Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Jak připravit sebe i své dítě na první tábor: Nic nepodceňte a nechte ho, ať získá nezapomenutelné zážitky

Pokud jste jako děti jezdila na tábor, jistě máte spoustu zážitků, na které budete vzpomínat celý život. Některé jsou veselé, jiné krušné, nicméně v každém případě se na takové chvíle nezapomíná. Máte-li obavy o své dítě, které posíláte letos v létě poprvé na tábor, pomyslete na několik aspektů, kterými svůj strach a nejistotu eliminujete. Byla by přeci škoda, aby bylo vaše dítě o táborové historky ochuzeno.

Připravte dítě na to, co ho na táboře čeká

Abyste si odloučení oba usnadnili, je dobré naladit dítě na správnou notu. Už dopředu si s ním povídejte o tom, co ho na táboře čeká, proč je dobré, aby tam jelo a zkrátka se pokuste zajistit, aby se tam těšilo. Vyprávějte mu své příjemné zážitky z táborů nebo poproste známé se staršími dětmi, které nějaký tábor už absolvovali, aby se i oni podělili o své pozitivní zkušenosti. Rozhodně ale dítě ničím nestrašte a nepoužívejte fráze typu: „Tam budeš muset dělat tohle a tohle…“. Bude muset, ale nedělejte z toho dopředu negativní záležitost.

Mohlo by se vám líbit

Dětské tábory 2023: Jak dětem pomoci, aby zvládly stesk po domově?

S blížícím se obdobím letních táborů a prázdnin u babičky se v mnoha rodinách bude pravděpodobně řešit téma stýskání po domově. Jak dětem pomoci ho zvládnout?
marianne.cz

Odškrtávejte seznam věcí společně

Tímto způsobem se nejen vy ujistíte, že dítěti nebude nic chybět, zároveň bude mít přehled, co kde má. Udělejte z balení na tábor zábavu. Pokud potřebuje nové holinky, běžte je vybrat spolu a nechte ho, ať si je samo vybere. Pokud je na seznamu pro něj něco neobvyklého, popište mu, na co daná věc je a kolik zábavy si s ní užije.

Udělejte si bojovku nanečisto 

Pokud není dítě zvyklé spát mimo domov, natož mimo svou postel, je dobré před tím, než pojede na tábor, si tuto zásadní věc vyzkoušet. Bojovkou nemáme na mysli, abyste ho poslala samotné do lesa a bafala na něj. Udělejte si ale společnou přespávačku buď na zahradě nebo někde v kempu ve stanu. Ať ví, že se nemá čeho bát a spát venku nebo v chatce je zábava a skvělé dobrodružství. Bude pak na takové situace lépe připraveno a jen tak ho něco nepřekvapí ani nevyděsí.

Mohlo by se vám líbit

Jak vypadá výchova dětí v přímořských státech? Nechte se inspirovat

Pokud v létě plánujete dovolenou u moře s dětmi, které ještě nemáte ve školce, možná budete přemýšlet nad tím, zda se nevyplatí u moře zůstat. Případně pokud jste to neplánovali, tak možná brzy budete. Pláž a moře mají pro malé děti totiž opravdu velké množství benefitů. Pokud se k moři ale stěhovat nehodláte, můžete některé z nich převzít a praktikovat i v České republice.
marianne.cz

Na tábor dítěti nevolejte

Psaní dopisů a pohledů je skvělá tradice a ideální způsob, jak dát dětem možnost, aby vám sdělily své zážitky. Stejně tak jim stručný dopis od vás s informací, že na ně myslíte, udělá velkou radost. Ze zkušeností táborových vedoucích není však dobré dětem volat a už vůbec ne pravidelně. Dětem se pak stýská mnohem víc a nebudou schopné dostat se celou svou myslí do táborového dění a dobrodružství. Navíc mají děti kouzelnou schopnost vyprávět zkreslené informace, které by vás mohly znepokojit, a vy byste si nemohla naplno užít dnů, které máte jen pro sebe. Chcete-li mít nad děním v táboře alespoň částečnou kontrolu, komunikujte s vedoucími.

Nejezděte na návštěvy

Dětem se po vás bude přirozeně stýskat. To je nevyhnutelná součást každého táborového pobytu. Pokud ale přijedete na návštěvu, ať už neplánovaně, nebo plánovaně, stýskání jen umocníte a nebude to vůbec ku prospěchu. Přestože dítě dosud vše v pohodě zvládalo, hrozí, že se rozhodne odjet s vámi domů. Pláč a zoufalé prosby budou trápením jak pro vás, tak pro něj i pro táborového vedoucího, který bude muset jeho nastalou frustraci řešit. Nehledě na to, že takové občasné návštěvy některých rodičů mohou rozesmutnit ty děti, za kterými jejich rodiče z pochopitelných důvodů nepřijedou.

Mohlo by se vám líbit

Jak být dobrými rodiči? Psycholožka má pro vás tři jednoduché rady

Možná z vás nikdy nebudou dokonalí rodiče. Můžete však být „dost dobří” rodiče. Zkuste se řídit radami od renomované psycholožky, která rodičům doporučuje opakovat si určité mantry.
marianne.cz

Počítejte s možným zraněním, nepodceňte však pojištění

Většina rodičů nemyslí na to, že jejich dítě odjíždí na tábor nepojištěné. Pořadatelé táborů totiž povinnost pojistit děti nemají. „Pojištění dětí hromadně neřešíme. Tábor pořádáme výhradně v ČR, tak cestovní pojištění není nutné, požadujeme jen průkaz pojištěnce pro případné návštěvy lékaře,“ říká Jan Třísko, hlavní vedoucí letního tábora Ptáček. „I když to není přímo předepsáno, dobrý tábor by měl být pojištěn. Zejména je třeba myslet na úrazy a na odpovědnost, a to jak dětí, tak vedoucích,“ upozorňuje Eva Svobodová, mluvčí finanční skupiny UNIQA.

Úrazy na dětských táborech nejsou neobvyklé, ačkoli jsou většinou mírné povahy. Prázdninové měsíce však patří mezi nejvíce úrazové. Mezi nejčastější zranění se řadí zlomeniny, následují podvrtnutí a pohmoždění, rány nebo nalomení kostí. Dalších úrazů je už méně, jedná se o popáleniny, poranění šlach nebo ulomené zuby. Organizace nabízející široká portfolia letních aktivit pojištění řeší z podstaty věci automaticky. Rodiče ale mají podle Svobodové z UNIQA možnost své děti připojistit i individuálně.

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodina a děti
Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Rodina a děti
Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Rodina a děti
Když přijde první velký úspěch šampiona: Jak zvládat mediální pozornost u mladých sportovců

Když přijde první velký úspěch šampiona: Jak zvládat mediální pozornost u mladých sportovců