Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

6 tipů na meditační aplikace, díky kterým dokážete vypnout kdekoliv

Končí dovolené, děti se vrací do škol a věci, které je potřeba zařídit, se jen hromadí. Pojďte je na chvíli hodit za hlavu. Tyto meditační aplikace vám pomohou ztišit okolní svět a zrelaxovat.

Tereza Čaladi | 29. 08. 2022

Nedávno jsme vám představili 7 kroků k tomu, jak správně a jednoduše začít s meditací. Základem je soustředit se na váš dech, dokázat regulovat své myšlenky a především dojít ke zklidnění, zpomalení a uvědomění si přítomného okamžiku. To vše může být ovšem někdy náročné. Zejména pokud s meditačními technikami teprve začínáte. S tím vám mohou pomoci aplikace zaměřené na řízené meditace. Krása této praktiky je totiž v tom, že je možné ji uskutečnit kdekoliv a kdykoliv. Stačí si dát pouze sluchátka do uší.

Mohlo by se vám líbit

RADKIN HONZÁK: Čas meditací není časem ztraceným

Víra, nebo špiritus? Slavný český psychiatr Radkin Honzák se ve své pravidelné rubrice tentokrát věnuje nevěřícím Tomášům.
marianne.cz

1. Calmio

Calmio je první česká aplikace podložená vědou. Najdete v ní 2 základní kurzy o 10 lekcích, které vás nejprve seznámí s meditačními začátky. Jakmile je absolvujete, můžete si vybírat ze specificky zaměřených kurzů. Zvolit lze tak meditace pro klidný spánek, lepší soustředění, strach, hněv, neklid, osamění, sebevědomí a mnoho dalšího. Lekce trvají obvykle do 10 minut. Velkou výhodou aplikace je, že je celá v češtině, a zároveň i to, že si můžete vybrat hlas, který na vás mluví, podle toho, jak vám je příjemný.

2. Mindfulness

Tato aplikace se zaměřuje na metodu mindfulness, neboli meditaci všímavosti, která se soustředí na to, abyste dokázali být plně přítomni bez obav z budoucnosti i minulosti. Po vyplnění několika základních otázek při vstupu do meditace se vám vytvoří profil personalizovaný přímo pro vás. Dále si už vybíráte z celé řady meditací s různým zaměřením a různou délkou. Trvají 3 až 30 minut. Zároveň si zde můžete nastavit i pravidelné připomínky meditace i zasílání mindfulness poznámek jako „cokoliv cítíte, dovolte si to procítit“ a podobně.

3. Aura

Aplikace Aura je jako stvořená pro ty, co mají pocit, že na meditování nemají čas. Řídí se příslovím „méně je někdy více“. Její uživatelé tak mají každý den přístup pouze k jedné meditaci denně a ta trvá 3-4 minuty. Cílem aplikace je, aby se meditování stalo denním zvykem jejích uživatelů. K výběru meditace dochází tak, že zadáte, jak se cítíte, a na to vám vyskočí nahrávka určená přímo pro vás. Je dobré zmínit, že 97 % jejích uživatelů si všímá změn již po třech dnech.

Info ikona
Meditace

4. Insight Timer

Insight Timer poskytuje jedny z nejkvalitnějších meditací na světě a denně ji využívají stovky tisíc uživatelů. Najdete na ní vedené meditace, mentální kurzy a workshopy, ale i meditace s hudebním doprovodem. Tato aplikace nemá v názvu timer náhodou. Timer v překladu znamená časovač a vy si můžete nastavit, jak dlouho chcete meditovat (například 15 minut) a jak často chcete, aby vám v meditaci pomocí zazvonění tibetské misky bylo připomenuto, abyste se vrátili myšlenkami tam, kde je máte mít, a nenechávali je volně bloudit (tedy například každé 3 minuty).

Mimo to je zde skvělé, že si můžete vytvořit vlastní knihovnu nahrávek a k meditacím, které vám vyhovovaly, se tak vracet. V neposlední řadě je na téhle aplikaci velmi zajímavé, že můžete sledovat, kolik lidí ji v současné chvíli používá, i se specificky podívat na to, kolik z nich je ve vaší zemi.

5. Pause

Tato aplikace je skvělá pro ty, kteří chtějí jednoduše vypnout. Kombinuje dávné principy Tai Chi s moderními technologiemi a stojí tak na velmi jednoduchém principu. Stačí přejíždět prstem po barevných obrazcích na displeji. Během toho se vám ukazuje například, ať držíte prst v kolečku, ať pohybujete prstem kdekoliv po obrazovce, ať zpomalíte a podobně. To vše s hudebním doprovodem. Displej vašeho telefonu pak hraje všemi příjemnými barvami. Překvapí vás, jak snadno u této činnosti dokážete zrelaxovat a zlepšit své soustředění.

6. Medito

Medito funguje podobně jako doposud zmíněné aplikace. Liší se však tím, že na rozdíl od těch výše se zaměřuje i na spánek (ačkoliv i u předchozích si můžete vybrat některé meditace pro lepší spánek). Její výhoda je v tom, že funguje na opravdu jednoduché bázi. Meditace trvají v rozmezí 3 až 20 minut. Zvolíte si každodenní meditaci, či nějakou před spaním. Na ty před spaním je o něco větší výběr. Můžete absolvovat přímo meditaci, příběh před spaním, zvuky přírody či meditační hudbu. Navíc si můžete meditace stáhnout a poslouchat je kdykoliv offline.

Mohlo by se vám líbit

Nebaví vás běh? Zkuste ho spojit s meditací

Běhání! Pro někoho oblíbená sportovní aktivita, pro druhého muka, kterým se zarputile vyhýbá. Pokud patříte do druhé skupiny, pak si zkuste naordinovat běh spojený s meditací. Nevšední kombinace posílí vaši fyzičku i ducha.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání