Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Odvrácená strana toho, když se dívkám často říká, že jsou hezké

Info ikona
matka a dcera

U malých holčiček se obvykle chválí jejich vzhled. Mnohdy to děláme automaticky a myslíme to dobře. Ale může to nadělat více škody než užitku a negativně poznamenat dívky do budoucna.

Tereza Čaladi | 3. 10. 2023

Moje kamarádka má teď malou dcerku a když se s nimi potkám, tak se kolikrát sama přistihnu, jak jí chválím šatičky, kudrnaté vlásky a významně na svou kamarádku přikyvuji, jak je krásná. A rozhodně nejsem jediná, kdo to dělá, jak potvrzují nejrůznější studie. Podle jedné z nich se to děje už u miminek, kdy se chlapečkům říká, jací jsou siláci a u dívek jsou zdůrazňovány jemné rysy a označují se například jako princezny. Ačkoliv se u kojenců mnohdy na první pohled nedá poznat, zda se jedná o chlapce, či dívku, nemají-li typická holčičí, či klučičí, oblečení.

Jenomže děti značně ovlivňuje, co jim dospělí říkají. A ačkoliv tohle můžeme myslet hezky, může to dívkám i uškodit.

Mohlo by se vám líbit

Proč dívkám škodí, když je často chválen jejich vzhled

Problém tkví v tom, že tyto výroky mohou vést k tomu, že si začnou myslet, že na ničem jiném, než na jejich vzhledu, zase až tolik nezáleží. „Učení dívek, že vzhled je první věcí, které si na nich všimneme, jim dává silné poselství, že vzhled je jejich nejdůležitější vlastností,“ přibližuje autorka knih pro rodiče Sarah Newton v magazínu The Guradian.

Může to tak vést k tomu, že mají dívky následně nižší sebevědomí v jiných věcech, které dělají, protože ty u nich nikdy nebyly až tak vyzdvihovány. Mohou si tak skutečně myslet, že musí být hezké, aby mohly být úspěšné.

To kromě jiného může přinést problémy v pubertě, kdy se těla dívek mění a stávají se z nich ženy. Mohou mít problémy s akné, obvykle se touhle dobou začínají malovat a celkově se tak nějak hledají. Navíc je tak trochu nevhodné, aby jim někdo kolem 13 říkal, že jsou krásné jak princezny. Jenomže když jim to lidé přestanou říkat a ony na to vždy byly zvyklé, může to v nich vyvolat pocit, že najednou nejsou dost hezké, tudíž celkově nejsou „dost dobré“. Což často vede k depresím či k velkému řešení jejich váhy, jak potvrzuje například výzkum z roku 2005.

Co jim říkat místo toho?

Podle výše zmiňované autorky bychom měli více vyzdvihovat i další vlastnosti dívek a trochu změnit náš jazyk. To platí zejména pro rodiče, právě jejich slova totiž mají na děti obrovský vliv.

Důležitá poznámka na závěr: Často se na vzhled poukazuje právě u dívek, což se pojí s genderovými stereotypy. Nicméně v případě, že se to děje i u chlapců, může to na ně mít stejný dopad.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku