Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jóga s velkou dávkou roztomilosti: Naše redaktorka otestovala jógu se štěňátky

Fenomén cvičení s mazlíčky funguje již nějakou dobu v zahraničí, nyní už je ale i v České republice. A proto jsme ho museli vyzkoušet. Pokud jste milovníci pejsků, pak jsme si jisti, že mu také neodoláte. Pokud vás však zajímá, jak konkrétně lekce jógy se štěňátky vypadají, čtěte dál.

Tereza Čaladi | 23. 09. 2023

Minulý víkend, 17. září, to byl právě rok od otevření studia Pets Yoga Prague. Tehdy koncept cvičení jógy se štěňátky přinesla do Prahy – a tím i celkově do České republiky, jelikož tu jiné studio s tímto zaměřením zatím neexistuje – Anna Dvořáková. Lidem se ale zalíbil natolik, že se jí zanedlouho hodila pomoc. V současnosti s ní provozuje studio ještě její kamarádka Markéta Blahová. Pokud si říkáte, jak se Anna s Markétou propojily, tak nejspíš odhadujete správně – přes pejsky, obě měly jorkšíry...a k tomu společně chodily na vysokou školu. Dokážete si tak nejspíš představit, že provozování cvičení s těmito stvořeními je pro ně jako splněný sen. A jak lekce jógy v této podobě vlastně vypadá?

Jóga se štěňátky krok za krokem

Když vejdete do místnosti, v níž se cvičí, jsou tam již připravené podložky do půlkruhu, uprostřed má jógamatku lektorka, a v prostorách pobíhají rozkošná štěňátka. Ta jsou stará obvykle 7-13 týdnů a vždy se jedná o jedno plemeno – o takové, jehož lekci si vyberete. Já zvolila tu s německými ovčáky, takže na místě bylo zhruba deset chundelatých Rexů. Po příchodu máte několik minut, kdy se s pejsky můžete mazlit a celkově tak trochu seznámit. Pak jde každý na svou jógamatku a začíná lekce.

Během cvičení můžete zastavit a se štěňátky si hrát nebo se mazlit,“ říká na úvod lektorka Viky. Zároveň upozorňuje na nějaká bezpečností pravidla – jako dát si klíčky nahoru, aby je pejsci nespolkli, abychom štěňátka nezvedali nějak vysoko a neházeli s nimi – a hlavně nám přeje, ať si lekci užijeme...zatímco si před ní jeden s pejsků hraje s balónkem. Ano, v místnosti mají i hračky, kterými je můžete zabavit. A potom už začíná samotné cvičení, které trvá 45 minut. Jedná se o lehčí formu jógy, spíše protažení. Lektorka navíc ukazuje vždy více variant cviku. Zvládne ji tedy každý. A to i když je z důvodu mezinárodního zájmu o lekce v angličtině. Nicméně pokud se na lekci sejdou samí Češi, či se to předem dohodne, hodiny probíhají i v češtině. Každopádně my začínáme klidným rozdýcháním a rozpohybováním rukou v tureckém sedu. Uprostřed sálu se přitom škádlí dva ovčáci a třetímu ke mně sklouzl balónek. Zanedlouho od začátku tak přerušuji lekci a přepínám do hladící fáze. Jakmile se ale lekce rozběhla, klidná hudba hrála a my dělali pomalé pohyby, pejsci si polehali po místnosti a usnuli.

To není až tak běžné, jak se dozvídám posléze. Na některých hodinách pejsci lezou po účastnících, lehají si k jejich hlavě, když si oni lehnou, anebo si s nimi zkrátka chtějí hrát. Záleží na tom, jaká štěňátka tam zrovna jsou, jaké plemeno, jak moc jsou socializovaná i jak jsou zrovna naladěná. Ale i tato varianta byla velmi přívětivá. Příjemně si totiž zacvičíte a navíc po docvičení máte ještě dalších 15 minut na mazlení a focení.

Info ikona
Jóga se štěňátky

Jak to pejsci snáší?

Pejsky máme při lekcích na prvním místě, až potom je vše ostatní,“ říká jedna z provozovatelek Pets Yogy Prague Markéta Blahová. „Samozřejmě chceme, aby si lekci užili i naši účastníci, ale základem toho je, že jsou štěňátka v pohodě,“ doplňuje.

Na hodině je proto vždy asistentka, která pejsky i účastníky koriguje, aby bylo vše v pořádku. Občas zůstanou v průběhu lekcí v blízkosti i chovatelé, ale záleží. Štěňátka jich dováží více a každý z nic má trochu jiný přístup.

Pejsci se ale v každém případě na józe netrápí. Vlastně je to dobré i pro ně. Jednak potřebují mazlení a kromě toho se tak učí socializaci s cizími lidmi předtím, než půjdou ke svým páníčkům. Jedná se přitom o pejsky, kteří se učí socializaci od malinka, tohle je pouze způsob, jak se u nich prohlubuje.

Výhody pet terapie

Prospěšné lekce nejsou přitom pouze pro pejsky, ale zejména pro lidi. Pet terapie pomáhá uvolnit od stresu, úzkostí a celkově zlepšuje náladu. To vše samozřejmě platí, pokud máte rádi pejsky, s jinými mazlíčky cvičení ve studiu zatím neprobíhá.Momentálně se soustředíme na štěňátka a v blízké budoucnosti to neplánujeme měnit, protože ty jsou našemu týmu nejblíže a nejlépe naplňují naši filozofii přinášet k lidem lásku. Občas vtipkujeme o goat józe, která spočívá v tom, že vám vyskočí kůzle na záda, ale myslím že tato varianta u nás zůstane pouze vtipem,“ říká zakladatelka Pets Yoga Prague Anna Dvořáková. S Markétou ale chystají jiné novinky, které jistě potěší mimopražské milovníky pejsků. „Plánujeme rozšíření naší oblasti působnosti, abychom naše cvičení s mazlíčky mohly poskytnout i v další oblasti Česka,“ doplňuje na závěr.

Podívejte se, jak vypadá jóga se štěňátky
Mohlo by se vám líbit

ANKETA: Které psí plemeno je podle vás tím nejroztomilejším?

Všichni pejsci jsou roztomilí, my víme. Ale žádný milovník pejsků si nenechá ujít možnost se na nějaké podívat...a možná nakonec i vybrat.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Zábava
Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Horoskop od 15. července 2024: Kozorozi mají nepolevovat v úsilí, Štíři vyhledat samotu

Rozhovory
Filmařka Gaby Sittová: Chtěla bych pomoci lidem přemýšlet jinak. Spolupráce s Danielou Kolářovou je pro mne velká výzva

Filmařka Gaby Sittová: Chtěla bych pomoci lidem přemýšlet jinak. Spolupráce s Danielou Kolářovou je pro mne velká výzva

Zábava
Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?

Kvíz: Karel Gott by letos oslavil 85. narozeniny. Znáte dobře texty jeho nesmrtelných písní?