Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jak se cítit dobře ve svém těle: Tipy od bývalé fitness trenérky Martiny Markové

Léto už je tu a horka, která nyní venku panují, se nejlépe přežívají u vody. To ovšem samozřejmě zahrnuje vystavovat se někde v plavkách, a na to se každá z nás necítí. Má ale smysl začínat s nějakou drastickou dietou, abychom mohly na to koupaliště alespoň v srpnu? Upřímně jsou tu i jiné cesty. Daleko zdravější.

Tereza Čaladi | 15. 07. 2023

Ženy na své tělo mnohdy kladou velice vysoké nároky. Vnitřně v nás tak trochu přetrvává představa, že pokud nemáme míry 90-60-90 a alespoň maličký náznak vyrýsovaného břicha, je nevhodné jít do plavek. Ale naprosto upřímně – je to spíše o tom, jak se samy vnímáme. Vždy se najdou lidé, kteří budou soudit, a to i když budete mít nejlepší postavu, kterou jste kdy měla. V tu chvíli vytáhnou něco, co se vám nepovedlo ve vašem osobním či kariérním životě. Proto je v tomto případě důležité uvědomit si svou sebehodnotu a zapracovat spíše na spokojenosti se sebou samou.

Mohlo by se vám líbit

Ta z kamarádek, na kterou se nikdy nikdo nepodívá! Seznamte se s DUFF

Myslela jste si, že jste sama, kdo má pocit, že si v určité partě přijde méněcenná? Rozhodně ne. Vlastně se tak někdy cítila nejspíš každá z nás. Je to ale spíše otázka úhlu pohledu, než že by to tak vážně bylo. Pojďte si ho s námi tedy změnit.
marianne.cz

Jak se cítit dobře ve svém těle

Tělo může se spokojeností, i tou celkovou, hodně souviset. Nejlepší cestou, jak dosáhnout takové postavy, v níž se budete cítit dobře, ale není, že momentálně přestanete v podstatě úplně jíst. To nyní v létě může vést spíše k omdlévání, ne-li k vážnějším zdravotním problémům. Profesionální tanečnice Martina Marková, která působila po boku Marka Taclíka i ve StarDance, a je bývalou fitness trenérkou, nám dala tři tipy, jak dosáhnout spokojenosti s vlastním tělem s rozumem a s respektem.

Základem je správný jídelníček. Rychlá a drastická změna si žádá rychlý a drastický přístup. A to má jednu jedinou, ale zásadní chybu. Nikdy to nevydrží. U žen k tomu navíc ještě velmi utrpí většinou i psychická stránka. My totiž nechceme ve skutečnosti vypadat dobře jen v létě, ale každé jedno léto…a vlastně pořád. A pokud má tělo dlouhodobě vypadat dobře, musí se člověk i dlouhodobě cítit dobře, a tomu tedy musí odpovídat i proces, kterým procházíme. Když se trápíme, nevydržíme to nikdy dlouho, stejnou trvanlivost mají pak naše takto nabyté výsledky,“ vysvětluje Marková, která kromě jiného vede vlastní značku oblečení a sportovních doplňků stravy Gymio. Zároveň upozorňuje na to, že by ženy neměly ignorovat své nutriční potřeby. Někdy se ženy podle soustředí pouze na omezení kalorií a zapomínají na výživovou hodnotu potravin. To ale také není cestou, jelikož tyto živiny poté budou tělu chybět.Tělo není něčím, o co by se mělo pečovat pouze v létě. Je to domov, o který se je potřeba starat systematicky. Rekonstrukci domu také za pár dní nezvládnete a s tělem je to stejně tak. Všechno je propojené. Když jsem v kondici, dobře se cítím, lépe vypadám, jsem zdravější, jedna věc ovlivňuje druhou. Cvičení a kvalitní strava nejsou jen kvůli létu nebo vzhledu. Je to kvůli tomu, abych mohla efektivněji fungovat v práci a v soukromém životě, abych mohla déle a kvalitněji žít a život si mohla a užívat naplno, protože mi to tělo dovolí. Navíc každý má jedinečné lo a cílem by mělo být zdraví a pohoda, nikoliv dosažení nereálných standardů,doplňuje. Zmiňuje přitom, že za takové dva měsíce zdravého životního stylu si člověk na sobě může všimnout značných pozitivních změn. Nikdy tak není pozdě začít, i když už je tu téměř polovina léta.

Je dobré dbát i na příjem a výdej energie a endorfiny s tím spojené.Dále doporučuji soustředit se na energetický příjem a výdej. Zkuste si vedle složení jednotlivých potravin všímat i jejich energetických hodnot. Do formy vám pomůže i druhá strana rovnice, tedy navýšení energetického výdeje,“ vysvětluje expertka. Léto je přitom na začátek různých sportovních aktivit ideální. Jistě, venku je horko na padnutí, ale pokud nejste typ, který je nadšený z posilovny nebo běhání, co takhle vyzkoušet v létě beach volejbal? Projížďku na kole? Nebo si vyjet na paddleboardu? A pokud chcete něco efektivnějšího, Martina Marková doporučuje například švihadlo.

Naprosto klíčová je ale především hydratace. Ta je v létě obzvlášť podstatná. „Dostatek tekutin v těle má značné benefity. V letním období je snadné se dehydrovat v důsledku zvýšeného pocení a vyšších teplot. Ženy si bohužel často myslí, že když si dají tabletky na odvodnění, zhubnou. Tak to ale nefunguje. Voda a tuk jsou zcela odlišné ci! Voda je pro tělo základ a čím lépe člověk tělo hydratuje, tím menší důvod má zadržovat vodu v těle. Vesele ji tak pustí pryč. Jakmile se člověk snaží nějak vody zbavit, při nejbližší příležitosti, kdy se dostane ke zdroji tekutin, okamžitě je natáhne jako houba. Pití dostatečného množství vody má navíc příznivý vliv na pokožku. Udržuje ji hydratovanou a napomáhá zářivému vzhledu. Dehydratace může naopak způsobit i únavu a snížení energie, takže dostatek tekutin je naprostý základ,“ uzavírá.

Mohlo by se vám líbit

Konečně plavky, které lichotí: Tipy na stylové plavky podle typu postavy

Teploty šplhají, a to znamená jediné – mnoho z nás už pokukuje po nových plavkách. Pokud jste stále nenašla „ty pravé“ plavky, nepropadejte panice. Existuje několik jednoduchých triků, díky kterým najdete ideální plavky přímo pro váš typ postavy.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Rodina a děti
Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

Cestování
Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras