Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Máte dvouleté dítě? Nečekejte, že bude trpělivé a empatické

Info ikona
dítě

Ačkoliv víme, že dítě není malý dospělý, občas míváme na své děti příliš velké nároky. Po dvouletých dětech například chceme, aby se uměly ovládat. Jaká další očekávání vůči batolatům jsou nerealistická?

Iva Hadj Moussa | 12. 08. 2023

Do ordinací psychologických a terapeutických poraden často chodí rodiče, kteří si neví rady se svými dvou až tříletými dětmi. Častým důvodem je nezvládnutý dětský vztek a emoce vůbec. Je ale důležité si uvědomit, že mnoho z věcí, se kterými bojujeme, je ve skutečnosti zcela normálních. V tomto věku se dítě teprve učí orientovat ve světě, rozpoznávat svoje emoce i emoce ostatních. Neustále se učí, zkoumá, ohmatává si hranice. Dvouleté děti ještě neumí ovládat své emoce a impulsy. Může být podrážděné, rozzlobené nebo plačtivé, aniž by mělo schopnost se s tím účinně vypořádat. Server parent.com zveřejnil několik oblastí, ve kterých bychom měli být k dvouletému dítěti shovívaví. Protože dítě zkrátka ještě není dostatečně vyspělé, aby je zvládlo.

Mohlo by se vám líbit

1. Neočekávejte empatii

Vadí vám, že je vaše dvouleté dítě sobecké? Že se nechce dělit? Sdílení věcí ale není pro takto malé děti přirozené. Proto je za každou cenu nenuťte, aby se například o sladkosti nebo hračky dělili se sourozenci či kamarády. Místo toho jim jděte příkladem. Dvouleté děti nejsou schopny plně chápat pravidla a očekávání ve společnosti. Mohou se pokoušet zkoumat hranice a testovat, co je a není dovoleno. Zároveň je nesmyslné, abyste od dvouletého dítěte očekávali, že bude empatické a citlivé. Dvouleté děti teprve začínají rozvíjet schopnost empatie a pochopení pohledu druhých. Nemohou rozumět tomu, jak se cítí ostatní lidé.

2. Záchvaty vzteku jsou běžné

Důvodem častých záchvatů vzteku je to, že malé děti se ještě nemohou naplno vyjádřit. Nedokážou ještě rozlišit mezi silnými emocemi, a proto na události reagují jediným způsobem, který znají – a to vztekem, řevem či kopáním. Jedna z nejhorších věcí, kterou můžete při této situaci udělat, je záchvatu vzteku podlehnout a dát dítěti to, co chce. Učíme tak děti, že vztek je nástrojem, díky němuž dostanou to, co chtějí. Uvědomte si, že dítě nedokáže dostatečně verbalizovat emoce. Pokud se dítě vzteká, buďte na blízku, aby neublížilo sobě nebo ostatním. Po záchvatu vzteku mu nic nevyčítejte, ale obejměte ho a zklidněte. Také se snažte vyhýbat situacím, které vztek probouzejí (typicky je to kombinace únavy a hladu).

3. Trpělivost? Neumím

Dvouleté děti chtějí všechno hned. Čekání je frustruje. To, že jim vysvětlujete, že na některé věci si zkrátka musíme počkat, příliš nepomáhá. Co dělat? V některých případech může pomoci, když rozptýlíte pozornost svého dítěte tím, že mu navrhnete nějakou atraktivní alternativu.

Mohlo by se vám líbit

4. Hra s ostatními není samozřejmost

Některé maminky jsou zoufalé z toho, že dítě si na pískovišti "neumí hrát". Neustále bere dětem kyblíčky a nenechá si vysvětlit, že musí myslet na druhé. Kontakt s druhými dětmi je však velmi důležitý, protože dítě se při něm učí, napodobuje chování ostatních. Uvidíte, že plnohodnotná hra s ostatními dětmi teprve přijde.

5. „Nehody” se stávají

Dvouleté děti se stále učí kontrolovat své tělesné funkce, jako je močení a stolice. I když už je učíte na nočník, je naprosto běžné a normální, že nehoda se občas stane. Netrestejte, nevyčítejte, nevytvářejte z toho rodinné téma.

Autorkou článku je psycholožka Iva Hadj Moussa. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku