Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Staycation aneb Proč během dovolené zůstat v pohodlí domova

Info ikona
léto

Říkal někdo, že dovolenou musíte trávit v pětihvězdičkovém hotelu u moře? Nebo vysokohorskou túrou na druhém konci světa? Vítejte v době, kdy čím dál tím více lidí upřednostňuje staycation, tedy dovolenou v pohodlí domova nebo chalupy.

„Kam se letos v létě chystáš na dovolenou?“ „Už jsi zpátky z dovolené?“ „Pojedete letos zase do Chorvatska?“ To je jenom zlomek vět, které většina z nás slýchá od začátku července. Pokud zatím na tyto věty vrtíte hlavou a tazateli odpovídáte, že „letos zůstanete doma“, pozorně čtěte dál. Trávit dovolenou v pohodlí domova nebo chalupy totiž není žádná prohra. Naopak, v posledních letech si o pozornost říká trend zvaný staycation. Vychází ze spojení anglických slov stay a vacation a označuje typ dovolené, kterou trávíte doma nebo na chalupě.

Mohlo by se vám líbit

Proč letos v létě upřednostnit staycation?

I když možná namítáte, že „domácí“ dovolená s sebou přináší jenom nekonečný seznam úkolů, co doma uklidit, spravit, zavařit,… opak je pravdou. Staycation ve skutečnosti může být synonymem pro odpočinek. To potvrzuje také profesorka psychologie Jaime Kurtz a dodává, že domácí dovolená může být stejně radostná a posilující jako cesta jinam.Od staycation máte menší očekávání, a tudíž je zde méně prostoru pro zklamání. Zároveň nemusíte řešit všechny ty logistické problémy, které vás můžou vykolejit,“ vysvětluje pro The New York Times.

Staycation pomocníci

Staycation je skutečná dovolená

Na druhou stranu platí, že staycation byste neměli vnímat jako „obyčejný“ týden doma. V takovou chvíli by skutečně došlo na žehlení haldy oblečení, vyklízení komory, třídění starých věcí nebo natírání zahradního nábytku. Podle odborníků se vyplácí, když staycation budete skutečně vnímat jako druh dovolené, a tudíž budete dělat věci, které na dovolené obvykle děláte.

Patříte například k lidem, kteří během dovolené rádi prozkoumávají cizí kultury? Pak můžete staycation strávit vařením receptů z jiných částí zeměkoule. Máte rádi pobyt v blízkosti přírody a vody? Není nic jednoduššího, než vyrazit k nejbližšímu jezeru či na prvorepublikovou plovárnu. Nebo na dovolené zbožňujete to, že můžete odpočívat, číst knihu a popíjet drinky? Připravte si na terase pruhované lehátko a užijte si ničím nerušené odpoledne. Staycation má nespočet podob, a tak je jenom na vás, abyste si vybrali tu, která nejvíce odpovídá vašemu životnímu stylu.

Namíchejte si "staycation" drinky

Nástrahy staycation

Zatímco na druhém konci světa nefunguje wifi a mobilní data jsou drahá, během dovolené doma vám pípají nové pracovní e-maily, telefonáty a zprávy od kolegů. V takovou chvíli je důležité, abyste si nastavili dovolenkové hranice a ujasnili, jestli skutečně chcete staycation trávit prací. Pokud vaše odpověď zní „NE“, nezbývá nic jiného, než si nastavit automatickou odpověď, vypojit wifi a užívat si volné dny, během kterých nic nemusíte. Jedině tak načerpáte novou sílu a můžete se vrátit do pracovního koloběhu odpočatí.

Mohlo by se vám líbit