Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Otázka, která může bolet: „A kdy bude miminko?“

Info ikona
těhotenství

Jsou zkrátka věty, které by se nikdy neměly vyslovovat. Dotazy na rozšíření rodiny se mezi ně rozhodně počítají, ať už jste v pozici kamarádky, matky nebo sousedky.

Promotion | 6. 04. 2023

Mlčeti zlato

Otěhotnění je natolik citlivé a osobní, že se víc než hodí, o tomto tématu mluvit pouze s lidmi, které znáte velmi důvěrně. Schopnost vycítit vhodnou příležitost se řadí také mezi naprosto zásadní. I tak ale můžete už jen nakousnutím této problematiky vyvolat spoustu nepříjemných emocí.

Nikdy totiž nevíte, v jaké situaci se pár nachází – třeba se už dlouho o dítě snaží, ale z různých důvodů to neklaplo. Nebo otázku dětí tázaná dvojice ještě nemá vyřešenou a v názoru „jestli vůbec“ se neshodují. Nebo se právě vyrovnávají s předčasnou ztrátou nenarozeného dítěte či s komplikovanou nemocí, která jim početí znemožňuje. Potom každá poznámka na toto téma způsobuje říznutí v hluboké ráně. A věřte, že nemluvíme o menšině.

Info ikona
lékař

Strašák jménem endometrióza

Jednou z nemocí, která často stojí za neplodností žen je endometrióza. V současné době postihuje každou pátou ženu naší společnosti – vyskytuje se tedy zhruba u 20 % žen navštěvujících gynekologickou ambulanci. Není výjimkou, že pacientky o této nemocí ani nemají tušení, až do momentu, kdy se už po několikáté dívají na negativní těhotenský test.

Díky tomu dochází často k nevědomému zanedbání léčby. Typickými příznaky endometriózy je bolestivá menstruace, pánevní bolesti mimo menstruaci nebo i bolestivý pohlavní styk. Za špatnou zprávu můžeme označit také to, že endometrióza je léčitelná pouze do jisté míry a často se vrací.

Info ikona
čekárna

Černé scénáře

Endometrióza může negativně ovlivnit plodnost na více úrovních. Při postižení vaječníků může být ovlivněna ovulace, může dojít k destrukci zdravé tkáně vaječníku a poklesu počtu folikulů. V případě endometriózy vejcovodů může nastat porucha transportu vajíčka, resp. embrya,“ vysvětluje MUDr. Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny ISCARE

Řešení existuje

U pacientek trpících touto nemocí se zvyšuje pravděpodobnost mimoděložního těhotenství. Do jisté míry je ale endometrióza léčitelná. V současnosti existují dva způsoby léčby: farmakologický a chirurgický. Centrum reprodukční medicíny ISCARE léčí nejen poruchy plodnosti, ale poskytuje komplexní gynekologickou péči. Proto se zde endometrióza léčí ve všech jejích stádiích, chirurgicky i farmakologicky. Způsob léčení se odvíjí od věku ženy a reprodukčních plánů.

„Pokud je žena mladá a těhotenství neplánuje, volíme kontinuální užívání antikoncepce nebo hormonální léčbu. U mladších žen, které dítě plánují, většinou provádíme umělé oplodnění za použití hormonů na útlum hypofýzy. Chirurgická léčba je možná u žen bez ohledu na věk, většinou k ní přistupujeme u žen, které mají výrazné příznaky nemoci a u žen s tzv. hlubokou pánevní endometriózou,“ doplňuje lékař.

Info ikona
Centrum reprodukční medicíny Iscare

Šťastný konec

Délka rekonvalescence se také může lišit. Záleží na rozsahu operace, ale může jít o dny i měsíce. Buďte proto velmi opatrní při pokládání všetečných otázek a raději tiše vyčkávejte. Krásnou zprávu o narození miminka se jistě ve správný čas dozvíte. A pokud patříte mezi ty, kterých se tato problematika týká, udržte si pozitivní mysl. Držíme vám palce a myslíme na vás.

Info ikona
mladá rodina
Měření