Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Toužíte po dlouhém a radostném životě? Objevte tajemství japonské techniky ikigai

Ikigai je prastarý japonský koncept, který pomáhá najít účel a smysl života. Jeho pilířem je idea, že existují čtyři základní prvky štěstí: vášeň, talent, poslání a povolání. Díky nim můžete ve svém životě dosáhnout harmonie, protože vám umožní nastolit rovnováhu mezi tím, co rádi děláte, v čem jste dobří, co vám přináší peníze a tím, co svět potřebuje.

Liv Boková | 13. 05. 2024

Ikigai pro život s vášní a radostí

Díky této rovnováze je snazší se rozhodovat o tom, jak žít život, abyste dosáhla skutečného štěstí a naplnění. Můžete si tak budovat přímou cestu ke smysluplnému životu, který je ve znamení radosti a dosažených cílů. Koncept ikigai je v posledních letech čím dál populárnější, protože lidé hledají smysl a naplnění života. Tato japonská filozofie vede k žití s vášní a radostí. Zjistěte, jak a v čem vám může pomoci a jak ji používat.

Základní idea této filozofie

Umění ikigai, o kterém se píše i jako o receptu na štěstí, je založené na myšlence, že každý má něco, pro co žije, o co by měl usilovat. V japonské kultuře je klíčem k dlouhému a šťastnému životu. Základním předpokladem pro naplněný šťastný život je přijít na to, co vám přináší radost a jak zároveň můžete být přínosní světu.  

Co znamená ikigai

Toto složené slovo se dá přeložit jako „smysl života“ nebo také „smysl bytí“ či „důvod bytí“. Odkazuje k osobnímu smyslu života ve vztahu k vašim talentům, vášním a profesi, ale i k tomu, co můžete dát širšímu světu. Přívrženci této filozofie věří, že nalezení personalizovaného smyslu existence může vést k naplňujícímu a delšímu životu. V Japonsku a dalších částech Asie má ikigai bohatou historii, v západním světě se koncept nedávno proslavil díky knize Héctora Garcíi a Francesca Mirallese s názvem Ikigai: Japonské tajemství dlouhého a šťastného života.

Mohlo by se vám líbit

Teorie 5 elementů: Zjistěte, který je váš nejdůležitější a jak ho posílit. Můžete si vylepšit mimo jiné i vztahy

Teorie a systém pěti elementů, nebo také pěti prvků, může být pro vylepšení života každého z nás velkým přínosem. Náš článek je ochutnávkou s jejími základy. Soustředíme se na osobnostní rysy podle konstitučních elementů, přednosti a slabiny. Dozvíte se, jací jsou obecně lidé, jimž dominuje oheň, země, kov, voda či dřevo ve vztazích a jak je možné s tím pracovat, aby byly všechny vaše mezilidské vztahy co nejharmoničtější.
marianne.cz

Proč žít podle konceptu ikigai

Nalezení a podpoření vašeho ikigai může vést k pocitu většího naplnění a štěstí. Neurovědci, žurnalisté a vyznavači ikigai poukazují také na dlouhověkost Japonců. Například ostrov Okinawa patří k pěti světovým modrým zónám, kde se ve zdraví dožívá více než sta let velký počet obyvatel. Právě ikigai zmiňují jako jedno z tajemství jejich dlouhého a šťastného života.

Jak začít s ikigai

Nejprve si odpovězte na čtyři základní otázky:

  • Co miluji? (vášeň)
  • V čem jsem dobrá/ý? (talent)
  • Co svět potřebuje? (poslání)
  • Za co dostanu zaplaceno? (povolání)

Zodpovězení těchto otázek není snadné, rozhodně se však vyplatí se o něj pokusit. Důležité je tomu, co si odpovíte, také skutečně věřit. Pokud se vám to samotným nepodaří, existují v dnešní době průvodkyně a průvodci, kteří se konceptem ikigai podrobně zabývají. Nabízí ikigai koučink a podpoří vás ve snaze o začlenění této japonské filozofie do života, pakliže cítíte, že je to vaše cesta. Kniha nebo kouč vám také pomohou vytvořit ikigai diagram nebo šablonu z prolínajících se kruhů, kterým se pak můžete začít řídit.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

4 klíčové součásti ikigai podrobněji

A teď prakticky, pokud si chcete vyzkoušet nalezení své ikigai cesty sami. Vaše ikigai je průsečíkem těchto čtyř faktorů:

1. Vášeň

Osobní rozvoj je prospěšný i náročný. Chcete-li najít skutečný smysl života, je nezbytné, abyste pociťovali radost z naplnění vašeho záměru. Definujte si, co nejraději děláte, a věnujte se tomu po celý život.

2. Talent

Pokud dokážete určit, v čem jste přirozeně dobří, máte na dosah další základní stavební kámen osobního ikigai. Snažte se přijít na to, jaké talenty máte plně rozvinuté a které jsou zatím skryté a stojí za to je rozvinout. Věnovat každý den tomu, co milujete, snadno se vám na tom pracuje a zároveň to je nějak přínosné světu, je ohromně naplňující a vede ke šťastnému životu.

3. Poslání

Teď už máte jasno v tom, co je vaší vášní a jaké máte talenty, nyní je třeba tyto dva pilíře ikigai propojit s něčím větším. Zeptejte se sami sebe, jak můžete přispět k tomu, aby byl svět lepším místem. Jakmile na to přijdete, budete mít jasnou třetí ze čtyř hodnot konceptu ikigai.

4. Povolání

Čtvrtým pilířem holistického ikigai je pocit naplnění ve vaší práci. Zvolte si kariéru, v rámci níž můžete dělat něco, co prospívá světu a zároveň vás baví a přináší vám radost. Jak na to? V průběhu dne si všímejte, co ve vás vyvolává pocit radosti a pohody. Snažte se najít to, co vám jde tak nějak samo, a vymyslete, jak na tom postavit kariéru, která bude zároveň přínosem pro okolní svět.

Mohlo by se vám líbit

Lidé, kterým je už 100 a více let radí, jak docílit pevného zdraví pomocí jídelníčku z modrých zón

Obyvatelé několika konkrétních a ne příliš rozsáhlých oblastí na světě se dožívají pozoruhodně vysokého věku. A co je velmi podstatné, jde o sto a víceleté lidi, kteří jsou vitální, aktivní a těší se dobrému zdraví. Jak je to možné? Jejich receptem na dlouhověkost je specifický životní styl. Významnou roli hraje způsob stravování. Nechte se inspirovat a projezte se ke zdravé dlouhověkosti.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Cestování po Plzeňském kraji: 5 zatopených lomů, kde byste se měli letos vykoupat

Cestování po Plzeňském kraji: 5 zatopených lomů, kde byste se měli letos vykoupat

Zábava
Kvíz: Dokážete přiřadit k jednotlivým zemím jejich typická jídla? Ukažte, zda jste světoví gurmáni

Kvíz: Dokážete přiřadit k jednotlivým zemím jejich typická jídla? Ukažte, zda jste světoví gurmáni

Zábava
Mezinárodní den muzeí je tu! Jaká evropská města kultury byste měli navštívit?

Mezinárodní den muzeí je tu! Jaká evropská města kultury byste měli navštívit?

Zábava
Redakce doporučuje podcasty: Pusťte si do uší zábavu, vzdělání i motivaci

Redakce doporučuje podcasty: Pusťte si do uší zábavu, vzdělání i motivaci