Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Když jste smutní, dejte si šafránový čaj aneb Jak čaje dokáží ovlivnit náladu

Info ikona
žena pijící čaj

Jistě všichni víte, že černý čaj je dobrý, pokud jste unavení, a že heřmánek uklidňuje. Ale jaký čaj je proti úzkosti, zlosti či nepohodlí? To se dočtete v článku.

Tereza Čaladi | 9. 10. 2022

Venku se ochlazuje a období, kdy člověk s čajem v ruce den začíná, má ho v jeho průběhu a i ho s ním končí, je tu. Možná pijete nejčastěji ovocný, možná černý jako Britové. Víte však na co jednotlivé čaje jsou? A že vám mohou pomoci ovlivnit vaši náladu a celkově jak se cítíte? My pro vás vypsali 8 typů nálad, které lze pomocí různých ingrediencí v čajích ovlivnit.

Stres

V dnešním uspěchaném světě může být obtížné najít zdravé způsoby, jak relaxovat a odpočívat, aniž byste se cítili ospalí a malátní. S tím ovšem může pomoci heřmánkový čaj, u kterého bylo zjištěno, že uvolňuje svaly a snižuje podrážděnost. Proti stresu výrazně pomáhá i meduňka, která snižují zánět a hladinu kortizolu (stresového hormonu) v těle.

Smutek

Na každého někdy padne, že mu není úplně nejlíp po emocionální stránce. Na podzim obzvlášť. To vám může pomoci srovnat šafrán, který má antidepresivní účinky tím, že vyrovnává hladinu dopaminu, norepinefrinu a serotoninu (hormonů štěstí) v těle. Účinný může být také kurkumový čaj, který ovlivňuje hladinu serotoninu a dopaminu v mozku.

Nepohodlí

Zázvor pomáhá úplně na všechno – nejenom na nachlazení, ale stimuluje i žaludek. A celkově vaše tělo, tudíž i vás, dokáže hodit do pohody, pokud se tak úplně necítíte.

Zlost

Existují i čaje, které dokáží váš oheň naštvání snížit na malý příjemný ohýnek. Mezi ně patří rozhodně citrusový čaj (pomeranč a citron), levandulový či z lístků růže, které uvolňují toxiny v těle.

Neklid

Pokud máte pocit, že musíte neustále něco dělat a nemůžete se vnitřně zklidnit, zkuste mátový čaj. Navíc mentol v mátě peprné je přirozeným svalovým relaxantem, který tak uklidňuje i vaše nervy. Mátový čaj zároveň postrádá kofein, takže je ideální volbou před spaním.

Nesoustředěnost

Každý má někdy problém začít se soustředit na to, co dělá. Existují však čaje, které obsahují látku L-theanin, která zlepšuje kognitivní funkce. Sem se řadí bílý čaj, který výrazně ovlivňuje paměť, a zelený, který má za následek dlouhotrvající bdělost.

Mohlo by se vám líbit

Úzkost

Úzkost úzce souvisí se stresem, pomohou vám s ní tak i výše zmíněné příchutě, ale například čaj rooibos obsahuje minerály, jako je vápník a hořčík, které potlačují nervové napětí. Pomoci může také citronový čaj, který je plný vitamínu C, jenž má uklidňující vlastnosti a snižuje zvýšenou srdeční frekvenci. Podobně uklidňující efekt má i třešňová příchuť.

Únava

Mnoho lidí sahá ráno po hrnku kávy a čaje vnímá jako ty zklidňující. Ale pravdou je, že někdy i čaje dokáží dodat velkou dávku energie. Mezi ty, které to umožňující, patří rozhodně černý čaj, který obsahuje kofein. Poté zelený, v němž je také trochu kofeinu, ale zároveň obsahuje katechiny, které zlepšují svalovou vytrvalost. A mimo tyto klasiky je efektivní také čaj yerba maté (z lístků cesmíny paraguayské), který zmírňuje duševní a fyzické vyčerpání, příznaky chronického únavového syndromu a další stavy.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku