Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Jak úspěšně skloubit rodinu a kariéru po mateřské dovolené: Nebojte se požádat o pomoc tchyni a plánujte

Po návratu z mateřské dovolené do pracovního procesu může být náročné sladit rodinný život a profesní povinnosti. Je důležité najít způsob, jak zvládnout obě role, protože nejenže je další příjem pro rodinný rozpočet přínosem, ale práce vás také může příjemně naplňovat. Jak tedy chytře kombinovat rodinu a kariéru, abyste dosáhla harmonického a vyváženého života?

Jana Szkrobiszová | 8. 07. 2024

Všechno začíná u správného plánování

Ne všechny práce jsou stejné, ale všechny vyžadují určitou míru pracovního nasazení a splnění specifických požadavků. Proto je důležité svolat rodinnou poradu a začít plánovat, jak zajistit organizaci rodinných povinností, jako je například vyzvedávání dětí ze školky. Mějte vždy připravený plán B. Děti mohou často onemocnět, zejména při nástupu do školky. Proto je dobré mít předem zajištěnou záložní pomoc nebo na tuto možnost upozornit zaměstnavatele.

Mohlo by se vám líbit

5 věcí, které je dobré si říct během těžkých rodičovských chvilek

Rodičovství je náročnou disciplínou, která učí lidi nejen obrovské lásce, ale i trpělivosti. I když je občas opravdu těžké zůstat klidný. Influencerka zabývající se pozitivním rodičovstvím radí, jak na to.
marianne.cz

Připusťte si možnost, že na to nejste sama

Mnoho maminek se mylně domnívá, že zvládnou všechno samy. Tuto představu je však třeba opustit a přijmout pomoc. Máte neshody s tchyní? Zapomeňte na ně a pokud sama nabízí pomoc, určitě ji přijměte. Využívejte možnosti pomoci od chůvy, tety, strýčků, babiček a dědečků. Je to běžná součást života a rozhodně se není za co stydět.

Nastavte si hranice a priority

Nástup do práce znamená pro celou rodinu adaptaci na novou situaci. Ze začátku může být těžké přijmout, že některé úkoly přejdou na další členy rodiny, ale nebojte se – každý svou část vždy zvládne. Vy si naopak vyhrazujte čas pro rodinu. Práce je důležitá, ale děti jsou malé jen jednou a některé okamžiky nelze vrátit. Nepřipravte se o všechny pokroky a zážitky, které vám jejich růst přináší, ať už jde o představení ve školce nebo první jízdu na kole.

Vytvořte si doma pracovní místo

Jste šťastná, že jste si domluvila pracovní poměr, který nabízí home office. To je dobrá zpráva, protože můžete pracovat a zároveň se starat o rodinu. Je však důležité pečlivě si stanovit čas a místo, kde budete vykonávat pracovní závazky. Není snadné vyřizovat telefony a zároveň utěšovat děti nebo se soustředit na důležité tabulky. Vše má své pro i proti. Práce z domova může snadno vést k celodenní pracovní zátěži. Proto si vytvořte pracovní harmonogram. I když to pokaždé nepůjde, snažte se sama sebe přesvědčit o potřebě organizace, abyste se vyhnula brzkému vyhoření.

Mohlo by se vám líbit

Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?

Maminky, které již delší dobu běhají od jednoho k druhému a zároveň se někdy cítí bezmocně, už si nemusí zoufat. Psycholožka Tatiana Mironova, která se nachází uprostřed rychlého kolotoče práce a péče o čtyři děti, připravila sérii užitečných tipů, jak se mezi kariérou a mateřstvím dá naučit vcelku zručně žonglovat. Obě činnosti se totiž kloubí jen velice těžce.
marianne.cz

Zasloužíte si odpočinek

Jste máma na plný úvazek. Práce, rodina a péče o domácnost jsou náročné úkoly, které vyžadují neustálé nasazení. Ve volných dnech doháníte resty, ať už se jedná o pracovní záležitosti nebo domácí povinnosti, jako jsou různé termíny nebo žehlení. Neustále něco děláte, a proto si zasloužíte odpočinek. Je důležité občas zvolnit a dopřát si pauzu. Plánujte si pravidelný čas pro sebe. Relaxace s kamarádkami nebo s někým, s kým je vám dobře, je nejen dovolena, ale i doporučena. Dodržujte spánkovou hygienu a věnujte se relaxačním aktivitám, jako jsou masáže, sport nebo zkrášlovací procedury. Držte se toho, co vám přináší radost a uvolnění.

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce