Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Zlepšení vztahu i dobrá nálada: 9 důvodů, proč vám pravidelná jízda na kole zlepší život

Cyklistika je stejně jako každý jiný sport prospěšná pro vaše zdraví. Tím to ale nekončí. Tato oblíbená fyzická aktivita přináší překvapivě velkou škálu dalších benefitů, včetně zlepšení partnerského života. Čím vším nám může cyklistika s každým šlápnutím do pedálu prospět?

Spousta z nás má jistě cyklistiku spojenou s nelichotivými šortkami, bolavými hýžděmi a neúprosnou dřinou při nekonečném šlapání do kopce. Pokud jste jako malá jízdu na kole neměla ráda, je na čase tento postoj změnit. Cyklistika, ať už budete jezdit venku, nebo se přihlásíte na spinning v posilovně, podporuje kardiovaskulární systém, hubnutí a dokáže zmírnit každodenní stres. To ale není zdaleka všechno. Pojďme se podívat, co dalšího ježdění na kole přináší, a zjistěte, proč by se měl tento rok nést na vlně vašeho nového cyklistického začátku.

Mohlo by se vám líbit

Velký průzkum o cyklistice: Češi kola milují, jezdí na výlety i do práce

S příchodem jara se na českých silnicích začíná objevovat stále více cyklistů. Jaký typ jízdních kol volíme nejčastěji, s kým rádi trávíme na projížďkách čas a kolik jsme ochotni do svého vybavení investovat? Změnil lockdown náš zájem o cyklistiku? To vše a mnohem více se dozvíte z velkého průzkumu společnosti Sazka.
marianne.cz

1. Ideální sport pro začátečníky i lidi po úrazu

Jízda na kole je nenáročná a nezatěžuje výrazným způsobem ani klouby ani vazy. Z toho důvodu je ideální pro lidi, kteří se sportem začínají či jsou po úrazu a potřebují rehabilitaci. Zároveň si ji mohou dopřávat i ostřílení sportovci, kterým není zdravý pohyb cizí. Bez ohledu na úroveň vaší zdatnosti je tento sport skvělý jako kardio cvičení.

2. Posílení celého těla

Díky cyklistice procvičíte celé tělo. Pokud se chcete zaměřit na posílení svalů dolní části, jezděte co nejvíc do kopce. Horní část těla posilujete zároveň s dolní polovinou, protože udržujete neustále stabilitu.

3. Podpora kardiovaskulárního systému

Cyklistika se řadí mezi aerobní cvičení, což znamená, že jejím hlavním přínosem je podpora funkce srdce, cév a plic. Tento sport můžete provádět kdykoliv a v pravidelném režimu. Pokaždé, když nasednete na kolo, vaše srdce jásá.

4. Se správnou hudbou zvýšíte výkon

Když si při jízdě na kole nebo na rotopedu dáte do uší sluchátka a navolíte správnou hudbu, může se vám nejen mnohonásobně zlepšit nálada, ale také díky poslechu rychlých písniček zvýšíte svůj výkon.

5. Jízdou na kole snižujete emise CO2

Čím víc budete jezdit, tím víc budete cyklistiku milovat. Třeba začnete jezdit na kole i do práce a na různé pochůzky, čímž šetříte přírodu a ovzduší. A to se vždy cení. Navíc ušetříte peníze za benzín.

6. Trávíte víc času venku

Pokud propadnete kouzlu silničního nebo horského kola, budete trávit mnohem víc času venku. Možnost nadechnout se čerstvého vzduchu přináší spoustu výhod. Pobytem venku snižujete míru stresu, krevní tlak, tepovou frekvenci i hladinu cholesterolu.

7. Zvýšení duševní pohody 

Když pojedete z kopce a budete si plnými doušky užívat vítr, který vás ovívá, není možné, aby se vám nerozbušilo srdce radostí. I když šlapání do kopce může být někdy dřina, jízda z kopce vám to rozhodně vynahradí. Cyklistika pomáhá zvýšit vaši celkovou duševní pohodu, sebevědomí a zlepšuje náladu.

8. Jízda na kole pomáhá při hubnutí

Podle studie z roku 2018 v European Journal of Obesity bylo zjištěno, že lidé, kteří jezdili na kole minimálně hodinu a půl týdně, měli nižší tělesnou hmotnost než lidé, kteří cyklistice neholdují. S každým dalším najetým kilometrem se počet centimetrů v pase a procenta tuku snižovaly. Je to tedy ideální sport pro ty, kteří mají hektický životní styl a na cvičení si najdou jen 10 až 15 minut denně. 

9. Zlepšuje intimní život

Celkově jakákoliv sportovní či pohybová aktivita dokáže zlepšit sexuální život. Ženy navíc po jízdě na kole mají mnohem větší chuť na sex a zvyšuje se jim libido.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno