Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Spíte v zimě nazí? Pokud ne, zvažte to. Má to 5 neuvěřitelných výhod

Někdo si nedokáže představit, že by spal bez pyžama a ponožek ani v létě, jiní to dělají celoročně. Nahý spánek má přitom podle odborníků samé přínosy. Věříme, že po jejich přečtení dnes nebudete chtít mít na sobě v noci pyžamo ani vy.

Tereza Čaladi | 21. 12. 2023

Když vám někdo řekne, že spí nahý (ne, že by si to lidé běžně říkali, ale když na to dojde…), zní to trochu zvláštně. Zejména v případě, že jste „tým pyžama“ a nemáte rádi, když vám zpod peřiny vykukuje ani jediný kousek kůže, kromě vaší hlavy. A takových je většina. Podle různých průzkumů spí úplně bez oblečení zhruba 20 % lidí. Může to mít ovšem velké zdravotní benefity.

Výhody nahého spánku

Nahý spánek nemusí být první věcí, na kterou myslíte, když dojde na zlepšení vašeho zdraví, ale může to být praxe, která nabízí řadu fyzických a duševních výhod. Ano, opravdu.

Mohlo by se vám líbit

Záhadné záškuby během usínání. Odborník na spánek vysvětluje, proč k nim dochází

Už, už propadáte do sladké nevědomosti, když vtom vás ze spánku probudí nepříjemné škubnutí. Proč k tomuto projevu těla dochází? A jak na nekomfortní zážitek zapomenout a opět usnout?
marianne.cz

Mnoho lidí si myslí, že nejlepší způsob, jak se v zimě v noci zahřát, je pořádně se nabalit a zabalit. Ale ve skutečnosti spánek bez oblečení pomáhá regulovat tělesnou teplotu a zlepšit kvalitu spánku. Je to překvapivý, ale účinný způsob, jak zařídit, aby vám bylo příjemně a útulně během chladných měsíců a zároveň dodat vašim tělům tolik potřebnou podporu pohody,tvrdí Sammy Margo, odborník na spánek ze společnosti Dreams. Zde jsou konkrétní výhody nahého spánku:

1. Rychlejší usínání

Vaše tělesná teplota hraje zásadní roli v načasování vašeho spánku. Je to složitě spojeno s vaším cirkadiánním rytmem – vnitřními hodinami, které regulují váš cyklus spánku a bdění. Když svému tělu dovolíte ochladit se nahým spánkem, může mu to signalizovat, že je čas jít spát, což může usnadnit rychlejší nástup spánku a efektivnější přechod do klidného spánku.

2. Posílení intimity a emocionálního pouta

Spát nazí s partnerem v zimě může vést ke zvýšené fyzické a emocionální intimitě. Podporuje to kontakt kůže na kůži, který může uvolňovat oxytocin, hormon spojený s poutem a důvěrou, což v konečném důsledku zlepšuje váš vztah.

3. Lepší pleť

Čištění obličeje před spaním se často doporučuje, aby se zabránilo ucpání pórů, které může vést kkožním problémům. Stejný princip však platí pro celé vaše tělo. Spánek bez oblečení může usnadnit lepší ventilaci pokožky a snížit pravděpodobnost kožních problémů, jako jsou pupínky, protože vaše pokožka může volně dýchat a udržovat si své zdraví.

4. Zvýšené sebevědomí

Nahý spánek může zvýšit vaši sebeúctu a obraz těla, protože vás povzbudí k tomu, abyste přijali své přirozené já. Pocit jistoty ve vlastní kůži může mít pozitivní dopad na vaši celkovou pohodu.

5. Lepší reprodukční zdraví

Spánek bez oblečení může zárovoneň pomoci s podporou dobrého zdraví genitálií u mužů a žen tím, že zlepšuje proudění vzduchu a zabraňuje přehřátí. Ženy tak navíc mohou zabránit častému problému – kvasinkové infekci, která je obvykle způsobena nedostatečnou cirkulací vzduchu, obvykle kvůli těsnému nebo syntetickému spodnímu prádlu.

Mohlo by se vám líbit

Nemůžete spát vedle svého partnera? Možná vám pomůže tento skandinávský trik

Když jste v romantickém vztahu, je mnohdy složité se shodnout na spoustě věcech. A spánek není výjimkou. Každý má jiné rituály před ulehnutím, někdo spí rád s otevřeným oknem, někdo se zavřeným, občas je tu chrápání a podobně. Švédská influencerka ale ohromila TikTok, když přišla s jednoduchou radou.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy