Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Nehýčkáte své dítě příliš? Položte si těchto 5 otázek

Rodiče chtějí svým dětem dopřát to nejlepší. Můžeme ale v našem úsilí uspokojit všechna dětská přání překročit hranici? Jak poznat, že dítě začínáme až příliš rozmazlovat?

Iva Hadj Moussa | 6. 11. 2023

Mnoho rodičů doslova dělá to, co dětem vidí na očích. Je dcera okouzlena panenkou ve výloze? Potřebuje syn nutně dalšího plyšového psíka, i když už jich má deset? Těch pár stovek mě nezabije, říkáte si možná, a dítě bude mít takovou radost…

Je však otázkou, jestli to, že se snažíte uspokojit prakticky jakékoliv přání dítěte, a ideálně bez odkladů, děláte skutečně v jeho nejlepším zájmu. „Dítě by mělo snést i určitou formu nepohodlí a mělo by vědět, že nedostane zdaleka všechno, co si zamane,” říká americká dětská psycholožka Lauren Silvers, jejíž postřehy na toto téma přinesl server cnbc.com. „Někdy musíte přání dítěte odolat, abyste ho naučili, že se samo umí vyrovnat s tím, že něco není po jeho, a že některé věci nedostane vůbec, nebo si na ně musí počkat.”

Mohlo by se vám líbit

„Není nic normálnějšího než rozzlobené dítě,“ tvrdí kanadský lékař Gabor Maté

Potlačování emocí, neustálá snaha vyhovět okolí a neschopnost říct NE. Podle světoznámého kanadského lékaře Gabora Matého jde o hlavní příčiny vzniku traumatu. Nejen o něm mluvil na říjnové konferenci v paláci Lucerna.
marianne.cz

Není to jen o hračkách

Psycholožka mluví o takzvané „materiální přemíře požitkářství”, kdy rodič dává dítěti téměř vše, co si dítě zamane. To je tou nejjednodušeji rozpoznatelnou cestou rozmazlování. Existuje však také jiný typ hýčkání, který není založený na hračkách, sladkostech a dalších věcech. Zjednodušeně řečeno jsou to situace, kdy rodiče pro dítě dělají víc, než je ve skutečnosti potřeba: například za něj řeší i drobné nesnáze, zasahují u konfliktů mezi vrstevníky, které by si dítě postupně mělo naučit řešit samo. V dlouhodobém horizontu se to však nevyplácí, protože takový přístup dětem nepomáhá rozvíjet dovednosti potřebné pro spokojený a úspěšný život.

Mohlo by se vám líbit

Čerstvý vzduch a žádné pohlavky. Nechte se inspirovat skandinávskou výchovou

Děti v severských zemích jsou podle průzkumů považovány za šťastné a spokojené. Co dělají rodiče ve Skandinávii jinak?
marianne.cz

Zajímá vás, jak jste na tom v otázce rozmazlování vy? Lauren Silvers doporučuje, abyste si položili tyto otázky:

1. Brání mé jednání dítěti v učení a zvládání úkolů, které jsou důležité pro jeho rozvoj?

Upřímně si zodpovězte otázku, jestli dítěti skutečně dopřáváte dostatek samostatnosti a zodpovědnosti. A samozřejmě také důvěry, že si s určitými těžšími momenty dokáže poradit samo. Do této oblasti patří i zdánlivě banální situace, kdy například matka ověšená taškami nechá v tramvaji sedět své osmileté dítě, nebo nese školákovi těžkou brašnu, „aby ho, malého chudáčka, nebolela záda.”

2. Věnuji z rodinného rozpočtu nepřiměřené množství prostředků za hračky pro dítě?

Přestože možná vaše rodina patří k těm, které si mohou dovolit utrácet i za nepotřebné věci, zamyslete se nad tím, zda je to pro vaše dítě nejlepší. Postupně dítě učte, že pokud si něco přeje, může si na to našetřit z kapesného nebo z drobných „brigád” v domácnosti.

3. Pokud vycházím dítěti vstříc a plním jeho přání, není mou motivací to, abych si usnadnila svou rodičovskou roli?

Někteří rodiče dítěti vyjdou vstříc jenom proto, aby měli klid. Ačkoliv je to do určité míry pochopitelné a děláme to všichni, z tohoto postoje by se neměl stát obvyklý rodičovský program.

4. Dokážu říct dítěti NE?

Kdy jste svému dítěti naposledy řekli NE, to ti nekoupím, NE, tam nepůjdeme, NE, nedostaneš už další bonbón, NE, nebudeš si pouštět další video…?

5. Má moje dítě problém se sebeovládáním, nedostatkem empatie a zodpovědnosti?

Děti, které nejsou vychovávány s jasnými mantinely a pravidly, mohou mít potíže s rozlišením mezi tím, co je povoleno, a co ne. Zároveň děti, které si zvyknou, že dostanou vždy to, co chtějí, mohou mít problém se zvládáním svých emocí. Nemají totiž možnost dostatečně rozvíjet svou schopnost trpělivosti a dlouhodobějšímu úsilí, které vede k dosažení cíle. Tím se může snížit jejich schopnost odolávat různým impulsům a touhám.

Nadměrné hýčkání je navíc často spojeno s tím, že děti nemají dostatek příležitostí nést důsledky svých chyb, což brání rozvoji odpovědnosti. Kromě toho příliš hýčkané děti nedokážou pochopit potřeby a pocity druhých lidí.

Mohlo by se vám líbit

Zavítejte do růžového světa Barbie

Je jí 64 a vypadá pořád stejně. Jak vznikla? A má co říct i dnešním dětem?
burdastory.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací