Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

„Neustále umírám, ale připomínám si, že součástí toho je být naživu,“ říká pacientka s rakovinou prsu ve čtvrtém stadiu

Boj s rakovinou není nikdy snadný. I z toho důvodu vznikl Růžový říjen. Jeho cílem je ukázat, čemu čelí lidé, které postihla rakovina prsu, jak je podpořit a zároveň jak dbát na prevenci proti této nemoci u vás samotných. My pro vás sepsali, jak se do něj můžete zapojit, případně kam se obrátit, pokud jste si našli bulku a nechcete na to být sami.

Tereza Čaladi | 11. 10. 2023

Když vidíte někoho s metastatickou rakovinou prsu, často vypadá dobře. Já mám zpátky své vlasy a nikdo by to na mě na první pohled nepoznal. Je to, jako když žijete dvojí život. I když to totiž není na první pohled vidět, děje se to a vy to řešíte. Řešíte vedlejší účinky léků, plodnost, svou úmrtnost, svou ženskost. Zároveň ale musíte pokračovat. Nemáte na výběr,“ vypráví Alexis. „Byla to smršť. Když jsem zjistila, že mám rakovinu prsu ve čtvrtém stádiu, myslela jsem, že mě trefí. Pomyslela jsem si: Ach můj bože! Je mi 33 a umřu. V duchu jsem si myslela, že jsem udělala všechno správně. Žila jsem zdravým životním stylem, dělala jsem jógu, chodila jsem každý den do práce a platila daně. Nemohla jsem uvěřit, že se to děje zrovna mně. Prvních pár týdnů a měsíců bylo nejtěžších – vůbec jsem netušila, co mě čeká,“ popisuje v Glamour.

O metastatickém onemocnění rakoviny prsu se mluví v případě prokázaných vzdálených metastáz. Metastázy jsou přitom druhotná ložiska nádoru tvořená buňkami oddělenými od primárního nádoru, které se dostaly do jiné tkáně, kde dále rostou. Metastázy v životně důležitých orgánech (játra, plíce, mozek) ohrožují život pacientů. I při současných léčebných možnostech je toto stadium nevyléčitelné. Pacienti s metastatickým karciomem prsu žijí v průměru dva roky od zdokumentování onemocnění. Může to být ale i déle.

V lednu to bude šest let od mé diagnózy a já doufám v delší budoucnost víc než kdy jindy. Snažím se žít naplno, být silná a cítím se dobře. Stále jsem v této bouři, kde se věci mohou změnit, ale žiju svůj život. Prosazuji pozitivitu, afirmace, spánek, meditace, cvičení a šampaňské,“ uzavírá devětatřicetiletá Alexis. Tento příběh s ní sdílí i o rok mladší Natalie, jejímž mottem je: neustále umírám, ale připomínám si, že součástí toho je prostě být naživu“. A snaží se žít také naplno, jak jen to jde. S přijetím a porozuměním jejímu onemocnění jí přitom pomohlo, když se zapojila do komunity žen ve stejné situaci.

Mohlo by se vám líbit

Rakovina prsu je nejčastějším nádorem u žen a její výskyt stoupá

Říkám to při každé prohlídce: A nezapomeňte si jednou za měsíc prohmatat prsa. Většinou pacientky jen přikývnou. Nedávno ale jedna z nich odpověděla: Ano, paní doktorko, prohmatám, ale už jen to jedno.
marianne.cz

Organizace a projekty sdružující ženy s rakovinou prsu v ČR

Podle Světové zdravotnické organizace bylo v roce 2020 diagnostikováno 2,3 milionů žen s rakovinou prsu. V České republice se jedná o nejčastější onkologické onemocnění u žen (může se ale objevit i u mužů) a objevuje se zhruba 7 tisíc diagnóz za rok. Tyto ženy u nás ale mají hned několik možností, kam se mohou obrátit, pokud se nechtějí cítit na to všechno samy a promluvit si o tom s někým, kdo s nimi souzní.

Na ženy s pokročilým karciomem prsu se zaměřuje projekt Neviditelné ženy. Pro mladé ženy s tímto onemocněním je tu například projektu Bellis. A všichni, kdo se tohoto onemocnění bojí, či se v tomto ohledu chtějí poradit, mohou zavolat na AVON linku za zdravá prsa. Kromě toho je tu Aliance žen s rakovinou prsu, která tyto projekty zastřešuje a kde najdete veškeré potřebné informace k tomuto tématu.

Jak lze podpořit ženy s rakovinou prsu

Pokud se vás rakovina prsu netýká, ale tyto ženy chcete podpořit, existuje hned několik příležitostí, jak je to možné. Zejména během Růžového října.

Do minulého roku se konal AVON pochod, který je celosvětovou záležitostí a kterého se každý rok účastnilo na 10 tisíc lidí a vybraly se velké částky na pomoc s bojem proti rakovině prsou. Ten se letos bohužel nekoná, ale je možné si na jejich stránkách zakoupit tričko či další produkty, z nichž půjdou peníze na tyto účely. Kromě toho se pořádal (v neděli 8. října) již počtvrté běh za zdravá prsa Race for the Cure se stejnou myšlenkou. Startovné je věnováno na podporu žen s rakovinou prsu. A ve stejném duchu se 14. října koná akce Plaveme prsa (na více místech České republiky).

Pokud se vám ale nechce běhat nebo plavat, můžete si zakoupit některé produkty, z nichž výtěžek půjde také na podporu žen s rakovinou prsou. To se týká například koupí speciálního hrnečku s prsy v kavárnách Crosscafe či na stránkách Loono. Kromě toho i koupí podprsenky v Lindexu, přičemž z každé z nich jde 10 % na tyto účely. Při této příležitosti doporučujeme i abyste si vy samy zkontrolovaly svá prsa.

V neposlední řadě si v Lindexu můžete zakoupit i růžovou stužku, která je symbolem podpory žen s rakovinou prsu. Či vyjádřit morální podporu tím, že přijdete do práce 20. října v růžovém. Ten den se totiž koná #pinkatwork.

Mohlo by se vám líbit

Boj za zdravé poprsí aneb Nezapomínejte na pravidelné samovyšetření

Říjen bývá označován za měsíc zdravého poprsí. Pravdou ale zůstává, že pečovat o svá prsa bychom měly pravidelně, a to ideálně jednou do měsíce. Pojďme si proto krok po kroku říct, co pro zdraví svých ňader můžeme udělat.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Zdraví
Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály

Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály