Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Vyžeňte ze své hlavy nejčastější zabijáky sebevědomí

Jsou tišší, nenápadní, a přesto tahají za nitky a ovlivňují naši komunikaci, vystupování i sebelásku. Připravte zabijáky sebevědomí o rezidenci ve vaší hlavě a dopřejte dostatečný prostor zdravému sebevědomí, které je tím nejlepším doplňkem.

Někdo se s ním narodí, jiný si ho musí vybojovat. Pokud patříte k lidem, kterým zdravé sebevědomí nebylo dáno do vínku, rozhodně nepropadejte panice. S troškou trpělivosti a snahy si zdravé sebevědomí může vybudovat i člověk, který poslední roky trávil tím, že se neustále podceňoval, porovnával se s ostatními, a především si nevěřil. Podstatné je pouze to, abyste ze své hlavy vyhnali zabijáky sebevědomí, kteří vám neustále našeptávají, že nejste dostatečně chytří, hubení, zajímaví nebo šikovní. A co vám v cestě za zdravým sebevědomím doopravdy pomůže?

Mohlo by se vám líbit

To přece (ne)zvládnu: Umění říkat ne

Máme za sebou rok, který řadě z nás chtě nechtě srovnal priority a přiměl nás konečně zpomalit. Někdo se v tom našel méně, někdo víc, já sama se studem přiznávám, že mi uplynulých dvanáct měsíců víc dalo než vzalo. Po mnoha letech jsem si konečně dokázala srovnat svůj denní režim.
marianne.cz

Zapomeňte na všeobecný souhlas

Všimli jste si toho, že sebevědomí lidé nepotřebují, aby s nimi okolí souhlasilo? Mají totiž natolik vysoké sebevědomí, že si za svými činy a slovy stojí i ve chvíli, kdy ostatní nevěřícně kroutí hlavou. A víte co? Vůbec jim nevadí, že s nimi okolí nesouhlasí! I když to není jednoduché, zbavte se pocitu, že se musíte všem zavděčit. Pracujte na tom, abyste vyslovili svůj názor i v momentě, kdy tušíte, že se vašim blízkým, přátelům nebo kolegům nebude pozdávat. Jednoduše řečeno nejednejte pouze tak, aby okolí bylo spokojeno. Jednejte tak, abyste byli spokojení vy sami.

Zároveň se vyplatí, když se zaměříte na budování kvalitních vztahů s lidmi, kterých si vážíte a stejně tak si váží oni vás. Nedovolte, aby názory falešných přátel definovaly, kdo jste nebo co v životě můžete a nemůžete dělat. Není jednoduché říct sbohem toxickým přátelům, avšak v cestě za zdravým sebevědomím je to nezbytné.

Nevzdávejte se

Už od malička tušíme, že život je plný překážek, které musíme překonávat. Někdy to jde snadno, jindy se těsně před překážkou zastavíme a začneme zkoumat, zda doopravdy stojí za to, abychom ji překonali. Pokud si ale chcete vybudovat zdravé sebevědomí, pak je důležité pracovat na osobním růstu a nezaleknout se žádné životní výzvy. Je jedno, jestli jde o nové pracovní místo nebo jste zjistili, že ve vašem vztahu je někdo třetí. V obou případech nepřejímejte a nedělejte unáhlená rozhodnutí, kterých byste mohli v budoucnosti litovat. Raději se zaměřte na to, jak danou překážku zvládnout, případně ustát.

Info ikona
Žena

V zajetí minulosti

Co se stalo, stalo se! To je mantra, kterou byste si měli zopakovat pokaždé, když začnete přemítat nad něčím, co se stalo v minulosti. Nemá cenu plýtvat drahocenným časem nad scénáři, které už nemůžete změnit. Snažte se zbytečně nepitvat v událostech minulých dnů a nepodrývejte si sebevědomí tím, co jste měli nebo neměli udělat a říct. Přijměte událost, ponaučte se z chyb a nechte ji plavat. Stejně tak je dobré, když přestanete počítat momenty, kdy jste po jakékoliv stránce selhali. Pamatujete si, že všichni selháváme a neúspěch nás nedělá méně inteligentním či méněcennými.

Vlídná slova

Patříte k lidem, kteří nesou bábovku na stůl a předem hlásí, že dneska se jim trošku srazila? Při odevzdávání pracovního úkolu naznačujete, že příště to zpracujete kvalitněji? A dokážete si hodit máslo na hlavu i ve chvíli, kdy to vůbec není potřeba? Vypadá to, že podkopáváte nohy sami sobě. V cestě za zdravým sebevědomím je ale podstatné, abyste sami sebe zahltili vlídnými a milými slovy. Mluvte o sobě hezky, pochvalte se, a především nehodnoťte svůj výkon dříve, než ho zhodnotí někdo nestranný. 

Nebezpečná nevděčnost

Bez ohledu na to, jak špatně se máte, někdo na tom vždycky bude hůř. Bez ohledu na to, jak dobře se máte, někdo si vždy povede lépe. Umění vděčnosti je doopravdy důležité, protože vám umožňuje, abyste se soustředili na to, co máte, namísto toho, co nemáte. Dodá vám potřebné sebevědomí, a zároveň se naučíte věnovat pozornost i detailům, které byste za normálních okolností přehlédli. Pokud víte, že s vděčností bojujete, zkuste si zavést deník vděčnosti a každý den si do něj zapsat tři věci, za které jste momentálně vděční.

Mohlo by se vám líbit

Gut feeling aneb Když intuice promlouvá skrze střeva

Čas od času stojíme před těžkým životním rozhodnutím, které nám může změnit život. V takovou chvíli se obracíme na svůj mozek a žádáme ho o racionální názor. Co kdybychom vám ale řekli, že byste o radu měli požádat spíše svá střeva?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Krása
Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Móda
V létě 2024 obujte boty, na které nedaly dopustit Audrey Hepburn ani Marilyn Monroe. Kačenkové podpatky jsou letos překvapivě trendy

V létě 2024 obujte boty, na které nedaly dopustit Audrey Hepburn ani Marilyn Monroe. Kačenkové podpatky jsou letos překvapivě trendy