Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Čakry jsou energetická centra našeho těla: Odblokujte je pomocí správných technik

Čakry jsou energetická centra v těle, která propojují naše fyzické, emocionální a duchovní já. Když jsou zablokované, přichází únava, vyčerpání, fyzické bolesti a nemoci. Pokud jsou v harmonii, těšíme se dobrému zdraví, lépe komunikujeme, jsme vyrovnaní a sebevědomí, máme silnější intuici. Jak fungují, jak je odblokovat pro dobré zdraví a využití našeho potenciálu na maximum?

Liv Boková | 26. 02. 2024

Co jsou čakry

Jde o místa v lidském těle, kterými prochází energie a proudí jimi v kruhu. Slovo „chakra“, známé zejména z ajurvédy, jógy a hinduismu totiž v liturgickém jazyce sanskrtu znamená „kolo, kruh, disk“. V holistických medicínách jsou považovány za průsečíky duchovní a fyzické energie. Čakry se točí doleva nebo doprava, v horní části těla rychleji. Pokud čakra změní směr otáčení, energie neproudí dovnitř, ale ven, což nás oslabuje. Celkově jich je téměř 90 tisíc, těch nejdůležitějších máme sedm. Každá čakra má jedinečnou frekvenci a barvu, každá je spojená s jiným aspektem zdraví a vědomí. Rozložené jsou od základny páteře až po temeno hlavy.

Každá čakra má svůj úkol

Kde jsou a co mají jednotlivé čakry na starost? Základní kořenová čakra je na spodní straně páteře. Když je zablokovaná, chybí energie, člověk je majetnický, agresivní a sobecký. Na zdraví se to projevuje záněty močového měchýře, průjmem, obezitou nebo impotencí. Postoupíme-li směrem nahoru, druhá na řadě je sakrální čakra, označovaná také jako sexuální, nachází se mezi pupíkem a pohlavními orgány. Při zablokování je člověk sexuálně chladný, potlačuje emoce, vznikají gynekologické cysty, PMS je nesnesitelné, u mužů se projevují onemocnění varlat a prostaty.
Dva prsty nad pupíkem je čakra solar-plexus související s vnitřní spokojeností a vyrovnaností. Při blokaci vyvolává nespokojenost, neklid, chybí ambice. Má vliv na cukrovku, nemoci jater, kýlu. U srdce je srdeční čakra ovlivňující mezilidské vztahy a lásku. Kdo má srdeční čakru v harmonii, je otevřený, ochotný a soucitný, zablokovaná utlumuje schopnost lásku dávat i přijímat.
Krční čakra souvisí s vyjadřováním a komunikací. Nachází se mezi páteří a hlavou. Její blokace se projevuje vadami řeči, zhoršením vyjadřovacích schopností, slabým hlasem a plachostí. Uprostřed čela je duchovní čakra třetího oka. Pokud je zablokovaná, brání to vnímání duchovní síly a poznání, často se objevují bolesti hlavy, poruchy vidění, záněty v oblasti horních cest dýchacích. Když je vyrovnaná, člověk je otevřený poznání, novým věcem i názorům.
Pokud je těchto šest čaker v harmonii, dochází k vyvinutí čakry temenní. Když je sedmá čakra vyvinutá špatně, objevují se deprese, senilita či schizofrenie.  

Mohlo by se vám líbit

Na návštěvě v bytě plném harmonie

Byt Jessicy Hoyer, majitelky kosmetické značky ByNacht, je stejný jako ona sama. Čistý, prozářený a dokonale vyrovnaný.
marianne.cz

Kde se vzaly barvy čaker

Každá čakra má svou barvu. Jak je možné, že je vnímaví a duchovní lidé vidí? Je v tom vlastně pořádný kus vědy. Viditelné světlo šíří elektromagnetické vlny, které v čase a prostoru kmitají napříč elektrickým a magnetickým polem. V závislosti na tom, jak rychle vlny vibrují, je oči zachytí jako různé barvy. Například červená je vlna s nižší frekvencí, která vypadá jako pomalý pohyb, fialová je vysokofrekvenční vlna s ostrými vrcholy a propady. A tak mají energie čaker různé barvy.

Jak čakry fungují v oblasti zdraví

Čakry jsou energetické koule, které pronikají fyzickým tělem. Na rentgenu je nevidíme. Jsou to aspekty vědomí, které se s fyzickým a energetickým tělem navzájem ovlivňují prostřednictvím endokrinního systému a nervového systému. Každá ze sedmi čaker je spojena s jednou z devíti endokrinních žláz a navíc i s konkrétní skupinou nervů. Právě proto jsou čakry tak důležité při léčení. Čakry představují části fyzického těla i vědomí. Když cítíme napětí ve vědomí, cítíme ho i v čakře spojené s částí vědomí, která prožívá stres, a v částech fyzického a energetického těla spojených s touto čakrou. Například, jsme-li zranění ve vztahu, cítíme to ve svém srdci, když jsme nervózní, třesou se nám ruce.

Všechny čakry musí být v harmonii

Žádná čakra není důležitější nebo lepší než ostatní, každá má v procesu harmonizace fyzického i energetického těla a léčení nezastupitelnou funkci. Nechceme mít méně energie v oblasti srdeční čakry a více třeba v oblasti té krční. V ideálním případě je všech sedm čaker vyvážených, otevřených a vibrují, což umožňuje energie plynule proudit do a z těla. Pokud je jedna z čaker uzavřená nebo nedostatečně aktivní, jiná bývá příliš aktivní, aby rozdíl vyrovnala, a protože naše tělo potřebuje být v energetické rovnováze, má to negativní dopad na fyzické zdraví i psychiku.

Mohlo by se vám líbit

Uvařte si Kitchari - jídlo, které detoxikuje

Podle ajurvédy jde o úžasný čistící pokrm. Vyzkoušejte ho!
marianne.cz

Možnosti odblokování čaker

Pro odblokování čaker existuje řada technik. Jsou příjemné a většinu z nich zvládnete i sami doma. Dobré je tyto techniky různě kombinovat a hlavně se jim věnovat pravidelně a dlouhodobě, je to taková prevence před zablokováním čaker. Podobně jako je například v průběhu dne žádoucí dostatečně a pravidelně pít, abychom se vyhnuli dehydrataci.
Velmi silným nástrojem pro odblokování čaker je jóga, některé konkrétní pozice (asány) jsou přímo spojené s konkrétními čakrami a pomáhají je vyladit. Naučte se dechové cvičení pránajáma, pomocí kterého lze usměrňovat energetický tok. Meditujte se zaměřením pozornosti do oblasti, kde se nachází čakra, kterou potřebujete odblokovat. Pomůžou také bylinné přípravky a směsi s ashwagandhou, působící zejména na kořenovou čakru, a kurkumou pro čakru solar plexus. Důležitá je také strava, protože podle ajurvédy každou čakru podporuje konkrétní jídlo. Například kořenová zelenina pomůže odblokovat kořenovou čakru, ovoce zase čakru srdeční. Zajděte si také na relaxační ajurvédskou masáž nebo sami doma vyzkoušejte abhyangu, kdy se budete masírovat teplým olejem s éterickými oleji.
 

Jak dlouho trvá odblokování čaker

Jednou za čas je dobré zajít na důkladnou individuální nebo skupinovou harmonizaci čaker pod vedením zkušené terapeutky či terapeuta. Může jít například o dvouhodinové setkání nebo i vícehodinový workshop. Výhodou je, že čakry budete mít odblokované, pročištěné a v rovnováze hned po takovém setkání, respektive téměř, s tím, že v následujících dnech se zkušenost z kurzu či terapie bude ještě prohlubovat, protože tělo bude s energiemi dál pracovat. Techniky, které budete provádět sami, by měly být součástí práce na sobě a téměř každodenní praxí. Výsledky se pak dostavují za delší dobu, je to otázka několika týdnů i měsíců, jsou však dlouhodobé a vyhnete se rozladění či zablokování čaker tak velkému, že by pak bylo být nutné k jejich odblokování mnohokrát zajít na terapii.

Zdroj článku

Související články

Zábava
Redakce doporučuje podcasty: Pusťte si do uší zábavu, vzdělání i motivaci

Redakce doporučuje podcasty: Pusťte si do uší zábavu, vzdělání i motivaci

Zábava
Muzejní noc 2024 je tady! Které výstavy a muzea by vám letos neměly uniknout?

Muzejní noc 2024 je tady! Které výstavy a muzea by vám letos neměly uniknout?

Zábava
Kvíz: Poznáte, kde se nachází slavná místa z oblíbených filmů?

Kvíz: Poznáte, kde se nachází slavná místa z oblíbených filmů?

Zábava
Kvíz: Dovolená se blíží! Jak dobře znáte oblíbené prázdninové destinace Čechů?

Kvíz: Dovolená se blíží! Jak dobře znáte oblíbené prázdninové destinace Čechů?