nejšťastnějším zemím světa!

Mohlo by se vám líbit

Vzhůru na sever

Pokud jste tipovali, že se na předních příčkách žebříčku World Happiness Report umístily severské země, pak jste se rozhodně nemýlili. Zlatou „medaili“ si už tradičně odneslo Finsko, na druhém místě se umístilo Dánsko a bronz patří Islandu. Jenom pro úplnost, za svými skandinávskými kolegy nezaostalo ani Švédsko na místě sedmém a Norsko na osmé příčce. Zdá se tedy, že severní vítr už dávno není krutý, nýbrž velmi příznivý.

Mimochodem, Finsko rozhodně není na první příčce žádným nováčkem. Nabízí se tedy otázka, v čem tkví finský přístup k životu, který vede ke štěstí a spokojenosti. Možná je vše dáno tím, že finská definice štěstí se zásadně liší od „štěstí“, které zobrazují hollywoodské filmy. Finové totiž dokážou najít štěstí v tom, co právě teď mají nebo zažívají. Nepotřebují ke štěstí povýšení, pracovní úspěchy, nové auto nebo životní situaci, která zákonitě vede k úsměvu od ucha k uchu. Naopak objevují spokojenost v každodenních situacích, které bychom svým středoevropským pohledem zhodnotili jako „normální“ a „ničím výjimečné“. Pro Finy jsou ale tyto rutinní záležitosti symbolem trvalého štěstí. Možná je načase převzít finský pohled na štěstí, a začít se radovat z drobností a maličkostí, které bychom za normálních okolností přehlídli.

Info ikona
Finsko

Šťastná Česká republika

Mnoho z nás má pocit, že za plotem roste tráva zelenější. Vzhlížíme k západním státům, řešíme, co všechno u nás nefunguje a neustále si stěžujeme na politiku. Přesto z dat World Happiness Report jasné vyplývá, že se v České republice nežije špatně. V žebříčku nejšťastnějších zemí světa jsme skončili na osmnáctém místě a dokonce jsme předstihli země, jako je Francie (20.), Španělsko (29.), Itálie (31.), Slovensko (35.), Polsko (48.) nebo Maďarsko (51.). I když to naše kverulantská povaha nemá ve zvyku, zdá se, že život v České republice přináší mnoho benefitů, které si ve svém každodenním životě možná ani neuvědomujeme.

Zdroj: worldhappiness.report

Mohlo by se vám líbit