Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava

Proměna: První animovaná pohádka, která normalizuje menstruaci

Info ikona
Proměna

Kdy naposledy jste v pohádce zaslechli zmínku o menstruaci? Hádáme, že nikdy! A právě to se snaží napravit nová animovaná pohádka Proměna (Turning Red), ve které hlavní postava Mei (ne)dostane svou první menstruaci.

Už dávno odzvonilo dobám, kdy menstruace byla celospolečenským tabu. Přesto stále existují platformy, které se tváří, jakoby menstruace vůbec neexistovala. Donedávna tomu bylo také u animovaných pohádek, které se tématu menstruace vyhýbaly zuby nehty. Vše se ale změnilo ve chvíli, kdy se režisérských otěží u nového animovaného snímku Proměna (Turning Red) ujala Domee Shi.

Z třináctileté dívky červenou pandou

Hlavní dějová linka se motá okolo třináctileté dívky Mei, která vyrůstá v čínské čtvrti v Torontu. Mei, stejně jako její kamarádky ze třídy, začíná pomalu ale jistě pociťovat, co znamená puberta. Jenže, zatímco její vrstevnice zvládají změny nálad a emocí poměrně přirozeným způsobem, Mei se ve vypjatých situacích promění ve velkou červenou pandu. A přesně k této nečekané proměně dojde také ve chvíli, kdy je Mei zamčená v koupelně.

Meina matka Ming proto nabyje dojmu, že dcera dostala první měsíčky. Ochranitelská Ming nelení, a ihned běží pro nahřívací lahev, prášky tlumící menstruační bolest a samozřejmě také zásobu vložek. „To se ve filmech a televizních pořadech moc často nevidí. A myslím, že to je přesně důvod, proč jsme to chtěli dát do filmu. Chci říct, že tento film je ve skutečnosti pro mé třináctileté já, které bylo v koupelně, zděšené a nevědělo, co se stalo s kalhotkami. A příliš se bálo říct to mámě nebo se kohokoli zeptat, co se děje,“ řekla režisérka o scéně, ve které Mei vede „koupelnový“ rozhovor se svojí matkou.

Menstruační hranice

Animovaná pohádka Proměna vzbudila poměrně vášnivé diskuze o tom, co by ve filmech pro děti a dospívající mělo, a především nemělo zaznívat. Zatímco někteří tleskají režisérce Domee Shi za její odvahu a snahu normalizovat menstruaci, najdou se také názory, které animovaný film odsuzují a označují za nevhodný.

Sama režisérka ale podotýká, že animovaný snímek Proměna byl od první chvíle připravován pro teenagery v pubertě. A tak se Mei potýká nejen s menstruací, ale také trapnými situacemi, červenáním, zamilovaností, prvními hádkami s rodiči i platonickou láskou k frontmanovi klučičí kapely 4Town. Jednoduše řečeno, Mei zažívá obdobné emoce jako její „reálné“ vrstevnice po celém světě. Režisérka Domee Shi dodává, že animovaný film Proměna může dívkám ukázat, že menstruace, puberta a nemotorné emoce jsou nedílnou součástí života.

Zdroj: uproxx.com, bustle.com, cnn.com