Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Po porodu zpátky na start! České sportovkyně, které to dokázaly

Info ikona
Sportovkyně

Nejdříve medaile, potom mateřství? Ne, tyto ženy jsou zářným příkladem toho, že sportovní kariéru lze hravě skloubit s mateřstvím.

Všichni se shodneme na tom, že každé tělo je jiné a každá žena má jiný přístup k mateřství. Pravdou ale zůstává, že sportovkyně jsou bojovnice tělem i duší, které se svým tělem dokážou provést hotové zázraky. Důkazem jsou ženy, které mateřství „neodložily“ až na sportovní důchod. Naopak, se rozhodly založit rodinu ve chvíli, kdy se jim ve sportu dařilo a měly skvěle rozjetou kariéru. A víte co? Vůbec je mateřství ve sportovních výkonech nezpomalilo! 

Kristiina Mäki

Kdo po Letních olympijských hrách v Tokiu nezná jméno Kristiina Mäki, ten jakoby neexistoval! Kristiina v semifinále běhu na 1500 m vylepšila český rekord, a právem si zaběhla olympijské finále, ve kterém obsadila 13. místo. I když sám o sobě je výkon Kristinny Mäki úctyhodný, nezapomeňme, že teprve v lednu letošního roku porodila syna Kaapa.

„Někdo říkal, že to nepůjde, že s dítětem se všechno změní. Jasně, že se toho změní hodně, ale asi bych víc atletkám přála, aby neměly ty předsudky zvenčí. Já kdybych věděla, že je to takhle skvělé, mám asi děti dřív,“ řekla Kristiina pro Českou televizi. Cesta Kristiiny Mäki pod olympijské kruhy ale nebyla jednoduchá. Na jejím Instagramu můžete naleznout střípky ze zimních tréninků, ve kterých čerstvá maminka nic nedostala zadarmo. Dřina se ale vyplatila!

Barbora Špotáková

Ještě chvilku zůstaneme v českém olympijském rybníčku. Také oštěpařka Barbora Špotáková patří k ženám, které dokázaly skloubit sportovní kariéru s mateřstvím. Prvního syna Janka porodila v květnu 2013, přičemž k aktivnímu sportování se Barbora vrátila už na konci téhož roku. Krátce po návratu vybojovala oštěpařské zlato na ME v Curychu v roce 2014.

O čtyři roky později, v červenci 2018, se Barboře narodil druhý syn Darek. Už během druhého těhotenství měla Barbora jasno, že s atletikou nechce skončit a ráda by se zúčastnila Letních olympijských her v Tokiu. A jak řekla, tak se stalo! "Už vím, že mateřské povinnosti i sportovní kariéra se dají dobře skloubit," nechala se slyšet Špotáková.

Eva Vrabcová Nývltová

Také nejlepší česká maratonkyně Eva Vrabcová Nývltová si mateřství nenechávala až do „sportovního důchodu“. Čtyřiatřicetileté atletce se v dubnu 2020 narodila dcera Adéla, kterou během letošních olympijských her hlídali prarodiče. Do Japonska totiž s Evou odletěl také její manžel a trenér v jedné osobě Martin. „Běhání mě naplňuje a baví. Takže i kdyby se mi nepodařilo vrátit na vrcholovou úroveň, tak na běhání rozhodně nezanevřu. Stále platí, že bych chtěla mít vrchol kariéry za tři roky na olympiádě v Paříži,“ prozradila Vrabcová Nývltová v rozhovoru pro hradecký Český rozhlas.

Kateřina Neumannová

Pokud stále nevěříte, že mateřství může sportovními výkonu pomoci, pak si vzpomeňte na běžkyni na lyžích Kateřinu Neumannovou. Fotografie ze Zimních olympijských her v Turíně, kde si Kateřina dojela v závodě na 30 km pro zlatou medaili, a v cíli ji objímala malá dcera Lucie, právem dojala celý sportovní svět. Zpětně Kateřina přiznala, že největší problém nastal po porodu, kdy její tělo bylo kvůli hormonům jiné a nebylo připraveno na vysokou zátěž. Přesto se Kateřina Neumannová dokázala znovu postavit na běžky a ukázala, že mateřství není pro sportovkyně stopka.