Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Máte ve svém životě opravdovou kamarádku?

Už ve školce máme první kamarádku, které tajně špitáme svá tajemství. Jenže postupem času zjišťujeme, že mít po boku věrnou přítelkyni, je téměř nadlidský úkon. Tu do přátelského vztahu promluví závist, tu změna bydliště nebo názorová neshoda. Podle čeho tedy poznáme, že své starosti a radosti probíráme s opravdovou kamarádkou?

Zatímco na základní škole jsme toužily po velké partě kamarádek, v dospělosti leckdo z nás pochopil, že kvalita je důležitější než kvantita. A tak kolem sebe máme přítelkyně, se kterými prožíváme různá životní období. Někdy jsme si velmi blízké, jindy se červená nit prostupující rozhovorem zadrhává. Podstatné ale je, že vždycky víme, že se na dotyčnou kamarádku můžeme obrátit, a především k ní chováme důvěru.

Psycholožka Marisa G. Franco ale definovala další klíčové vlastnosti, díky kterým poznáme, že jsme v životě našly skvělou kamarádku.

Mohlo by se vám líbit

Víte, jak poznáte toxické přátele? 7 znaků, které je odhalí

Všichni víme, že bychom se měli obklopovat přáteli. Dokonce i studie naznačují, že lidé, kteří mají blízké přátele, se dožívají více let. Bohužel, občas se mezi partičku dobrých kamarádek vyskytne někdo, kdo s vámi nemá čisté úmysly. Seznamte se s toxickým přítelem, který ve vašem životě nevěstí nic dobrého.
marianne.cz

1. Vzájemnost

Všechny mezilidské vztahy jsou o určité harmonii. O chvílích, kdy jeden dává a druhý přijímá, a následně se role přirozeně otočí. Pokud ale máte ve svém životě kamarádku, která pouze využívá vaší energie, času nebo dobré vůle, pak je tento přátelský vztah odkázán k záhubě.

„Nejlepší přátelství jsou založena na rovnocenném vztahu. Například, pokud byste svou kamarádku ohodnotila číslicí deset, zatímco ona vás číslicí pět, pak můžeme mluvit o nesouladu vašeho očekávání ohledně přátelství,“ vysvětluje psycholožka.

2. Podpora

Když se řekne podpora, většina z nás si představí krizovou situaci, během které voláme kamarádce a žádáme ji o radu či „pouhé“ vyslechnutí. Pravdou ale zůstává, že přátelskou podporu bychom měly cítit i ve chvílích, kdy jsme na pomyslném vrcholu. I v takový moment je důležité vědět, že vedle sebe máme parťáka, který nám drží palce, raduje se z našeho úspěchu a chápe, že občas nejsme na příjmu. V jedné knize jsem četla: „Kamarád není jen ten, kdo je s vámi, když je vám nejhůř. Kamarád je ten, který s vámi zůstane, když je vám nejlépe.“ Svatá pravda.

3. Náklonnost

Na první pohled se zdá, že vzájemná náklonnost je nedílnou součástí každého přátelského vztahu. Bohužel, existují kamarádky, které vám ani v nejmenším nenaznačí, že vás mají rády. „Nemusíte šílet přátelskou láskou, pouze postačí, když dáte kamarádce najevo, že vám na ní záleží,“ míní psycholožka.

Stejně tak je důležité, abyste dokázala včas rozpoznat toxické kamarádky. „Zdravé přátelství je takové, které vás častěji naplňuje pozitivní energií, než vyčerpává k smrti,“ dodává psycholožka pro Well and Good. Často lidé v toxickém přátelství setrvávají jenom proto, že se s danou osobou přátelí delší čas a nedokážou se naprosto odstřihnout. Pokud nevíte, zda se vaše kamarádka nepodobá spíše emocionálnímu upírovi, pak se sama sebe zeptejte, zda s ní trávíte čas ráda. Odpověď vám mnohé napoví. 

4. Snadnost

Přátelství vzkvétá pouze ve chvíli, kdy se v něm oba cítí dobře. „Pokud má ale jeden z přátel větší moc než druhý, pak ve skutečnosti druhý člověk nikdy nemůže být v klidu,“ zdůrazňuje psycholožka a dodává, že kvalitní přátelství se pozná podle toho, že jste zcela autentičtí a nekalkulujete s tím, co si o vás kamarádka myslí, nebo jak před ní působíte. „Nejhorší je, když je člověk v přátelském vztahu neustále ve střehu a přemýšlí, co před druhým člověkem může vyslovit a co už je za pomyslnou hranou.“

5. Zranitelnost

K přátelství bezpochyby patří také sdílení nejhlubších osobních pocitů. Najdou ale kamarádky, kterým se intuitivně svěřovat nechcete. Možná máte pocit, že nad vašemi emocemi mávnou rukou. Možná se obáváte, že nedokážou udržet jazyk za zuby. Ať tak či onak, oba případy naznačují, že si u těla držíte osobu, které plně nedůvěřujete.

6. Setkávání

Žijeme v hektické době, a tak na své kamarádky občas nechtěně zapomínáme. Přesto je důležité vědět, že přátelství bychom neměly „zanedbávat“. Není tedy úplně v pořádku, když se svou kamarádkou dva měsíce nejste v kontaktu, a následně na ni vychrlíte všechny problémy světa. Obdobné chování samozřejmě není přijatelné ani ze strany kamarádky.

Zkuste se tedy domluvit na pravidelných seancích, třeba každý první pátek v měsíci. A pokud je pro vás obtížné se setkat, sáhněte po telefonu a kamarádce alespoň zavolejte.

Mohlo by se vám líbit

Kamarádka, která se neptá aneb Proč někteří lidé mluví jenom o sobě?

Dokážete spolu mluvit hodiny, a přesto nepadne ani jedno slovo o vás. Píšete si každý den, a přesto se nedočkáte odpovědi na vaše otázky. Vypadá to, že žijete v blízkosti kamarádky, která se jednoduše „neptá“.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Životní styl
KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku