Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

10 překvapivých věcí, které přináší rodičovství

Možná jste je čekali, ale možná vás před nimi nikdo nevaroval. Máme pro vás seznam deseti upřímných faktů, které přináší rodičovství.

Iva Hadj Moussa | 28. 08. 2023

Budete o sobě neustále pochybovat

Pro bezpečnost dítěte děláte maximum. Miminko má chůvičku, batole máte neustále na očích. Zabezpečujete zásuvky, ostré rohy, okna i schodiště. Přesto se snad každému rodiči stane, že své dítě neuhlídá: dítě v nestřeženém okamžiku spadne u postele nebo z odrážela. Pak přicházejí výčitky a pocit viny. Rodičovství je zkrátka těžší, než jste čekali.

Stanete se vaší matkou

Přistihli jste se, že při výchově dítěte děláte věci, které jste sami neměli rádi u vaší matky či otce? Vítejte v klubu rodičů.

Promítnete do dětí své chyby

Nervozita, neschopnost se soustředit, roztěkanost, prokrastinace… Pokud tyhle či jiné vlastnosti znáte u sebe, s velkou pravděpodobností je uvidíte i u svého dítěte.

Sbohem, bezdětní kamarádi

Budete se muset smířit s tím, že pro vaše bezdětné kamarádky a kamarády je neustálé mluvení o výchově, zoubcích a průjmech… prostě otravné. Může se vám tak stát, že se vám začnou vyhýbat.

Mohlo by se vám líbit

5 věcí, které je dobré si říct během těžkých rodičovských chvilek

Rodičovství je náročnou disciplínou, která učí lidi nejen obrovské lásce, ale i trpělivosti. I když je občas opravdu těžké zůstat klidný. Influencerka zabývající se pozitivním rodičovstvím radí, jak na to.
marianne.cz

Budete mít škodolibou radost, když uvidíte "nevychované" dítě

Máte batole, které prodělá tři hysterické záchvaty denně, takže máte nervy na pochodu a pochybujete o svých rodičovských schopnostech? Nic vám neudělá větší radost, než když na veřejnosti uvidíte dítě, které se chová stejně jako to vaše – nebo ještě mnohem hůře!

Nedojdete klidu

Ani na toaletě, ani v křesle u knížky, a prakticky ani nikde jinde. Strávit pět minut ve sprše je malé vítězství.

Dáte přednost pohodlí

Tepláky, legíny, mikina těsně nad kolena. Boty bez podpatku. Místo kabelky velká brašna, kam se vejde vše od hraček, svačiny až po pláštěnku… to vše vítězí nad stylem a elegancí.

Mohlo by se vám líbit

7 pádných důvodů, proč je role tatínků ve výchově nezastupitelná

V neděli jsme oslavili Den otců. Dali jsme proto dohromady sedm důvodů, proč by se tatínkové měli zapojit do výchovy co nejaktivněji – a v čem jsou nezastupitelní.
marianne.cz

Vaše auto už nikdy nebude čisté

Rozdrcené kukuřičné křupky, sponky do vlasů, kousky jablek… ten, kdo v autě pravidelně vozí dítě, nebude na vnitřek svého vozu zrovna pyšný.

Porušíte své zásady

Před narozením miminka jste se možná dušovali, že určité věci prostě dělat nebudete: protože mobil nebo tablet do rukou malého dítěte prostě nepatří a sladkosti kazí zuby. Teď jste možná vděčni za chvíli, kdy se dítě dívá na pohádku, u toho se láduje zmrzlinou, a vy si můžete v klidu odskočit na záchod.

Poznáte nové rozměry citu

To nejlepší na konec. Nikdo nikdy žádného rodiče nepřipraví na to, kolik lásky, citu a dalších hlubokých emocí (včetně strachu o dítě) se v něm vlastně nachází.

Mohlo by se vám líbit

„To, že děti nevedeme k samostatnosti, je průšvih,“ říká psychoterapeutka Eva Labusová

Proč se děti, které jsou stále pod kontrolou rodičů, nenaučí být samy se sebou a improvizovat? Proč je špatně, že nemají možnost poučit se z vlastních chyb? S psychoterapeutkou Evou Labusovou jsme si povídaly o dětské samostatnosti a zodpovědnosti.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Vztahy mezi vnoučaty a prarodiči: Jak nás mohou ovlivnit a co dělat, když nefunguje vzájemné pochopení?

Vztahy mezi vnoučaty a prarodiči: Jak nás mohou ovlivnit a co dělat, když nefunguje vzájemné pochopení?

Rodina a děti
Chcete vychovat úspěšného člověka? Řiďte se těmito radami

Chcete vychovat úspěšného člověka? Řiďte se těmito radami

Rodina a děti
3 rodičovské mantry, které vám pomohou s výchovou odolného dítěte

3 rodičovské mantry, které vám pomohou s výchovou odolného dítěte

Rodina a děti
Jaké doplňky výživy pro sportovce juniory jsou vhodné?

Jaké doplňky výživy pro sportovce juniory jsou vhodné?