Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Chcete vychovat úspěšného člověka? Řiďte se těmito radami

Info ikona
děti

Kdo by si nepřál, aby jeho dítě bylo jednou úspěšné? Přečtěte si rady, jak šanci na zářnou budoucnost svého dítěte můžete podpořit svým přístupem a výchovou.

Iva Hadj Moussa | 9. 11. 2023

Odbornice na výchovu a spisovatelka Margot Machol Bisnow ve své knize Raising an Entrepreneur: How to Help Your Children Achieve Their Dreams vyzpovídala sedmdesát rodičů, kteří vychovali velmi úspěšné dítě. Během těchto rozhovorů se spisovatelka snažila zjistit, jakými způsoby tito rodiče pomohli svým dětem dosáhnout jejich snů. Server cnbc.com zveřejnil její hlavní poznatky.

Mohlo by se vám líbit

1. Respektujte své dítě

Rodiče, které Margot Machol Bisnow před psaním své knihy vyzpovídala, pocházeli z různých sociálních vrstev, vyznávali různá náboženství a měli různé vzdělání. „Přes všechny rozdíly ale tyto rodiče spojovalo jediné – výchova založená na respektu,” tvrdí spisovatelka. Tento typ rodičovství, kterému autorka říká také moudré rodičovství, zahrnuje stanovení norem a pravidel, a zároveň všudypřítomný respekt. Jako příklad zmiňuje pravidlo, které stanovuje, že když dítě po něčem touží, má si na to vydělat. Volnost pak má dítě v tom, co si za své vydělané peníze koupí, i kdyby to rodičům připadalo jako ta největší hloupost na světě.

2. Podporujte samostatnost

Důležité je dovolit dětem, aby se v některých věcech rozhodovaly samy za sebe. Většina rodičů v rozhovorech uvedla, že způsob trávení volného času nechala plně na dítěti. To se týkalo například i výběru oblečení. „Respektující rodič oceňuje individualitu a nesnaží se diktovat dětem, jaké mají být,” vysvětluje Margot Machol Bisnow. Tento rodič není přehnaně autoritářský a bere ohled na emocionální potřeby dítěte. Dopřává jim lásku, ale i limity a volnost, aby děti dosáhly svého plného potenciálu. Jinými slovy: respektující rodič vidí dítě jako nezávislou bytost, která se umí rozhodovat podle svého. Autorita rodiče je přitom založena spíše na moudrosti a laskavosti než na moci a síle.

3. Nechte je občas prohrát

Respektující rodič dětem umožňuje, aby dokázaly překonávat různé překážky a konflikty, místo toho, aby je řešil za ně. Je zcela zásadní, aby se dítě dokázalo vyrovnat s neúspěchy a nezdary, a aby se naučilo se nevzdávat, i když věci nejdou tak hladce, jak se původně domnívalo. Vytrvalost a odolnost jsou totiž podle závěrů zmíněné knihy hlavní ingredience na cestě k úspěchu.

Mohlo by se vám líbit

4. Chvalte konkrétní činy, nikoliv charakter

Pokud vaše dítě udělá něco, co se vám líbí, je přirozené mu dávat pozitivní zpětnou vazbu. Místo toho, abyste řekli: „Jsi tak skvělý, tak šikovný!”, zkuste spíše popsat chování, které k dobré věci vedlo. Například: „Vyřešit tenhle úkol fakt nebylo jednoduché, ale ty jsi to nevzdal, máš být na co pyšný!”

5. Zapojte děti do domácích prací

Výzkumy naznačují, že jedním z nejlepších způsobů, jak pomoci dětem stát se úspěšnými, je pravidelně je zapojovat do domácích prací, a to už od raného věku. Přelomová a unikátní harvardská studie, která trvala 75 let, na to jasně poukázala. Povinnosti jsou důležité, protože učí děti základním dovednostem, poskytují pocit odpovědnosti a vštěpují hodnoty tvrdé práce. Proto můžeme vydláždit cestu dětí k úspěchům v dospělosti tím, že je zapojíme do domácích prací. Koneckonců tím ulevíme i sobě.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku