Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Chcete vychovat úspěšného člověka? Řiďte se těmito radami

Kdo by si nepřál, aby jeho dítě bylo jednou úspěšné? Přečtěte si rady, jak šanci na zářnou budoucnost svého dítěte můžete podpořit svým přístupem a výchovou.

Iva Hadj Moussa | 28. 05. 2024

Odbornice na výchovu a spisovatelka Margot Machol Bisnow ve své knize Raising an Entrepreneur: How to Help Your Children Achieve Their Dreams vyzpovídala sedmdesát rodičů, kteří vychovali velmi úspěšné dítě. Během těchto rozhovorů se spisovatelka snažila zjistit, jakými způsoby tito rodiče pomohli svým dětem dosáhnout jejich snů. Server cnbc.com zveřejnil její hlavní poznatky.

Mohlo by se vám líbit

Nestabilní rodinné prostředí: Hrozí problémy s chováním, úzkosti a nízké sebevědomí

Různé typy nestability v rodině se na psychickém zdraví podílejí různými způsoby. Velkou roli hrají například při utváření dětského sebevědomí.
marianne.cz

1. Respektujte své dítě

Rodiče, které Margot Machol Bisnow před psaním své knihy vyzpovídala, pocházeli z různých sociálních vrstev, vyznávali různá náboženství a měli různé vzdělání. „Přes všechny rozdíly ale tyto rodiče spojovalo jediné – výchova založená na respektu,” tvrdí spisovatelka. Tento typ rodičovství, kterému autorka říká také moudré rodičovství, zahrnuje stanovení norem a pravidel, a zároveň všudypřítomný respekt. Jako příklad zmiňuje pravidlo, které stanovuje, že když dítě po něčem touží, má si na to vydělat. Volnost pak má dítě v tom, co si za své vydělané peníze koupí, i kdyby to rodičům připadalo jako ta největší hloupost na světě.

2. Podporujte samostatnost

Důležité je dovolit dětem, aby se v některých věcech rozhodovaly samy za sebe. Většina rodičů v rozhovorech uvedla, že způsob trávení volného času nechala plně na dítěti. To se týkalo například i výběru oblečení. „Respektující rodič oceňuje individualitu a nesnaží se diktovat dětem, jaké mají být,” vysvětluje Margot Machol Bisnow. Tento rodič není přehnaně autoritářský a bere ohled na emocionální potřeby dítěte. Dopřává jim lásku, ale i limity a volnost, aby děti dosáhly svého plného potenciálu. Jinými slovy: respektující rodič vidí dítě jako nezávislou bytost, která se umí rozhodovat podle svého. Autorita rodiče je přitom založena spíše na moudrosti a laskavosti než na moci a síle.

3. Nechte je občas prohrát

Respektující rodič dětem umožňuje, aby dokázaly překonávat různé překážky a konflikty, místo toho, aby je řešil za ně. Je zcela zásadní, aby se dítě dokázalo vyrovnat s neúspěchy a nezdary, a aby se naučilo se nevzdávat, i když věci nejdou tak hladce, jak se původně domnívalo. Vytrvalost a odolnost jsou totiž podle závěrů zmíněné knihy hlavní ingredience na cestě k úspěchu.

Mohlo by se vám líbit

Čerstvý vzduch a žádné pohlavky. Nechte se inspirovat skandinávskou výchovou

Děti v severských zemích jsou podle průzkumů považovány za šťastné a spokojené. Co dělají rodiče ve Skandinávii jinak?
marianne.cz

4. Chvalte konkrétní činy, nikoliv charakter

Pokud vaše dítě udělá něco, co se vám líbí, je přirozené mu dávat pozitivní zpětnou vazbu. Místo toho, abyste řekli: „Jsi tak skvělý, tak šikovný!”, zkuste spíše popsat chování, které k dobré věci vedlo. Například: „Vyřešit tenhle úkol fakt nebylo jednoduché, ale ty jsi to nevzdal, máš být na co pyšný!”

5. Zapojte děti do domácích prací

Výzkumy naznačují, že jedním z nejlepších způsobů, jak pomoci dětem stát se úspěšnými, je pravidelně je zapojovat do domácích prací, a to už od raného věku. Přelomová a unikátní harvardská studie, která trvala 75 let, na to jasně poukázala. Povinnosti jsou důležité, protože učí děti základním dovednostem, poskytují pocit odpovědnosti a vštěpují hodnoty tvrdé práce. Proto můžeme vydláždit cestu dětí k úspěchům v dospělosti tím, že je zapojíme do domácích prací. Koneckonců tím ulevíme i sobě.

Mohlo by se vám líbit

„Není nic normálnějšího než rozzlobené dítě,“ tvrdí kanadský lékař Gabor Maté

Potlačování emocí, neustálá snaha vyhovět okolí a neschopnost říct NE. Podle světoznámého kanadského lékaře Gabora Matého jde o hlavní příčiny vzniku traumatu. Nejen o něm mluvil na říjnové konferenci v paláci Lucerna.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak úspěšně skloubit rodinu a kariéru po mateřské dovolené: Nebojte se požádat o pomoc tchyni a plánujte

Jak úspěšně skloubit rodinu a kariéru po mateřské dovolené: Nebojte se požádat o pomoc tchyni a plánujte

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Móda
Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města