Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

5 jednoduchých tipů, jak u dětí pěstovat disciplínu

Máte pocit, že se chování vašich potomků vymyká kontrole? Nechte se inspirovat tipy, jak u dětí posílit disciplínu.

Iva Hadj Moussa | 6. 01. 2024

Podle amerického psychiatra Michaela Brodyho, jehož myšlenky zveřejnil server acpcpsychology.com, je schopnost rozvíjet u dětí disciplínu důležitým aspektem rodičovství. „Pokud je chování vašeho dítěte mimo vaši kontrolu, nebo dítě svým chováním ubližuje sobě nebo ostatním, je na čase zakročit a dítě ukáznit,” tvrdí odborník.

Na to, jak dítě „srovnat do latě” pochopitelně (a bohužel) neexistuje žádný kouzelný, univerzální vzorec. „Bez ohledu na to, jak je to náročné, je úkolem každého rodiče vštípit dítěti určitou disciplínu,” zdůrazňuje Michael Brody a přidává několik užitečných rad, které vám pomohou s upevňováním disciplíny začít.

Mohlo by se vám líbit

5 tipů, díky kterým vychováte z dítěte úspěšného člověka

Kdo by si nepřál, aby jeho dítě bylo jednou úspěšné? Přečtěte si rady, jak šanci na zářnou budoucnost svého dítěte můžete podpořit svým přístupem a výchovou.
marianne.cz

1. Stanovte si jasná pravidla

Povinností každého rodiče je podle Brodyho srozumitelně vysvětlit svým dětem, co se od nich očekává a co ne. Měli byste své potomky přimět, aby porozuměli tomu, co si představujete pod pojmem „špatné” či „nevhodné” chování. Je to lhaní? Je to porušení slibu? Agresivní chování vůči sourozencům? Děti by zároveň měly s určitostí vědět, jaké jsou důsledky, pokud hranice překročí. Pokud totiž dítě nebude chápat, co je akceptovatelné a co ne, je přirozené, že bude hranice neustále testovat. Pokud dětem poskytnete jasné a konzistentní hranice a očekávání, poskytujete jim také pocit bezpečí. Dítě zároveň lépe respektuje hranice těch druhých.

2. Dobré chování odměňujte

Rozvíjet disciplínu znamená především oceňovat kultivovat „dobré” chování. Vedoucí psychiatrie v Kaiser Permanente San Francisco Medical Center v USA Mason Turner uvedl, že rodiče se mohou dostat mnohem dále s pozitivním posílením než s tím negativním. Proto dětem dávejte co nejčastěji najevo, že jejich disciplínu oceňujete a vážíte si toho, že se snaží.

Mohlo by se vám líbit

Umíte dětem nastavit správné hranice?

Hranice. Tohle slovo se v poslední době skloňuje stále častěji: Uvědomit si vlastní hranice vůči světu. A pak je umět někomu dát. Vytyčit druhým ty své. Pro hodně dospělých kumšt. Jak je pak máme nastavovat svým dětem?
marianne.cz

3. Buďte pevní

Bez ohledu na to, jak staré vaše děti jsou, je důslednost podle Michaela Brodyho klíčem k úspěšné výchově. Nenechte se vyvést z míry tím, že na vás děti dělají „psí oči.” Zároveň u dětí podporujte rozvoj samostatnosti a odpovědnosti. Pokud mají možnost se samy rozhodnout, mohou být motivovanější k chování, které od nich očekáváte. Důslednost a pevnost vytvářejí základ pro zdravé mezilidské vztahy.

4. Zůstaňte v klidu

Pokuste se zůstat v klidu, i když jste naštvaní. Pokud ve vás vzkypí vztek, je pravděpodobné, že řeknete něco, co vás později bude mrzet. Klidný stav mysli vám umožní lépe přemýšlet a hledat efektivní řešení problémů. Dejte si čas na uklidnění, a pak teprve situaci řešte. Pokud máte emoce pod kontrolou, máte lepší pozici k tomu, abyste svým dětem vysvětlili, že porušily vaši dohodu, a případně jaké z toho vyplynou důsledky.

5. Výprask není řešení

Hněv, agrese, pohlavky a facky nejenže nefungují, ale pro děti jsou ponižující. Fyzické tresty jsou vždy selháním rodiče a navíc tímto způsobem učíte děti, že konflikty je obvyklé řešit právě agresí. Existují jiné způsoby, jak dát dětem zpětnou vazbu za porušení pravidel, například tím, že omezíte některé jejich oblíbené aktivity (telefon, počítač, hračky). Sami své dítě znáte nejlépe, takže vy nejlépe víte, co by mohlo zafungovat.

Mohlo by se vám líbit

Co se děje v dětské hlavičce, když dostane facku? Úzkosti, pocit méněcennosti i porušení vztahové vazby. Psychoterapeut otevírá palčivé téma

Tentokrát se dostáváme k hříchu, který v našich končinách, podobně jako nadměrná konzumace alkoholu, jako hřích příliš vnímán není. Doktor Šturma, přední dětský psychoterapeut a ředitel dětského centra Paprsek si to myslí jinak. Co se tedy asi tak děje v dětské hlavičce, než si dá druhou ránu o zeď?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací