Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Dobrá nálada do 5 minut: Koučka vysvětluje, jak ASMR zvuky mohou pomoci s psychickou pohodou

Ne každý den je posvícení a některé dny má člověk jednoduše špatnou náladu, nebo zkrátka „den blbec“. V tu chvíli mu pomůže, když si nasadí sluchátka a pustí takzvané ASMR zvuky. Ty podle odborníků navodí úlevné pocity.

Tereza Čaladi | 13. 03. 2024

Pokud občas procházíte sociální sítě, nejspíš jste tam narazili v posledních letech na termín ASMR, pod kterým najdete uspokojivá videa. Jsou ale uspokojivá trochu jinak, než si většina lidí představuje. Zde se jedná o jakýsi „orgasmus pro mozek“, jak je popsal magazín New York Times.

Co přesně je ASMR?

Zkratka ASMR označuje autonomní senzorickou meridiánová reakci. Zní to velmi složitě a odborně, ale zjednodušeně jde o příjemné brnění, které zažijete, když okusíte něco vizuálně či zvukově uspokojivého. Začíná na hlavě a po páteři potom postupuje do zbytku těla. Vašemu tělu je potom zkrátka dobře. Tyto pocity vyvolávají zvuky jako mačkání papíru, šepot, škrábání a i celá škála zvuků spojených s přírodouzpěv ptáků, šumění listů či šplouchání vody. Mají přitom téměř zázračný efekt pro nás mozek.

Terapeutické účinky ASMR zvuků

Výzkumníci zjistili, že tyto jednoduché stimulanty způsobují, že mozek uvolňuje neurohormony dopamin a endorfiny, které jsou spojené se štěstím, oxytocin, který navozuje příjemné pocity. Pak se automaticky cítíte ospalí, uklidnění a uvolnění. Co přesně to pro vás tedy znamená?

  • lepší nálada

Vzhledem k tomu, že se ve vás uvolní všechny výše zmíněné hormony, dojde i ke zlepšení nálady. To nastane téměř instantně po poslechnutí zvuků, respektive do pár minut.

  • větší soustředěnost

Díky tomu, že se vaše tělo necítí tak v tenzi, dostanete se potom snadněji do flow fáze, která označuje to, že se do něčeho skutečně ponoříte a nevnímáte čas kolem sebe. Dokážete se pak tedy lépe soustředit.

  • klidnější usínání a spánek

Nakonec vzhledem k tomu, že se tělo cítí takto příjemně, dokáže potom snadněji usnout a lépe odpočívat. Mezi ASMR zvuky se přeci jen řadí i bílý šum, který je vnímaný jako jeden z nejlepších moderních pomocníků při usínání.

Poslech ASMR zvuků přírody ve sluchátkách může být velmi dostupnou cestou, jak si zlepšit náladu, snížit úroveň stresu a zklidnit se ve chvílích, kdy nemůžete vyrazit ven,“ dovysvětluje mentorka a životní koučka Lenka Procházka.

Mohlo by se vám líbit

Ať je duši dobře aneb Malé kroky k psychické pohodě

Zatímco bolest těla nás v klidu nenechá, bolest duše častokrát podceňujeme a zlehčujeme. Přitom duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické. Naučte se po malých krůčkách pečovat o své nitro a dopřejte mu lásku, kterou si zaslouží. Odměnou vám bude nejen dobrá nálada, ale také úsměv na rtech a čistá mysl.
marianne.cz

Kdy ASMR zvuky poslouchat a jak?

Ideální je tedy pustit si některý z ASMR zvuků, když se cítíte trochu nesví nebo ve stresu. Dále je to dobré před spaním, kdy je mozek nejvíce neuroplastický, jak poukazuje výše zmíněná koučka, a i po ránu. „Stejně tak je tomu po probuzení. Zvuky přírody bych tedy doporučila hned po ránu místo sledování sociálních sítí nebo televize,“ dodává Procházka.

Pokud bydlíte blízko přírodě, stačí si ráno otevřít okno, nadechnout se čerstvého vzduchu a zaposlouchat se do zvuků přírody. Případně dnes najdete zvuky přírody i na Spotify a velkou řadu ASMR zvuků objevíte i na YouTube.

Pokud nevíte, jak je na YouTube hledat, společnost VELUX, která vyrábí okna se zvukovou izolací, vytvořila pro své zákazníky vyloženě album s ASMR zvuky, aby o zvuky přírody nebyli ochuzeni. Dostupné je ale pro všechny.

Mohlo by se vám líbit

Poslouchání hudby zvyšuje inteligenci u dětí. Záleží ale na tom, co poslouchají

Možná vás nyní napadá, že když nasadíte svému dítěti sluchátka, bude mít po týdnu ve škole lepší výsledky. Tak jednoduché to bohužel není. Ale složité také ne a zjištění ze studií, které tento fenomén zkoumaly, jsou opravdu pozoruhodná.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?