Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Sportovní mistři ČR Omar El Karib a Marcel Valouch: Jak udržet u dětí přes léto nadšení pro sport? Zapište je na plavecký tábor

Jedním z největších problémů, kterým čelí rodiče mladých šampiónu během letních prázdnin, je uzavření sportovních klubů a oddílů. Sportovní příměstské tábory jsou ideálním řešením, protože na sportovce se nevyvíjejí přílišný tlak, ale zároveň je udržují v aktivním pohybovém rytmu. Pro Marianne se o výhodách těchto táborů podělili dva bývalí úspěšní mistři ČR a jejich zakladatelé, Omar El Karib a Marcel Valouch.

Jana Szkrobiszová | 9. 07. 2024

Skvělá příležitost jak získat nové dovednosti

Léto může být pro malé sportovce ideální příležitostí nejen k odpočinku, ale také k získávání nových dovedností a zážitků mimo běžný tréninkový režim. Příměstské tábory s výukou plavání se v posledních letech těší velkému zájmu. Ty největší, které pořádá bývalý mistr ČR v plavání v mládežnických kategoriích Omar El Karib a mistr ČR ve vodním pólu Marcel Valouch, probíhají na několika bazénech v Praze a středních Čechách.

Mohlo by se vám líbit

Jak připravit sebe i své dítě na první tábor: Nic nepodceňte a nechte ho, ať získá nezapomenutelné zážitky

Pokud jste jako děti jezdila na tábor, jistě máte spoustu zážitků, na které budete vzpomínat celý život. Některé jsou veselé, jiné krušné, nicméně v každém případě se na takové chvíle nezapomíná. Máte-li obavy o své dítě, které posíláte letos v létě poprvé na tábor, pomyslete na několik aspektů, kterými svůj strach a nejistotu eliminujete. Byla by přeci škoda, aby bylo vaše dítě o táborové historky ochuzeno.
marianne.cz

Výhody příměstských táborů nejen pro aktivní sportovce

Příměstské tábory, které organizujeme, jsou určeny nejen pro začínající plavce, ale i pro pokročilejší malé sportovce, kteří si chtějí v létě zpestřit náročný tréninkový režim,“ popisuje El Karib. „Zároveň plavecký kurz formou příměstského tábora vnímám i jako zábavné zpestření prázdnin a někdy v budoucnu jim může, při správném zvládnutí plavecké techniky, pomoci i jako jeden z nejlepších kompenzačních sportů,“ dodává.

Kurz přináší mnohem více než jen samotné plavání

Samotný kurz není zaměřen jen na plavání, i když zvládnutí základních plaveckých dovedností, zdokonalení plavecké techniky a zlepšení plavecké výkonnosti jsou jeho důležitou součástí. Děti se zde učí také správné technice dýchání, koordinačním cvičením, hrají zábavné hry a věnují se tématům bezpečnosti ve vodě, vodní záchrany a sebezáchrany. Kromě vodních aktivit se tábory zaměřují i na všeobecné pohybové činnosti, a děti si tak na táborech v neposlední řadě získávají nové přátele.

Preferujeme individuální přístup ve výuce

Omar El Karib stručně popisuje plaveckou metodiku a zdůrazňuje, že přístup na jejich kurzech je založený na individuálním přístupu ke každému dítěti a partnerské komunikaci. Mnozí z vás si zajisté pamatují první plavecké krůčky v rámci povinného školního plavání, kde nás často přísná instruktorka tlačila do vody s příkazem „Plav!".

Moderní metodiky a týmová spolupráce

Díky vlastní metodice a bohatým zkušenostem, které načerpal El Karib i jeho kolegové, zejména na jimi pořádaných populárních školách v přírodě s výukou plavání, dokáže relativně mladý tým identifikovat silné i slabé stránky dětí a pomoci každému se rozvíjet. Tábory ZŠ Plavání, jak se jejich akce jmenují, jsou zjevně nejen místem pro zdokonalování plaveckých dovedností, ale i místem pro osobnostní růst a vytváření pozitivního vztahu ke sportu.

Mohlo by se vám líbit

Jak vychovat šampiona: Vlastnosti a mentální nastavení vítězů, jak dosáhnout vrcholu

Někteří šampioni už od začátku vědí, že jednou budou vládnout svému oboru, zatímco jiní potřebují svůj potenciál teprve objevit a nasměrovat správným směrem. Jaké hlavní povahové rysy a mentální dovednosti je třeba rozvíjet, aby se mladý sportovec mohl připravit na svou cestu na vrchol?
marianne.cz

Vaše děti pod taktovkou těch nejlepších

Oba bývalí sportovci ukončili své kariéry již na prahu dospělosti. Sportu však zůstali věrni, jak ujišťuje jeden ze zakladatelů. Rozhodli se zasvětit svou profesní dráhu pedagogice a předávat své bohaté zkušenosti mladším generacím. El Karib, absolvent Fakulty tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově (FTVS UK), vnímá plavání především jako životní dovednost, kterou by měl ovládat každý. Jeho vzpomínky na vrcholový sport jsou smíšené, jelikož jednotvárnost a stereotypní činnost, která sport na vysoké úrovni často doprovází, ho přiměla hledat nové cesty. V oblasti vzdělávání a tréninku dětí se jeho přístup ukazuje jako mimořádně úspěšný a prospěšný.

Galerie: Jak vypadají plavecké příměstské tábory?
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak vychovat malého šampiona?

Jak vychovat malého šampiona?

Psychologie
 Vzájemná spolupráce rodičů a trenérů: Jak vychovat ze sportovce týmového hráče

Vzájemná spolupráce rodičů a trenérů: Jak vychovat ze sportovce týmového hráče

Zdraví
Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Psychologie
Tanečnice Veronika Lálová: Kariéru mi odstartovala účast ve Star Dance, teď tančím v Rio de Janeiru

Tanečnice Veronika Lálová: Kariéru mi odstartovala účast ve Star Dance, teď tančím v Rio de Janeiru