Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Jak zůstat rodinou i po rozvodu?

Když v rodině dojde k rozvodu, spoustu se toho mění. A to není náročné pouze pro rozcházející se pár, ale i pro jeho děti. Existují ale způsoby, které vám mohou pomoci se s touto životní změnou vyrovnat a zároveň fungovat stále jako rodina.

Tereza Čaladi | 5. 10. 2023

Do vztahu jde člověk s tím, že vydrží celý život. Dnešní rychlá doba tomuto přání ale bohužel nejde příliš vstříc,“ popisuje matka tří dětí Jana, s níž se partner rozvedl z toho důvodu, že toužil po jiném životě.

Když mají manželé děti, tak rozvod není náročný pouze pro partnery samotné, ale i pro jejich potomky. V očích dítěte se děje to, že se mu rozpadá domov. Čeká ho velká neznámá a ono neví, co bude. A to ho děsí.

Pro dospělé ale může být velmi těžké udržet své emoce na uzdě při jednání se svým ex a při snaze o kloudnou dohodu, což byl i případ Jany. „V období, kdy jeden z partnerů je rozhodnutý, že odchází, a pro druhého je to těžké emočně, ekonomicky, sociálně i v mnoha dalších rovinách, je důležité mít prostředníka, který dokáže být nestranný, empatický a zároveň zachovat chladnou hlavu. Věřím tomu, že bez mediace bychom se s mým bývalým partnerem nedomluvili. Díky velmi dobré mediátorce, která je zároveň právnička a terapeutka, jsme investovali čas do čtyř dlouhých sezení, díky nimž jsme už k rozvodu šli s oboustrannou dohodou o majetkovém vyrovnání i péči o děti,“ poukazuje Jana.

Mohlo by se vám líbit

Děti a rozvod: jak zařídit, aby jím co nejméně trpěly

Pokud se s manželem rozvádíte a máte děti, pak to jistě není náročné pouze pro vás, ale i pro ně. A vy to moc dobře víte. Možná kvůli nim rozvod odkládáte. Ovšem pokud váš vztah nefunguje, pak věřte, že je pro všechny lepší ho ukončit. A dá se to udělat tak, aby to děti do budoucna nepoznamenalo. Právě to řešíme v pátém díle naší rozvodové série.
marianne.cz

Co může rodině pomoci se s rozvodem vyrovnat

Mediátor vás dokáže rozvodem provést v klidu. Pak se ale všichni členové rodiny musí vypořádat se změnou situace. A možná se vám bude hodit některá z níže zmíněných opor:

  • kurz Rozchodem rodina nekončí

Jana se svou rodinou se rozhodla absolvovat podpůrný vzdělávací kurz Rozchodem rodina nekončí, který se skládá z osmi pravidelných setkání po třech hodinách ve skupině (max 15 osob) – první část setkání jsou matky a otcové zvlášť, po čtvrtém setkání se skupiny promíchají, takže jsou smíšené. Důležité je, že rozcházející se dvojice se ve skupině nepotká. Zároveň s tím navštěvují děti podpůrnou skupinu, kde s nimi na zpracování rozchodu rodičů a s tím spojených pocitů pracuje dětská psycholožka. „Kurz nám velmi pomohl mimo jiné i proto, že v něm fungovala dětská skupina. Děti si tak situaci mohly v bezpečném prostředí s podporou psychologa v klidu odžít, prodiskutovat s jinými dětmi, které jsou v podobné situaci,“ vysvětluje. Kurzy pořádá společnost Aperio ve spolupráci s Ligou otevřených mužů a pro účastníky jsou zcela zdarma. Kromě jiného v rámci programu nabízí i využití individuálního psychologického poradenství, mediace pro rodiče a právní poradenství.

Původní podpora byla ve formě bezplatného poradenství a krátkodobých kurzů. Postupně jsme však přišli na to, že je potřeba také dlouhodobější podpora, aby se rodiče přetížení péčí a dalšími okolnostmi měli možnost nastartovat, nabrat informace, síly a sebevědomí pro další péči. Začali jsme s dlouhodobým programem pro sólo rodiče, ten se osvědčil," vysvětluje Halka Jaklová, která má kurz Rozchodem rodina nekončí na starosti. Postupně jsme tyto programy vyvinuli i pro další skupiny rodičů - rodiče pečující o někoho s psychickými problémy v rodině nebo rozcházející se rodiče a jejich děti. Nově nabízíme jako prevenci rozchodu také kurz pro páry, který je zaměřený na komunikaci a umění předcházet a řešit konflikty, ale také na péči o vztah,“ doplňuje zástupkyně ředitelky společnosti Aperio.

  • terapie

V případě, že se ale necítíte na dlouhodobější kurz a chcete se se situací vypořídat spíše sami, určitě je dobré objednat se na terapii. Pokud nevíte, jak si najít toho správného terapeuta, snad vám pomůže náš článek. Případně můžete zvolit i online terapii.

  • kniha NEzlomená rozvodem

Nakonec vám možná pomůže kniha NEzlomená rozvodem, jejímž podtitulem je „rozvodový manuál pro ženy“. Sepsala ji osobní koučka, mentorka a terapeutka Michaela Tetzeli a rozvodová koučka a podnikatelka Petra Svobodvá. Provedou vás krok za krokem rozvodovým řízením a tím, co po něm následuje. To vše za doprovodu příběhů skutečných žen. Některé kroky z ní jsme pro vás sepsali v našem rozvodovém seriálu.

Mohlo by se vám líbit

Samota v mateřství: 3 tipy, jak se jí vyhnout a předejít vyhoření

Mateřství je pro mnoho žen krásnou životní fází. U některých z nich ale může přijít pocit samoty. A to i když si toto období jinak užívají. Přeci jen se jejich život výrazně proměnil. To potkalo například maminku Janu. A rozhodně nebyla jedinou. Její příběh vás třeba inspiruje a kromě něj pro vás máme tipy, které vám proti samotě v mateřství mohou pomoci.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Ikonická móda královny Alžběty II.: Legendární pestrobarevné kostýmky jejího Veličenstva

Ikonická móda královny Alžběty II.: Legendární pestrobarevné kostýmky jejího Veličenstva

Svět ženy
Šumava: Nezapomenutelné výlety, kam chodí jen minimum turistů

Šumava: Nezapomenutelné výlety, kam chodí jen minimum turistů

Zábava
Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Dobrý nápad
KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte