Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Dovolená s miminkem? Proč ne! Vyrazte v září a vyberte vhodnou destinaci

Blíží se konec léta a období dovolených se školáky se chýlí ke konci. Naopak nastává ten správný čas pro cestování s miminky. V září není tak přehnané horko a navíc veřejná doprava, dálnice, hotely i pláže jsou méně přeplněné. Tady máte tipy, kam můžete vyrazit.

Tereza Čaladi | 25. 08. 2022

Když přijde na to, zda vyrazit někam na dovolenou s vaším nejmenším členem rodiny, kterému není ještě ani rok, nejspíš se vám v hlavě objeví spoustu výstražných vykřičníků „proč ne“. Tolik věcí, co je potřeba sbalit, nezapomenout nic do lékárničky, brát či nebrat s sebou kočárek a mnoho dalšího. Ale! To neznamená, že to je nemožné. Jen si člověk předtím musí pořádně promyslet, kam vyrazit, aby si dovolenou užila celá rodina, co s sebou a hlavně být připraven na každou situaci. S prvním bodem vám můžeme pomoci.

Mohlo by se vám líbit

Moře za humny! Kam vyrazit k moři, když nechcete letět?

Letošní dovolená se ponese v duchu antigenních testů, čestných prohlášení či několikadenní nařízené karantény. Přesto se mnoho lidí vypraví za hranice naší republiky a po několika měsících covidových strastí konečně vkročí do sluncem rozpáleného písku. Pokud o dovolené u moře stále přemýšlíte, a zároveň nechcete strávit dlouhé hodiny v letadle či autobuse, pak vyrazte k letoviskům, která máme za rohem.
marianne.cz

Hurá k moři

Moře je nejspíše to první, co vás napadne, když se řekne dovolená. Zároveň to, co považujete s miminkem za nemyslitelné, protože...jednoduše v České republice ho nemáme. Cestování tak bude náročnější. A asi bude. Ale není to tak zlé, jak se na první pohled může zdát.

Do Chorvatska a Itálie se dostanete z Prahy autem zhruba za 8 hodin. Do Polska dokonce za hodin 5. Což zní jako poměrně dlouhá doba, ale když vyrazíte na noc, nemusí být. Nebo můžete cestu rozfázovat. Například 2 hodiny při odpoledním spánku a 6 v noci. Či jet dva dny a udělat zastávku někde po cestě.

Pokud se vám to i tak nezdá, pak vždy můžete využít letadlo, kterým to na tyto destinace trvá pouze 1,5 až 2 hodiny. Vlak nedoporučujeme. I když se vaše miminko může koukat z okna a obrovskou výhodou je, že se s ním můžete kdykoliv projít, těžko se reguluje teplota, nemůžete jít jen tak ven a ačkoliv pojedete v září, nikdo vám nezaručí, že tam nebude plno.

Jakmile vyberete lokaci, je dobré zvolit baby friendly hotel. Takové obvykle mají restaurace s dětskými koutky, malá brouzdálka, na pokoj lze zařídit postýlka a k moři to je nedaleko. V dnešní době jsou dostupné snad ve všech dovolenkových lokalitách.

Info ikona
rodina

Léto na farmě

Malé děti milují zvířata a k tomu vy můžete mít originální zážitek z pobytu v rustikálním prostředí. Výhra pro všechny. Vaše ratolesti si sice ještě nevyzkouší například jízdu na konících či ještě nebudou mít zážitek ze sledování toho, jak se vyrábí domácí jogurt a sýr. Ale zvířátka je rozptýlí a vy si odpočinete. Vyrazit můžete například na Statek Krkavčí Hora, Farmu Slunečný Dvůr či Statek U Rajmunda.

Procházky v českých horách

Tady by se dalo říci, že čím je děťátko menší, tím lepší. Tolik nevnímá změnu okolí a to nejdůležitější – maminku a tatínka – má s sebou. Může chvíli koukat v nosítku a chvíli spát v kočárku. Z Prahy jsou nejblíže Jizerské hory, kam to autem trvá zhrubá 1,5 hodiny, a nejdále Šumava (zhruba 3 hodiny cesty autem).

Místa, kam takhle vyrazit a kam se dá dostat s kočárky, jsou například v Jizerkách, kde se můžete projít okolo Ještědu, k vodní nádrži Bedřichov či vyrazit k Rašeliništi Jizerky. Pak v Krkonoších se můžete vydat na cestu podél Labe a i k Mumlavským vodopádům. Či vás možná zaujmou ledovcová jezera na Šumavě (nejlépe přístupné s kočárkem je Černé jezero).

Za novými kamarády

Možná nehledáte nic konkrétního, nepotřebujete vyloženě do hor, nebo k moři a jediné, na čem vám záleží, je, abyste byli v přírodě, mohli si odpočinout a hlavně, aby váš hotel měl dětský koutek. V nich nejenomže si mohou najít kamarády vaše děti, ale i vy zde můžete potkat podobně smýšlející lidi. Takovéých ubytování je v České republice mnoho. Za nás si ale doporučení zaslouží rozhodně Erlebachova bouda (Resort Sv. František), Samota Hojšín či Chalupa s přívlastkem. Zde se při budování myslelo především na děti, jelikož jejich herny a dětské koutky jsou tak promyšlené a bohaté, že se z nich bude obtížně dostávat i vám, dospělým. Erlebachova bouda má ve wellness i dětské brouzdaliště.

Zdroj: cestujsnadno.cz, natreku.cz, skocarkemnahory.cz, amazingplaces.cz

Mohlo by se vám líbit

Pokud se bojíte, že máte poporodní depresi, nezoufejte, může jít jen o baby blues

Vsadíme se, že o fenoménu poporodní deprese jste už slyšela. Možná jste ale ještě nenarazila na termín baby blues, s nímž se potýká o něco více žen. Níže zjistíte, proč se o něm nemluví, jaká rizika s ním vyvstávají a jak se z něj vymanit.
marianne.cz

Související články

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací