Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění

22. června slavíme Mezinárodní den bez kalhotek, tudíž se nám nabízí skvělá příležitost vyzkoušet si, jaké to je být „naostro“. Tento výraz se používá pro označení stavu, kdy na sobě člověk nemá žádné spodní prádlo. Někdo tak chodí běžně, někomu to přijde přinejmenším zvláštní. Pokud jste to ještě nevyzkoušela, nechte v tento den kalhotky doma. Přináší to spoustu benefitů.

Konec kvasinkových infekcí

Výhody chození naostro se liší v tom, zda se jedná o muže, či ženu. Jelikož ale slavíme Mezinárodní den bez kalhotek, nikoliv bez trenek, pojďme se podívat, jaké benefity mohou očekávat ženy. V první řadě musíme zdůraznit, že chození naostro snižuje riziko vzniku kvasinkových infekcí. Bakterie, které jsou za tyto zdravotní potíže zodpovědné, prospívají v teplém a vlhkém prostředí. Nosíte-li tedy těsné spodní prádlo z neprodyšného materiálu, umožňujete zadržování vlhkosti v oblasti genitálií, čímž usnadňujete bakteriím jejich výskyt. Pokud tedy na kalhotky nedáte dopustit, ujistěte se, že jsou volné a ideálně bavlněné.

Mohlo by se vám líbit

Oholená, nebo neoholená? Gynekoložka vyvrací nejčastější mýty o návštěvě gynekologie

Kdy poprvé navštívit gynekologii? A pozná lékař, že jste před prohlídkou měla sex? Na nejčastější otázky ohledně gynekologické prohlídky odpovídá MUDr. Kamila Žižková. Protože i my, které na „gyndu“ chodíme pravidelně už léta, se vždycky můžeme dozvědět ještě něco nového.
marianne.cz

Eliminace zápachu

Dalším velkým benefitem nenošení spodního prádla je eliminace nepříjemného zápachu, který vzniká z potu a teplého prostředí. Spodní prádlo tuto kombinaci zachytí a intenzitu zápachu znásobí. Když však vyjdete ven bez kalhotek, pot se snáz odpaří, a tím se zápach omezí. Navíc, tření spodního prádla o kůži ještě zvyšuje teplo.

Prevence proti podráždění a poranění

Stydké pysky jsou jemná tkáň podobná rtům. Těsné spodní prádlo vyrobené z umělých tkanin může tuto kůži dřít. Pokožku to může až poranit a může se objevit infekce. Kromě toho to zkrátka není příjemné a bolí to. Pokud na sobě máte volné oblečení a kalhotky si neobléknete, můžete toto riziko snížit, ba dokonce mu zcela předejít.

Mohlo by se vám líbit

Vagina, nebo vulva? Proč je důležité, abychom si nepletli tyto dva orgány

Proč bychom je měly rozlišovat a proč vlastně máme s jedním z těch pojmenování (některé z nás i s oběma) problém? Odpovídá gynekoložka Kamila Žižková.
marianne.cz

Ochrana před alergickými reakcemi

Mnoho oděvů obsahuje chemická barviva a látky, které mohou způsobit alergické reakce, známé jako kontaktní dermatitida. Může se objevit vyrážka, puchýřky, zarudnutí a podráždění, které navíc nepříjemně svědí. Bez spodního prádla máte o jeden kus oblečení méně, tudíž snižujete riziko, především, pokud se jedná o takto citlivé místo.

Na co si dávat při chození naostro pozor?

Chození bez kalhotek samozřejmě není řešením všech zdravotních problémů. Naopak, když se nedodržují určité zásady, může vás tento přístup zdravotně potrápit. Proto myslete na to, že když nebudete mít spodní prádlo, neměla byste nosit ani těsné oblečení. To totiž může podráždit genitálie úplně stejně, ne-li víc, protože rub oděvu bývá z hrubého materiálu. Navíc byste tak vůbec nesnížila riziko vzniku kvasinkových infekcí. Oblečení také pravidelně měňte a perte, protože genitálie přenášejí velké množství bakterií. Neměla byste si ho tedy obléct vícekrát než jednou. Pak s ním hned do koše na prádlo.

Posledním důležitým bodem, který je ale snad samozřejmý, je ten, že si nikdy nezkoušejte oblečení v obchodě, pokud nemáte spodní prádlo. Nejen, že byste mohla přenést své bakterie na oblečení, které si nakonec nekupíte, ale také byste se mohla ohrozit vy sama. Nové oblečení přinesené z obchodu je vždy třeba vyprat, než si ho na sebe poprvé obléknete. Ať už se rozhodnete jakkoliv, volba chození naostro je individuální záležitost a záleží na každém, co mu vyhovuje. Určitě ale doporučujeme to jednou vyzkoušet, abyste znala všechna pro a proti.

Mohlo by se vám líbit

8 tipů, jak předejít vaginální infekci

S blížícím létem je to více než aktuální téma. Přečtěte si naše tipy sestavené gynekologem Petrem Holým a užijte si teplé počasí naplno!
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Zdraví
Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres

Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres

Zdraví
Je toho na vás moc a vaše hlava praská ve švech? Zkuste 3 obyčejné triky, které vám zaručeně přinesou úlevu

Je toho na vás moc a vaše hlava praská ve švech? Zkuste 3 obyčejné triky, které vám zaručeně přinesou úlevu