Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Bojíte se vystupování na veřejnosti? 4 triky, díky kterým zatočíte s nervozitou

Patříte k lidem, kteří při veřejném vystupování stále cítí nervozitu? Ať už vedete porady, přednášíte před celým týmem nebo vás čeká veřejný proslov, zapracujte na své sebedůvěře. Několik osvědčených triků s námi sdílí Lucie Audi.

1. Pracujte na svém sebevědomí

"Stejně jako dbáme o naše fyzické zdraví, je klíčové věnovat pozornost i naší psychické pohodě a sebedůvěře. Ta je klíčová a ovlivňuje ji mnoho faktorů, od osobních vztahů až po pracovní prostředí. Zdravé sebevědomí nám pomáhá čelit obavám a překonávat překážky s větší odvahou a rozhodností. Nenechte své sebevědomí zpohodlnět," zdůrazňuje Lucie Audi, spoluzakladatelka #HolkyzMarketingu.

Jako první krok proto navrhuje zkusit malý test. Položte si otázku: „Je moje sebevědomí na vyšší nebo nižší úrovni než před rokem?“ Ať je vaše odpověď jakákoli, zamyslete se nad tím, co za tím stojí. Co se změnilo? Co zůstalo stejné? Díky tomu dokážete lépe najít faktory, které vám sebedůvěru sráží, ale také ty, které vám pomáhají. Přesně tak víte, čemu se vyhýbat a čím se naopak obklopit.

Mohlo by se vám líbit

Vyžeňte ze své hlavy nejčastější zabijáky sebevědomí

Jsou tišší, nenápadní, a přesto tahají za nitky a ovlivňují naši komunikaci, vystupování i sebelásku. Připravte zabijáky sebevědomí o rezidenci ve vaší hlavě a dopřejte dostatečný prostor zdravému sebevědomí, které je tím nejlepším doplňkem.
marianne.cz

2. Nepodceňujte správný postoj

Psycholožka Amy Cuddy, jejíž TED Talk vidělo na YouTube 70 milionů lidí, říká, že pokud zaujmeme vzpřímený sebevědomý postoj, budeme se sebevědomě doopravdy cítit. Ve své studii porovnávala lidi, kteří seděli dvě minuty rovně a vyjadřovali sílu s těmi, kdo byli shrbení a měli překřížené nohy. Zjistila, že ti první se potom cítí silnější, a dokonce jim hladina testosteronu stoupne o 20 % a stresový hormon kortizol klesne o 25 %. „Takzvaný power posing není o tom, že stojíte vzpřímeně při prezentaci, tam by to mohlo působit agresivně. Ale jde o cvičení v rámci přípravy. Najděte si klidné místo a jednoduše na dvě minuty zvedněte ruce nad hlavu. Stejně oslavně a vítězně jako když běžec vbíhá do cíle,“ doplňuje Lucie Audi.

3. Jděte si pro radu

Mezi oblíbené techniky, které přináší lepší pracovní sebevědomí, a které doporučují #Holky z marketingu, patří mentoring. „Moje kariéra se vždycky nejvíc posunula, když jsem měla vedle sebe mentora nebo mentorku,“ přiznává Lucie Audi. Nemusí to podle ní vždy nutně být člověk, který by měl „titul” mentor, ale někdo, kdo bude tuto funkci plnit konkrétně pro vás - může to být například šéfová, zkušenější kolega, známý, kterého si vážíte pro jeho pracovní dovednosti a úspěchy. Zároveň by měl být ochotný s vámi podrobně probrat vaši situaci a nabídnout jiný pohled, vést vás.

Mohlo by se vám líbit

Proč v dospělosti nerezignovat na vzdělání?

Nezávidíte malým žákům ani středoškolským studentům, že opět usedli do školních škamen? Co kdybychom vám ale řekli, že vzdělávání je celoživotní proces, který v dospělosti může být skvělým koníčkem a dokonce i zábavou.
marianne.cz

4. Učte se v praxi

„Nejrychlejší cestou k sebevědomí a jistotě je vzdělávání. Neustálé učení a rozvoj vašich dovedností vám může poskytnout pevnější půdu pod nohama. Jedinou podmínkou je, že se nesmíte učit jen takzvaně do šuplíku, ale převádějte své znalosti do praxe. Přesně takové vzdělávání nabízí #HolkyzMarketingu. Zkoušejte, zkoumejte a nebojte se dělat chyby,“ radí Lucie Audi. Proto to nejlepší, co pro překonání nejistoty z veřejného vystupování můžete udělat, je nebát se a zkoušet to. Zároveň však nemusíte prezentovat hned „na ostro“. I ti nejlepší spíkři si svá vystoupení vždy pečlivě připravují dopředu a zkouší nanečisto. Proto potom i na těch největších pódiích působí tak sebejistě a mluví bez jediného zaškobrtnutí.

Mohlo by se vám líbit

Šest způsobů, jakými snižujete sebevědomí svého dítěte

Sebevědomí je základním stavebním kamenem osobnosti. Tvoří se v raném dětství a jako rodiče ho můžeme do velké míry ovlivnit. Čeho se vyvarovat, když chcete, aby si vaše dítě více věřilo?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky