Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Vnímáte svět intenzivněji? Možná patříte mezi vysoce citlivé lidi

Každý vnímá svět kolem sebe různým způsobem, protože společnost tvoří rozmanité osobnosti. Mezi ně patří i hypersenzitivní lidé, jejichž jedinečnost tkví ve specifických vlastnostech a intenzivnějších reakcích na okolí. Víte, jak hypersenzitivitu poznat a naučit se s ní pracovat?

Aneta Akgül | 3. 04. 2024

Na začátek je nutno zmínit, že hypersenzitivní neznamená přecitlivělý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Přecitlivělostí, která se může projevit a měnit kdykoli během života, se totiž označuje silnější reakce na specifické podněty v našem okolí. Její příčinou jsou často negativní zkušenosti nebo zážitky. Kdežto hypersenzitivita se projevuje již v raném dětství a následně člověka doprovází celým životem. Je zcela individuální a určitě to neznamená, že na podněty reagují všichni vysoce citliví lidé stejně. Jinak se projeví u seniorů, dětí či dospělých, u mužů i žen. Někdo je citlivější na hluk, sluneční svit, jiný na materiály či počasí.

Mohlo by se vám líbit

Byli vaši rodiče silně kritičtí? Máme pro vás 3 způsoby, jak se s tím v dospělosti vyrovnat

Téměř každý rodič se snaží být tím nejlepším, ale někdy to opravdu není jednoduché. Spoustu rodičů chce, aby se jejich děti posouvaly a zejména v minulosti bylo běžné mít za to, že toho docílí, když svým dětem řeknou, co dělají špatně. Ale v některých rodinách se objevovala tato kritika až příliš, a to si na dospělých „dětech“ nyní může vybírat svou daň. V případě, že se to týká právě vás, je potřeba si uvědomit, že ten, kdo to může změnit, jste vy.
marianne.cz

Jak poznat, zda jsem hypersenzitivní?

Reakce vysoce citlivého člověka se nejčastěji týká základních smyslů – hmatu, chuti, čichu, zraku či sluchu. 

  • Dotek – hypersenzitivní lidé vnímají doteky různých materiálů citlivěji, což se může projevit ve snášenlivosti některých druhů textilu či povrchu. 
  • Chuť – jídla či chutě, která jsou pro ostatní přijatelná, mohou těmto lidem dělat určitý problém. 
  • Pachy a vůně – silné vůně některých potravin, pach čisticích prostředků i parfému často způsobují nevolnost, bolest hlavy či jiný diskomfort. 
  • Světlo – příliš silné osvětlení nebo záblesky mohou působit až bolestivě. Dalším projevem jsou problémy se soustředěním ale i pohybem v příliš osvětleném prostoru. 
  • Hluk – práh citlivosti na hlasité zvuky má hypersenzitivní člověk nízko. I na běžné zvuky z okolí, jako jsou hlasitá konverzace, zvuk vysavače, puštěná hudba nebo troubení klaksonu, reagují přehnaně.

Hypersenzitivní reakce se týkají i hloubky a intenzity prožívání emocí. V případě větší stimulace se snadněji přetíží a potřeby druhých mohou vnímat intenzivněji.

Hypersenzitivního člověka chcete do týmu 

Jako členové týmu jsou velice empatičtí, protože snáze porozumí ostatním lidem, lépe s nimi komunikují, což vede k efektivnějšímu řešení problémů. Zadané úkoly zpracovávají včas, velice pečlivě a všímají si i detailů, které jiným uniknou. Díky hluboké vnímavosti a kreativitě přicházejí s originálním řešením. Protože na sebe kladou velké nároky, lze se na ně spolehnout. Hypersenzitivní lidé také čelí nejrůznějším výzvám, a proto je nutné, aby uměli zvládat vyšší míru stresu, vyhýbali se přetížení a naučili se práci s konflikty a kritikou. Rovnováha mezi osobním a pracovním životem je pro ně klíčová, jinak může přijít syndrom vyhoření.

 

Mohlo by se vám líbit

Naši osobnost ovlivňuje to, jak vypadáme: Proč někteří lidé často překypují sebevědomím

Jedno staré pořekadlo praví, že bychom neměli soudit knihu podle obalu. Je to samozřejmě správně. Nemůžeme soudit někoho na základě prvního dojmu nebo podle toho, jak vypadá. Jenomže se stále více ukazuje, že náš fyzický vzhled skutečně utváří naši povahu. Vliv na náš charakter tak může mít naše výška nebo například míra přitažlivosti.
marianne.cz

Vnímání emocí je silnější

Je dobré, aby rodina a partneři o hypersenzitivitě věděli. Intenzivněji než ostatní vnímají bolest i stres, radost i lásku. Vysoce citliví lidé chtějí podporu a bezpečí, jelikož jsou citlivější na emocionální zranění. Pouze tehdy dokáží otevřeně komunikovat. Pokud nastane nedorozumění či hádka, potřebují více času a prostoru, aby vše zpracovali. Delší čas na vypořádání se s vyhrocenou situací ale může jejich partnerům přinášet frustraci. Práce s emocemi je pro ně tedy velmi náročná, a proto se často vyhýbají konfliktním situacím. To však může vést k dalším vztahovým problémům.

 

Dar i zátěž v jednom

Vysoká citlivost má svá pro a proti a rozhodně to není porucha, kterou by bylo nutné odstranit. Klíčové je naučit se s oběma polaritami, které s sebou přináší, efektivně pracovat. Vnímáte-li, že vás v každodenním životě spíše omezuje a je příkořím, navštivte terapeuta. Během sezení poznáte sami sebe a osvojíte si, jak ke svým emocím a napětí přistupovat

 

Mohlo by se vám líbit

Pociťujete úzkost? Jednoduchá otázka vám pomůže prozradit, z čeho pramení a jak ji řešit

Úzkost je v dnešním zrychleném světě čím dál tím častější. Někdy je nenápadná a projevuje se například pouhým neklidem, jindy ale může vést ke knedlíku v krku, který způsobí, že se vám špatně dýchá. Pokud si nejste jisti, zda se s úzkostí potýkáte, či nikoliv, a proč, máme pro vás klíč k tomuto zjištění. Může vést přitom i ke zlepšení úzkostných stavů.
marianne.cz

Mgr. Tatiana Mironova

Jsem psycholožka a matka 4 dětí. Pracuji s dospělými, kteří se snaží vyrovnat a napravit důsledky neideální výchovy v dětství. Poskytuji poradenství v otázkách rodičovství a psychického vývoje dětí a dospívajících. Využívám všechny své znalosti ze studia dětské psychoanalytické psychoterapie a zároveň zkušenosti z vlastního mateřství. Pokračuji ve vzdělávání v oboru gestalt terapie pro dospělé. Ve své práci s dospělými klienty jsem se zaměřila na terapii s umělci a vysoce citlivými lidmi. Působím také na portále Terapie.cz.

 

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Zdraví
Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres

Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres