Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Jste empatičtí a dopřáváte dítěti svobodu? Pak jste možná rodič medúza

Empatie, podpora samostatnosti a flexibilita místo přísných pravidel. Právě o ně se opírá rodičovský styl, nazývaný jako "jellyfish parenting". Jaké jsou jeho plusy a mínusy?

Iva Hadj Moussa | 21. 08. 2023

Tento styl rodičovství je charakterizován uvolněným a flexibilním přístupem k výchově dětí. Je odvozen od chování medúz, které své potomstvo, jednoduše řečeno, nechávají "plavat" a prozkoumávat okolní svět na vlastní pěst. Rodiče praktikující tento přístup jsou ve výchově méně striktní a dávají dětem více svobody při rozhodování a vyjadřování svých názorů. Nemají potřebu neustálého dohledu, nemonitorují děti na každém kroku. Dávají dětem větší volnost a nechávají je, aby se učily na základě vlastních zkušeností – a také z vlastních chyb a omylů. U tohoto typu výchovy hraje důležitou roli kromě tolerance také podpora samostatnosti. Děti jsou vedeny k tomu, aby své problémy řešily samostatně. Rodiče neusilují o to, aby za děti rozhodovali, a zároveň nejsou příliš kritičtí k jejich chybám a neúspěchům. Namísto toho je podporují v osobním růstu.

Mohlo by se vám líbit

Jak překonat dětské strachy a fobie? 5 tipů od terapeuta

Dětství je plné objevování a radosti. Pro některé děti však může být i obdobím, kdy se objevují různé strachy a fobie. Jak je zvládnout?
marianne.cz

Komunikace a podpora individuality

Kristene Geeringová, která je ředitelkou vzdělávání v instituci Parent Lab a jejíž úvahu na téma výchovy přinesl server parents.com, popisuje tento typ výchovy jako: "schopnost umět se naladit na své dítě a citlivě mu naslouchat". To, že rodiče -medúzy poskytují potomkům prostor, však neznamená, že s nimi nekomunikují. Naopak. Cílem je otevřená komunikace a snaha porozumět názorům a chování svých dětí. Samozřejmostí je respektování individuality.

Někteří odborníci tento druh výchovy kritizují jako příliš volný, jiní varují před tím, že nedostatek pravidel a rodičovské autority může vést k tomu, že dítě je zmatené a nejisté. Výhodou tohoto přístupu je naopak to, že rodič díky komunikaci a empatii dokáže s dítětem navázat velmi pozitivní a silný vztah. Tento výchovný styl dobře funguje především u starších dětí, které získávají sebevědomí a nezávislost.

Mohlo by se vám líbit

„To, že děti nevedeme k samostatnosti, je průšvih,“ říká psychoterapeutka Eva Labusová

Proč se děti, které jsou stále pod kontrolou rodičů, nenaučí být samy se sebou a improvizovat? Proč je špatně, že nemají možnost poučit se z vlastních chyb? S psychoterapeutkou Evou Labusovou jsme si povídaly o dětské samostatnosti a zodpovědnosti.
marianne.cz

Medúzy, tygři, delfíni

Teorie "medúzového rodičovství" vychází z toho, že lidé svým způsobem napodobují rodičovské techniky ze zvířecí říše. Dalším typem rodiče podle serveru Psychology Today je takzvaný tygří či delfíní rodič. Ten první je autoritářský a důsledně kontrolující, zatímco delfíní rodičvyrovnává extrémy rodiče - medúzy a rodiče - tygra. V takové výchově platí pravidla, ale zároveň se podporuje kreativita a nezávislost. V tomto ohledu se právě delfíní způsob výchovy blíží ideálu.

V každém případě je toto rozdělení velmi zjednodušující. Obecně platí, že dobrá výchova vzniká tam, kde se rodičům podaří najít zdravý střed mezi pravidly a autonomií. Ať už vyrůstají v jakékoliv rodině, děti potřebují cítit lásku, respekt, podporu, a samozřejmě také bezpečí. Silné a důvěrné emocionální spojení je základem úspěšné výchovy. Rodiče by měli být pro děti vzorem chování a hodnot, ale také modelem pro vzájemnou komunikaci a porozumění. Úkolem otců a matek je však také stanovit určitá pravidla, která dětem pomáhají rozvíjet zodpovědnost a samostatnost.

Mohlo by se vám líbit

Umíte dětem nastavit správné hranice?

Hranice. Tohle slovo se v poslední době skloňuje stále častěji: Uvědomit si vlastní hranice vůči světu. A pak je umět někomu dát. Vytyčit druhým ty své. Pro hodně dospělých kumšt. Jak je pak máme nastavovat svým dětem?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Vztahy mezi vnoučaty a prarodiči: Jak nás mohou ovlivnit a co dělat, když nefunguje vzájemné pochopení?

Vztahy mezi vnoučaty a prarodiči: Jak nás mohou ovlivnit a co dělat, když nefunguje vzájemné pochopení?

Rodina a děti
Chcete vychovat úspěšného člověka? Řiďte se těmito radami

Chcete vychovat úspěšného člověka? Řiďte se těmito radami

Rodina a děti
3 rodičovské mantry, které vám pomohou s výchovou odolného dítěte

3 rodičovské mantry, které vám pomohou s výchovou odolného dítěte

Rodina a děti
Jaké doplňky výživy pro sportovce juniory jsou vhodné?

Jaké doplňky výživy pro sportovce juniory jsou vhodné?