Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Lekce sebevědomí aneb Nebojte se letos v létě obléknout bikiny

Bojíte se obléknout dvojdílné plavky? Saháte po plavkách jednodílných, které v ideálním případě doplníte o delší tuniku? Zkuste během letošního léta vystoupit z komfortní zóny a vkročit na plovárnu bez studu či strachu. Vaše tělo si totiž zaslouží lásku a respekt.

Už od dětských let jsme vystaveny nereálnému ideálu krásy. Z obálek časopisů k nám promlouvají štíhlé modelky, hrajeme si s dokonalými barbie panenkami a naše oblíbené zpěvačky či herečky se pyšní konfekční velikostí 34, maximálně 36. Pokud už náhodou v médiích nalezneme silnějšího člověka, pak jeho fotografii doprovází reklama na hubnoucí preparát nebo na permanentku do fitness centra. Není divu, že následně cítíme tlak, abychom byly štíhlé a perfektní ve všech směrech.

Mohlo by se vám líbit

Fatfobie: Kdopak by se tuku bál?

Zatímco v dobách minulých byla „kila navíc“ vnímána jako znak bohatství a prosperity, v současném světě hledí média i společnost na obézní lidi skrze prsty. Kam až zašla fatfobia, tedy nechuť k tuku a obézním lidem?
marianne.cz

Mimochodem, podobný tlak je vyvíjen také na zmiňované slavné osobnosti. Své o tom ví i zpěvačka Ewa Farna, na jejíž postavu bylo napsáno nespočet negativních článků. Jenom si představte, že žijete v zemi, kde bulvární plátky neřeší nic jiného než to, že jste přibrala pět kilo nebo si oblékla upnuté oblečení. "Moje tělo bylo dlouhá léta ponižováno a kritizováno ostatními a já se stydím, že jsem dokonce o něm snad na chvíli zapochybovala. Moje nohy, i když ne zrovna štíhlé, mě dovedly až sem, a na bedrech už jsem také něco unesla, pod srdcem jsem nosila miminko. Mé tělo mi slouží tak bezvadně, cítím vůči němu hluboký vděk. Tělo se bude měnit po celý život. Myslím, že je ke zdravému sebevědomí nezbytné dokázat mít rád nebo alespoň přijmout to, na co vliv nemáme," řekla zpěvačka Ewa Farna pro Frekvenci 1. Ewa Farna si ke svému tělu dokázala lásku vybudovat, avšak mnoho žen zatím se sebeláskou bojuje. Možná i proto se Ewa snaží ženy a dívky povzbudit prostřednictvím své nové písničky s názvem Tělo.

Influencerky se správným vlivem

Ewa Farna není jedinou osobností, která se snaží upozornit na tzv. bodyshaming, tedy na zesměšňování těla. Naštěstí i na sociálních sítích nalezneme mnoho profilů, které bortí současný „ideál krásy“ a poukazují na to, že krása ženy není definována konfekční velikostí, pletí bez akné nebo dokonale objemnými vlasy. Jeden z prvních českých profilů, který se tímto tématem začal zabývat, nesl název @zanormalniholky. Autorka Kristýna Dolejšová ho založila v době, kdy Instagram byl plný dokonalých fotografií bez jediné chybička. Hlavní myšlenkou bylo inspirovat ženy a pomáhat jim v cestě za zdravým sebevědomím. I když Kritýna projekt na začátku ledna ukončila, za čtyři roky fungování získal přes 150 tisíc sledujících, a především otevřel veřejnou diskuzi o sebelásce a (ne)dokonalých sociálních sítích.

Na pomíjivost sociálních sítí upozorňuje také Lucie Vakoljová, která spravuje profil @zdrava_sebelaska. „Už dost všech těch filtrů a rádoby „dokonalého“ života většiny lidí na sociálních sítích. Takže jsem chtěla jít s kůži na trh a ukázat jim, že takhle to ve skutečnosti není. Zároveň jsem neměla lehké dětství a dospívání a zažila jsem věci, které bych nepřála nikomu. Začala jsem s tím vším jít postupně ven a zjistila jsem, že to lidem pomáhá. Pomáhá jim vědět, že v tom nejsou sami,“ říká v rozhovoru pro Elle.cz.

Mohlo by se vám líbit

Lucie Vakoljová: o sebelásce a pozitivitě na sociálních sítích

Přežít v prostředí sociálních sítích není jednoduché. Vliv soudy vynášející komunity ale teď odbourávají odvážné profily, které bojují s filtry a předsudky. Jaké to je být jedním z takových bojovníků? Zeptali jsem se Lucie Vakoljové, která se skrze své účty rozhodla ukázat světu skutečnou realitu.
elle.cz

Záblesky na lepší časy

Pravděpodobně ještě nějaký čas potrvá, než ženy přestanou mít ze svého těla mindráky a začnou si ho vážit takové, jaké doopravdy je. Třeba i s pár kilogramy navíc, se striemi, jizvami, akné nebo vráskami. Přesto je vidět, že se ideál krásy pomaličku mění. Poděkovat můžeme i módním značkám, které čím dál tím častěji tvoří kampaně, jejichž tvářemi jsou skutečné ženy. Navíc i na obálkách módních časopisů lze v posledních měsících zahlédnout dívky a ženy, které by takovou příležitost v minulosti nikdy nedostaly. Pokud ale doopravdy chceme změnit přístup k ženskému tělu, pak musíme začít u sebe.

Pracujte na lásce ke svému tělu, milujte ho za to, co pro vás dělá, a odpusťte mu „nedokonalost“. Protože krása spočívá právě v nedokonalostech. Je tedy nejvyšší čas zahrabat jednodílné plavky na dno šuplíku, a naopak dát přednost bikinám. Už teď víme, že vám budou slušet.

Mohlo by se vám líbit

Konec studu v plavkách! Americké influencerky dokazují, že bikiny sluší každé ženě

S létem přichází jedna nepříjemná záležitost - zkoušení plavek! Těsné velikosti, nepraktické střihy i zrcadla, která zdůrazňují sebemenší strie, způsobují, že si z obchodu neodnášíme papírovou tašku, nýbrž pěkně velkou depresi. Naštěstí existují kamarádky Denise a Maria, které se rozhodly, že ostatním ženám dodají notnou dávku sebevědomí. 
marianne.cz

Související články

Životní styl
KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání