Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Delusionship aneb Když se romantický vztah odehrává pouze ve vaší hlavě

Současný svět randění je plný cizích termínů, jako je ghosting, situationship a nyní se k nim přidal i delusionship. Ten se ale ve skutečnosti nemusí týkat pouze lidí, kteří jsou single, nicméně i těch zadaných. Zjistěte, zda je to váš případ a kdy je to problém.

Tereza Čaladi | 8. 09. 2023

Ne, že by randění bylo někdy extrémně snadné, ale to v 21. století je docela specifické a má svá konkrétní pravidla. Lidé jsou v naprosté většině případech v zajetí seznamovacích aplikací, jelikož se tenčí možnosti, jak se seznámit offline. Navíc kromě toho, že když jdou spolu dva lidé na rande, rozumí si, a tak jdou i na druhé, třetí a podobně...tak to obvykle neznamená, že spolu chodí, dokud si to jednoduše nedefinují.

A jak to v současné době bývá, vztahy – stejně jako jakékoliv jiná témata, která lidé v běžném životě řeší – se rozebírají na sociálních sítích. A jedním takovým termínem, který na nich nyní rezonuje, zejména na TikToku a Instagramu, je delusionship. Pod tímto hashtagem (#delusionship) najdete na TikToku více jak 30 milionů videí.

Mohlo by se vám líbit

Skorovztahy a vysvětlení, proč se lidé v dnešní době tolik bojí závazků

Dnes se už netrhají kvítka s otázkou, „má mě rád/a, nemá mě rád/a“, lidé se spíše ptají, „chci se vázat, nechci se vázat“. Může vám to znít neuvěřitelně, ale pro mnoho nezadaných je toto realita. Najdou někoho, s kým si sedí, ale jakmile se zdá, že se to přehoupne v něco vážnějšího, mají oni, nebo ten druhý, tendence utéct. Je to ale vážně tím, že dotyčný nebyl „ten pravý“?
marianne.cz

Co je delusionship?

Jedná se přitom o něco, s čím jste se pravděpodobně setkali i vy. Je to totiž označení pro to, když si začnete představovat vztah s někým, s kým ho nemáte. Může se jednat o někoho, koho náhodně potkáte, zaujme vás, vyměníte si kontakt a vy s ním už plánujete svatbu a říkáte si, jak budete mít hezké děti. Stejné fantazie se vám mohou v hlavě ale spustit i poté, co jste viděli v televizi Ryana Reynoldse nebo Leonarda DiCapria (a my bychom se nedivili!).

Pokud chcete zjistit, zda jste, či jste někdy byli, v delusionshipu, tak je podle magazínu Glamour na místě položit si následující otázky: Fantazírujete o někom, i když spolu nejste, pouze jste si začali psát? Představujete si život s někým, i když jste ještě nebyli ani na jednom rande? Uzavíráte se před potenciálními schůzkami, protože máte v hlavě pouze tohoto jednoho člověka, kterého ale ani pořádně neznáte? V případě, že jste si na ně odpověděli „ano“, pak se tento randící fenomén týká i vás.

Odbornější definici poskytla tomuto britskému magazínu seznamovací koučka z aplikace Bumble. „Je to zamilovanost, kterou máte pro někoho, s kým nemáte vybudovaný vztah – někoho, koho vidíte každé ráno ve vlaku, nebo někoho, s kým jste se sblížili přes seznamovací aplikace, ale ještě jste se s ním nesetkali,“ vysvětlila Caroline West. Teenageři by to zjednodušeně popsali jako „crush“ na někoho.

Co dělat, pokud se vás delusionship týká?

Delusionship není nutně špatný. Člověk přeci jen nemůže motýly ve svém břiše tak úplně ovládnout, nevybírá si, do koho se zamiluje. Ideální ovšem je, když se nejedná pouze o iluze, ale jsou to představy reálného potenciálního vztahu.

Zároveň by si člověk měl dát pozor, aby mu nepropadl příliš. Poté se totiž může stát, že si člověka, se kterým si psal a vstoupil s ním do delusionshipu (skládá se z kombinace anglických slov delusion – klam a relationship – vztah) příliš idealizuje a následně je zklamaný, když pozná jeho pravé já...i když není vůbec špatné. Jen není podle jeho představ. „Může být velmi snadné nechat se unést idealizací vztahu nebo našich interakcí s jinou osobou,“ upozorňuje seznamovací koučka citovaná výše.

Právě na to myslete, až se do někoho opět zakoukáte. Možná nebude úplně ideální, jak jste si ho představovali. Ale bude reálný a v reálném životě nikdo není dokonalý.

Mohlo by se vám líbit

Studie odhalily 5 rozdílů v tom, jak se zamilovávají muži a ženy

Romantické filmy či literární díla nám v naprosté většině případů ukazují, že ženy jsou romantičtější a láska u nich hraje daleko větší roli než u mužů. Ale je to skutečně pravda? To bylo předmětem mnoha studií a závěry, k nimž došly, vás možná překvapí.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky