Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Menstruace a hubnutí: „Nesledujte váhu, soustřeďte se na centimetry,“ radí trenérka

Info ikona
Aneta Kubalová

Venku už začíná svítit sluníčko a kromě jara se blíží i léto. Je známo, že nyní je ideální čas začít s hubnutím do plavek pro všechny, co nedodrželi své novoroční předsevzetí týkající se cvičení. Ovšem ženy jsou na sebe v tomto ohledu často velmi přísné a zapomínají brát ohled na svůj menstruační cyklus, který to celé může velmi ovlivnit.

Tereza Čaladi | 20. 03. 2024

Menstruační cyklus je něco, co ženy provází takřka celý život. Přesto se s ním mnoho z nich ještě nenaučilo pořádně pracovat. To je přitom velká škoda, jelikož čím více toho o něm ví, tím lépe se s ním pracuje. A to se týká samozřejmě i cvičení a shazování kil.

Menstruační cyklus a cvičení

Ačkoliv samotná menstruace trvá zhruba týden, menstruační cyklus trvá obvykle okolo 28 dní. Jeho první fází je samotné krvácení (trvá 3-7 dnů). Následuje folikulární fáze (7-10 dnů), kdy dochází k dozrávání vajíčka ve folikulu. Třetí fáze je ovulační (3-4 dny), kdy dojde k uvolnění již dozrálého vajíčka z folikulu vaječníku do vejcovodu. To vše je zakončeno luteální fází (12-14 dnů), během které nastává i nemilé PMS.

Během těchto čtyř fází se v těle žen mění hladiny různých hormonů. Zatímco v jiných fázích se střídají vyšší hladiny estrogenu a progesteronu, během folikulární fáze mají ženy nejvyšší hladinu testosteronu, kdy jsou tedy nejvíce plné sil. To má kladné účinky na chuť do cvičení, ale i budování svalů.

Cvičení je ale možné v každé fázi cyklu, jen je potřeba naslouchat svému tělu. Při PMS může cvičení díky uvolnění endorfinů zlepšit náladu a správné cvičení může pomoci i při menstruaci. Nemusíte přeci jen neustále běhat, nebo zvedat velké váhy v posilovně. Já osobně v těchto dnech volím pilates, jelikož ten se zaměřuje na posilování svalů a může vám uvolnit napětí v těle a menstruační bolesti,“ říká trenérka Aneta Kubalová. Doporučit lze také například jógu.

Mohlo by se vám líbit

Kreativita podle menstruačního cyklu? Nová studie ukazuje, kdy jsou ženy nejkreativnější

Každý den není posvícení, a dvojnásob to platí ve chvíli, kdy pracujete v kreativním oboru. Možná jste sama zaznamenala, že zatímco během některých dnů je múza vaší nejlepší kamarádkou, jindy vás naprosto ignoruje a přehlíží. Možná vás ale překvapí, že kreativita jde ruku v ruce s určitou fází menstruačního cyklu.
marianne.cz

Nesledujte váhu, soustřeďte se na centimetry

Menstruační cyklus může ovlivnit nejenom energii a náladu, ale i chuť k jídlu a naše tělo celkově. Je potřeba si uvědomit, že menstruační cyklus přináší hormonální změny, které mohou mít vliv i na naši váhu. Je naprosto normální, že během menstruace můžeme zaznamenat nárůst váhy až o 3 kg a to z důvodu zadržování vody v těle. Za mě tedy nemá rozhodně smysl hodnotit svůj pokrok pouze číslem na váze. Toto období by mohlo být pro někoho demotivující a je důležité si v hlavě uvědomit, že týden po menstruaci se vše opět srovná a budeme se cítit lépe,“ přibližuje trenérka, která na sociálních sítích vystupuje jako @fitanet, a doporučuje při hubnutí spíše sledování centimetrů než váhy. „Například pokud se vám zúží pas a váha zůstane stejná, tak to naznačuje ztrátu tuku a získání svalové hmoty. Vidět pokroky v centimetrech je tou nejlepší motivací a to i v případě, že váha zůstane stejná nebo se může zdát, že se zvyšuje,“ objasňuje.

Z hlediska stravy můžeme pociťovat vyšší chutě po konzumaci sacharidů a sladkostí. Důvodem je hormonální změna v tomto období. Doporučuji se soustředit na vyváženou stravu s důrazem na zdravé potraviny a snažit se minimalizovat přejídání,“ uzavírá Kubalová, která působí zároveň i jako výživová poradkyně. Vyplatí se tak mít doma zdravé svačiny jako ovoce, smoothie, chia pudding, hummus se zeleninou a podobně. Nakonec je dobré při menstruaci pít hodně vody vyhnout se nadměrné konzumaci kávy a alkoholu.

Mohlo by se vám líbit

Přizpůsobte jídelníček svému menstruačnímu cyklu

Smlsnete si na avokádu, kokosu, papáje nebo červené řepě kdykoliv během měsíce? Pak byste se, milé dámy, měly svému jídelníčku podívat řádně na kloub.
marianne.cz
Zdroj článku